Skolu jaunatnes Dziesmu un deju svētki

Turpinās Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norišu #dziedundejo2021 filmēšanas process – vakar, 25. jūlijā noslēdzās koncertstāsta “Augstāk par zemi” filmēšana, noslēgsies arī ceļš “Saulesvija”, bet VEF Kultūras pils trijos stāvos ir skatāma skolu jaunatnes vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas izstāde “Radi rotājot”.

Mūsdienu deju koncertstāsta “Augstāk par zemi” filmēšana notika teju mēnesi, tajā piedalījās 95 mūsdienu deju kolektīvi ar aptuveni 1500 dalībniekiem pārstāvot dāžādus deju stilus. Filmēšana notika 19 pašvaldībās, tās rezultāts – koncertstāsts tiks rādīts Svētku informatīvā partnera Latvijas Televīzijas ēterā š.g. rudenī. Mūsdienu dejas notikuma tapšanā piedalās skolu jaunatne no 1. līdz 12. klasei, to veido mākslinieciskā vadītāja Annika Andersone, režisors Sandis Kalniņš, literārā koncepta autore Lolita Muižniece, muzikālais vadītājs Uldis Timma, tērpu konsultante Madara Botmane, bet lieluzveduma noslēguma daļā dejotājiem pievienojas grupa “Tautumeitas”, izpildot kā savas, tā arī citu latviešus mūziķu skaņdarbu aranžijas.

XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku mūsdienu deju lielzuveduma koncertstāsta ar mūsdienu dejas un latviešu tautas rotaļu palīdzību tiks izdzīvots 7 vērtības, katra no tām - augt skaistumā, atbildībā, radošumā, gudrībā, līdzjūtībā, draudzībā un mīlestībā, - būs citādāka, gan kā rotaļīga dziesma ar deju, gan kā vārdu un skaņu savirknējums, gan pamācoša, gan arī dziļi nopietna.

Uzvedumā varēs redzēt pasaulē vispopulārokos deju novirzienus, kas jauniešiem ir ļoti svarīgi, jo gribas iekļauties pasaules kopīgajā telpā, tomēr arī šajā laikmetīgajā ainā ir iespējams izcelt un saglabāt piederību savām tradīcijām - Latvijā radītas mūzikas, tērpiem, pie sen zināmām un izkoptām rotaļām, kas pielāgotes mūsdienu deju kontekstiem,” stāsta māslinieciskā vadītāja Annika Andersone. “Pandēmija ir ietekmējusi mūsu darbu un ieceres - rezultātā nebūs lielformāta uzvedums Ķīpsalā, bet tiksimies katrs savā pašvaldībā. Koncerta radošā komanda brauc ciemos pie kolektīviem, lai klātienē nofilmētu dejotājus un viņu izpildījumu, ko savīs koncertfilmā, saglabājot uzveduma māksliniecisko ieceri un mūsdienu deju dažādību.”

12. jūlijā sākās un šonedēļ noslēgsies Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norišu #dziedundejo2021 vērienīgais notikums “Saulesvija”: no tradicionāla klātienes notikuma svētku dalībnieku gājiena Rīgā, laikmeta nosacījumu vadīts tas aizvijas daudz garāku ceļu, līdzīgi kā pats Svētku tapšanas stāsts ir izvērties par sarežģītu ceļu trīs gadu garumā.

Pēdējā nedēļā svētku auto, vēstneši un sveicinātāji ieradīsies: 26.07. – Cēsīs, Siguldā,  Saulkrastos), 27. - 29. jūlijā viesosies Pierīgā un noslēgsies Rīgā (27.07. – Ādaži, Ropažu novads - Ulbroka, Ogre, 28.07. – Ķekava, Olaine. 29.07. – Jūrmala, lidosta “Rīga”, Mārupe, Rīga). 29.jūlijā tiks dokumentēts, kā Rīgā ieripo svētku auto, svētku organizatori un visu projektu mākslinieciskās grupas noliks ziedus pie Brīvības pieminekļa, noslēdzot citādo svētku gājienu - svētku dalībnieku satikšanu visās Latvijas pašvaldībās.

