Ilustratīvs foto.

Globālo apkārtējās vides jautājumu olimpiāde “Genius” šogad tiešsaistes formā norisinājās no 7. līdz 12. jūnijam. Latviju olimpiādes zinātnes kategorijā, prezentējot savus zinātniskās pētniecības darbus, šogad pārstāvēja seši skolēni. 1021 skolēnu un 816 zinātniskās pētniecības darbu konkurencē godalgas un atzinības olimpiādē izcīnīja visi Latvijas pārstāvji.

RTU inženierzinātņu vidusskolas 12. klases skolnieki Džonatans Miks Melgalvis un Edvards Jānis Treijs ar darbu “1,4-Dihidropiridīnu oksidēšana ar Oxone (kālija monopersulfātu)” olimpiādē ieguva sudraba medaļu. Rīgas Angļu ģimnāzijas 12. klases skolniece Evelīna Rudzīte ar darbu “Ābolu sulas kā dabiskā kodinātāja izmantošana dažādos vilnas šķiedras krāsošanas ar augu krāsvielām režīmos”, kā arī RTU inženierzinātņu vidusskolas 11. klases skolnieks Otomārs Gulbis ar darbu “Melnā anodiskā titāna dioksīda fotoelektroķīmiskās īpašības” olimpiādē ieguva bronzas medaļas. Savukārt Daugavpils 13. vidusskolas skolnieces Anastasija Paškeviča un Ērika Ploka ar zinātniskās pētniecības darbu “Baktērijas geobacter kā perspektīvs zaļās elektroenerģijas avots” olimpiādē izcīnīja atzinību.

Kopumā starptautiskajā olimpiādē piedalījās dalībnieki no 85 pasaules valstīm, savukārt zinātnes kategorijā tika prezentēti 816 zinātniskās pētniecības darbi un 631 no tiem tika apbalvotas ar medaļām vai atzinībām.

“Mūsu pētījumā strādājām ar dihidropiridīniem – ķīmisko savienojumu klasi, kas Latvijā ir plaši pētīta. Pētījuma gaitā apskatījām jaunu reakciju, kurai līdz šim zināmajās publikācijās nav tikusi pievērsta padziļināta uzmanība. Tā ir dihidropiridīnu pārvērtība par daudzaizvietotiem furāniem un to atvasinājumiem – tie ir savienojumi, kas ir daudzu medikamentu un dabasvielu sastāvā, bet kuru sintēzei trūkst efektīvu metožu. Rezultātā tika noskaidrota šīs ķīmiskās reakcijas norises gaita un aprakstīta iepriekš nenovērota dihidropiridīnu ķīmiskā īpašība. Papildus tam apskatīto ķīmisko reakciju iespējams veikt, izmantojot ekonomiski izdevīgus un videi nekaitīgus šķīdinātājus un reaģentus,” par izstrādāto zinātniskās pētniecības darbu stāsta sudraba godalgu ieguvēji Edvards Jānis Treijs un Džonatans Miks Melgalvis.

Tradicionāli “Genius” globālo apkārtējās vides jautājumu olimpiāde norisinās Amerikas Savienotajās Valstīs, kur vienkopus tiekas talantīgākie skolēni no visas pasaules, tomēr pandēmijas ierobežojumu dēļ šogad tā tika organizēta tiešsaistes formā. Tā kā pagājušā gadā olimpiāde tika pārcelta, šogad Latviju tajā pārstāvēja divas reizes vairāk skolēnu - divu zinātniskās pētniecības darbu vietā olimpiādē tika prezentēti četri.

2021. un 2020. gadā “Genius” olimpiādei visās tās kategorijās tika pieteikts kopumā 2481 skolēnu darbs, bet dalībai apstiprināti tika 1245 darbi jeb 50% no pieteiktajiem. Skolēni no visas pasaules olimpiādē darbus prezentē tādās kategorijās kā zinātne, māksla, īsfilmas, radošā rakstīšana, robotika, mūzika un bizness.

Latvijas skolēnu dalība olimpiādē īstenota ESF projekta “Nacionāla un starptautiska mēroga pasākumu īstenošana izglītojamo talantu attīstībai” ietvaros, projekta numurs 8.3.2.1/16/I/002.