Mācību priekšmetu olimpiādes

No 20. līdz 26.jūlijam tiešsaistes režīmā norisinājās Eiropas fizikas olimpiāde, kurā piedalījās 260 dalībnieki no 53 pasaules valstīm. Latvija šī gada Eiropas fizikas olimpiādē izcīnīja divas sudraba medaļas, kuras ieguva skolēni Rolands Lopatko un Ričards Kristers Knipšis, divas bronzas medaļas, kuras ieguva skolēni Edgars Rūdolfs Vītiņš un Jānis Pudāns, kā arī vienu atzinību, kas par dalību tika piešķirta Viesturam Spūlim.
Tā kā vairāki ar fizikas olimpiādēm saistītie augsta līmeņa pasākumi pandēmijas dēļ tika atcelti, tai skaitā Starptautiskā fizikas olimpiāde un Āzijas fizikas olimpiāde, Eiropas fizikas olimpiāde šosezon bija augstākā līmeņa sacensības skolas līmeņa fizikas entuziastiem.
“Teorijas uzdevumos bija jāpēta kustīgas spoles radīts elektriskais lauks cilpā, iespēja paātrināt ļoti masīvu objektu ar vienkāršu konstrukciju un to, kāpēc kaķiem tumsā spīd acis. Eksperimentālajos uzdevumos bija izvēlēta pieeja, ka reāls eksperiments tika aizstāts ar datorsimulāciju. Datorprogrammā bija jāievada eksperimenta parametri un programma izdeva mērījuma rezultātu. Šādā veidā tika atkārtots Rezerforda eksperiments, kur nezināms lādiņš tiek apstarots ar elektronu kūli. Otrā eksperimentā bija jānosaka, kas atrodas kastē, ja mēs spējam kratīt kasti ar zināmu paātrinājumu,” norāda Latvijas komandas vadītājs, Latvijas Universitātes lektors Jānis Cīmurs.