Otrajā “Sailesvijas” nedēļā (no 19. līdz 23. jūlijam) dalībniekus sveicināja Dailes teātra aktrise Katrīna Griga, bet īpašie vēstneši bija virsdiriģenti Aira Birziņa un  Jevgeņijs Ustinskovs, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docents Jānis Grigalis, pūtēju orķestru koncerta virsdiriģents Sandors Līviņš, lieldrauga “Swedbank” Gulbenes un Jēkabpils filiāles vadītaja Ieva Stabulniece, re;zisore Dace Jurka un rīcības komitejas pārstāve Liene Cipule.

Katras dienas videoapskati būs redzami Svētku mājaslapā nacgavilet.lv, Svētku profilā digitālajā platformā Youtube, kā arī sabiedrisko mediju platformā lsm.lv, savukārt septembrī pirmizrādi piedzīvos ilggadējā Svētku atbalstītāja LMT veidotā dokumentālā filma. Katras “Saulesvijas” dienas fotoreportāžas skatāmas te:

https://flickr.com/photos/dziediundejo2015/albums

Ceļš “Saulesvija” veidots kā klātienes mirkļu un video fiksējums norisēs, kurā nepilnas stundas garumā ikvienā pašvaldībā īpašais Svētku vēstnesis kopā ar atraktīvu ceļotāju-sveicinātāju nodod svētku organizatoru pateicības un dāvanas ikvienam, kurš gatavojās XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, apguva svētku repertuāru, veidoja aizraujošus video sveicienus un video priekšnesumus, piedalījās videoklipu filmēšanā. Dāvanas dalībniekiem sagatavojuši Svētku atbalstītāji - lieldraugs Swedbank sagādājis īpaši izveidotas ilgtspējīgās somiņas, savukārt atbalstītājs saldumu zīmols Laima – konfektes. Pašvaldības sagaida svētku auto, pulcējušies nelielās grupiņās sava kolektīva ietvaros un ievērojot visus valstī noteiktos epidemioloģiskos noteikumus, daļa pašvaldību ir sarūpējuši šai dienai un stundai īpašus pārsteigumus un pateicības skolēniem un kolektīvu vadītājiem.

Svētku kopējo programmu veido 15 dažādas norises kora dziedāšanā, vokālajā mūzikā, instrumentālajā mūzikā, dejā, vizuālajā un vizuāli plastiskajā mākslā, folklorā. Norises plānotas pašvaldībās, pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai, ārtelpās. Jebkurā svētku norisē dalībnieku skaits ir no 1 līdz tajā brīdī valstī atļautajam skaitam, nenotiek plaša pulcēšanās, nav plānoti centralizēti mēģinājumi un garš mēģinājumu process. Norises tiks iemūžinātas videoierakstos. Visi videomateriāli tiks nodoti Rakstniecības un mūzikas muzejam topošās Dziesmu un deju svētku ekspozīcijas vajadzībām kā spilgta 21.gadsimta liecība.

Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki ir lielākie Latvijas bērnu un jauniešu kultūras un mākslas svētki, kas apliecina, ka senās latviešu dziedāšanas, dejošanas un muzicēšanas tradīcijas tiek turpinātas un turētas godā. Ar dziesmu un deju svētkiem saistītā bērnu un jauniešu mākslinieciskā jaunrade noris kultūrizglītības pulciņos un kolektīvos – koros, deju kolektīvos, pūtēju orķestros, mazajos mūzikas kolektīvos, tautas mūzikas ansambļos, vizuālās un lietišķās mākslas, kā arī teātra mākslas kolektīvos un bērnu un jauniešu folkloras kopās. XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku rīkotājs – Valsts izglītības un satura centrs. Svētku lieldraugs – Swedbank. Attbalstītāji -  RIMI, LMT, Circle K, LAIMA, SIA  Inchcape Motors Latvia, Latvijas Finieris, VKKF, Vides aizsardzības fonds, CONEXUS Baltic Grid, CODELEX,  ACCURAT. Svētku īpašais atspoguļojums būs Latvijas Televīzijā, Latvijas Radio un sabiedrisko mediju platformā lsm.lv.