Publicitātes foto.

No 9. līdz 14. maijam tiešsaistē norisinājās Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiāde (EOES), kurā piedalījās divas skolēnu komandas no Latvijas. Demonstrējot savas eksperimentālās iemaņas un zināšanas fizikā, ķīmijā un bioloģijā, skolēni šogad sacentās 36 komandu konkurencē, kas pārstāvēja 18 dažādas Eiropas Savienības valstis. Abas Latvijas komandas olimpiādē izcīnīja sudraba medaļas.

Abas sudraba medaļas izcīnījušās Latvijas komandas olimpiādē pārstāvēja skolēni no Latvijas. A komandas sastāvā bija RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolnieks Mārtiņš Čaune, Rīgas 10. vidusskolas skolnieks Daniils Kargins un Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolnieks Vladislavs Tiščenko. B komandu olimpiādē pārstāvēja Rīgas Valts 1. ģimnāzijas skolēni Kristians Lelis un Ramona Poreitere, kā arī Valmieras Valsts ģimnāzijas skolnieks Nils Pauls Ozols.

Olimpiāde šogad ierastās vienas norises valsts vietā norisinājās katrā dalībvalstī atsevišķi, izmantojot galveno organizatoru, Ungārijas, izveidotus uzdevumus un iesūtītu ekipējumu, kā arī darba vielas paredzētajiem laboratorijas darbiem. Praktiskajos uzdevumos skolēniem bija jāpēta gan akāciju medus fizikālās īpašības un tajā esošie savienojumi, gan labākie rauga augšanas apstākļi, gan Tisas upes ūdens sastāvs un šīs upes krastos esošās smiltis, gan sausumam pakļauti augi. 

Bez aktīvas darbošanās laboratorijās jauniešiem olimpiādes laikā bija iespēja noklausīties zinātnisko lekciju par mRNS vakcīnu izveidi, ko lasīja ungāru izcelsmes bioķīmijas un ģenētikas doktors Norberts Pardi, kā arī piedalīties attālinātās sociālās aktivitātēs kopā ar citu valstu dalībniekiem.

EOES olimpiādē viena kaluma medaļas tiek pasniegtas vairākām komandām, tāpēc Latvijas komandas sasniegumi ierindojami kopā ar tādu valstu komandām kā Beļģija, Nīderlande un Igaunija. Šogad pašu labāko sniegumu olimpiādē uzrādīja un pirmo zelta medaļu ieguva Ungārijas komanda.

Jauniešus laboratorijās uzraudzīja mentori, kas tulkoja uzdevumus latviešu valodā, kā arī nodrošināja skolēnu atlasi un papildus sagatavošanu pirms olimpiādes.

Vairāk informācijas par olimpiādi var iegūt šī gada olimpiādes mājas lapā: https://u-szeged.hu/eoes2021.

Dalība olimpiādē īstenota ESF projekta “Nacionāla un starptautiska mēroga pasākumu īstenošana izglītojamo talantu attīstībai” ietvaros, projekta numurs 8.3.2.1/16/I/002.