ESF projekts 8.5.3.0/16/I/001
Ilustratīvs attēls

Valsts izglītības satura centra īstenotā ESF projekta "Profesionālās izglītības iestāžu efektīva pārvaldība un personāla kompetences pilnveide" (Vienošanās Nr. 8.5.3.0/16/I/001) (turpmāk - Projekts SAM 853) ietvaros tiek sniegti atbalsta pakalpojumi finanšu kapacitātes celšanai profesionālās izglītības iestādēs (turpmāk - PII). Šo pakalpojumu īsteno SIA “Kurzemes Biznesa inkubators”.

PII administrācijas pārstāvjiem 2022.gada 12.aprīlī notika Projekta SAM 853 pirmais pieredzes pārneses pasākums “Finanses mūsu ikdienas darbībā”. 

Pasākumā piedalījās 91 dalībnieks. Tika pārstāvētas 32 PII, Izglītības un zinātnes ministrija (turpmāk – IZM), Projekts SAM 853 un pakalpojuma īstenotājs SIA “Kurzemes Biznesa inkubators” ar darbiniekiem un pieaicinātiem lektoriem. Dalībnieku skaita ziņā visvairāk bija pārstāvētas sekojošas PII: PIKC “Rīgas Stila un modes tehnikums”, PIKC “Daugavpils Būvniecības tehnikums” un PIKC “Ventspils tehnikums”.

Pasākuma dalībniekus uzrunāja IZM Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta direktore Rūta Gintaute-Marihina un Projekta SAM 853 vadītāja Elīna Kokina.

Dalībnieki tika iepazīstināti ar SIA “Kurzemes Biznesa inkubators” finanšu ekspertiem, kuri konsultē un konsultēs PII līdz 2022.gada novembrim.

Pasākumā uzstājās Uldis Dzērve – uzņēmējs, biznesa attīstītājs un investors, kurš vairāk kā 20 gadus darbojies risku vadības, finanšu un apdrošināšanas nozarē, dibinājis, attīstījis un šobrīd vada apdrošināšanas brokeru sabiedrību “UNIBROKKER” un vairākus mazākus uzņēmumus, ir “Latvijas Biznesa eņģeļu tīkls” (LatBAN) valdes loceklis un “Latvijas Universitātes inovāciju granti studentiem” vecākais eksperts. Dalībnieki tika iepazīstināti gan ar rīcību veicinošiem, gan bremzējošiem faktoriem, gan “vērtības” integrēšanu mācību procesā, gan ar 12 biznesa darbības modeļiem, kurus var izmatot PII pašu ieņēmumu gūšanai.

Pasākumā uzstājās arī Ingars Eriņš,  Dr.oec., Rīgas Tehniskās universitātes (turpmāk – RTU) finanšu prorektors, profesors un vadošais pētnieks, kura darba pienākumos ietilpst projektu plānošana, kontrole, projektu kvalitātes un risku vadīšana. Viņš dalījās ar RTU pieredzi, kā piesaistot jaunatni un pieaugušos dronu izgatavošanas, remonta un vadīšanas prasmju apguvei, tiek gūti pašu ieņēmumi, tiek palielināts studējošo skaits nākotnē, tiek īstenoti unikāli, kā arī RTU apsaimniekošanā noderīgi, finansiāli nozīmīgi projekti. I. Eriņš aicināja, atbilstoši PII darbības specifikai, izvērtēt iespējas organizēt pulciņu nodarbības, lai piesaistītu potenciālos izglītojamos un gūtu pašu ieņēmumus.

Kopumā 1.pieredzes pārneses pasākuma saturs bija saistīts ar finanšu plānošanas lomu ikdienas procesos, finanšu kapacitātes paaugstināšanu, pašu ieņēmumu klāsta papildināšanu, pieeju apzināšanu efektīvas finanšu plānošanas nodrošināšanai, kā arī risku faktoru apzināšanu un iekļaušanu aprēķinos.

Noslodze PII ir liela un pamatdarbības plāni ir jāīsteno, bet šī brīža izaicinājums ir rast laiku ilgtspējīgas finanšu kapacitātes celšanai.

Turpmākajos pasākumos plānots iepazīstināt PII ar SIA “Kurzemes Biznesa inkubators” izstrādātajiem finanšu modelēšanas rīkiem un to praktisku pielietojumu maksas pakalpojumu cenu aprēķinos. Finanšu modelēšanas rīku izstrāde un aprobācija nevar notikt bez aktīvas PII iesaistes un līdzdalības, tāpēc PII tiek aicināti dalīties ar labās prakses piemēriem, aktīvāk sadarboties ar finanšu konsultantiem un iesaistīties zināšanu pārņemšanā.