Skolēns pie datora.

Lai nodrošinātu godīgu konkurenci un iespēju skolēniem dažādās mācību priekšmetu olimpiādēs piedalīties arī attālināti, 2021. gada 3. novembrī līdz ar angļu valodas valsts 51. olimpiādes 2. posmu Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar Latvijas Universitātes Informācijas tehnoloģiju departamentu aizsāka olimpiāžu norises nodrošināšanu, izmantojot tiešsaistes monitoringa rīku. Ar tā palīdzību tiek monitorēta dalībnieka godīga uzvedība olimpiādes laikā, veikta audio, video un darbvirsmas analīze.

2021./2022. mācību gadā angļu valodas valsts 51. olimpiādes 2. posmā izmantots monitoringa rīks “Examus”, nodrošinot Baltijas mērogā nebijušu iespēju vienā laikā pārraudzītā tiešsaistē piedalīties vairāk nekā 1800 dalībniekiem. Olimpiādes laikā tās pirmajā daļā izglītojamie saskārās ar problēmām, kas saistītas ar tehnisko infrastruktūru un olimpiādei nepieciešamā aprīkojuma nodrošinājumu. Saistībā ar minētajām problēmām aptuveni 5% dalībnieku radās apgrūtinātas iespējas izpildīt pirmās daļas uzdevumus, tāpēc olimpiādes norises laiks tika pagarināts un izskatīti tehnisko problēmu pieteikumi.

Mācību priekšmetu olimpiāžu norise tiešsaistē sniedz iespēju ikvienam interesantam pilnveidot savu talanta attīstību arī laikā, kad mācību process notiek daļēji attālinātā vai attālinātā formā. Izglītojamo dalība mācību priekšmetu olimpiādēs 2021./2022. mācību gadā arī turpmāk tiks nodrošināta, izmantojot monitoringa rīku, kas tādējādi ļaus piedalīties tiem skolēniem, kas atradīsies pašizolācijā vai karantīnā, tāpēc ir būtiski veikt tehnisko problēmu analīzi un veicināt to risināšanu. 

Arī olimpiādes organizatori turpina testēt monitoringa rīka tehnisko saderību ar olimpiādes vietni un novērš citas tehniskās problēmas, lai visiem dalībniekiem turpmākajās olimpiādēs būtu kvalitatīva piekļuve uzdevumiem. Tomēr lielāko daļu tehnisko problēmu iespējams novērst, izglītojamajiem uzsverot nepieciešamību iepazīties ar visu norises un tehniskajā instrukcijā norādīto informāciju, kā arī izvērtēt pieejamās datortehnikas trūkumus un kvalitāti:

  1. Olimpiādes dalībniekiem pirms olimpiādes ir pienākums iepazīties ar nosūtīto olimpiādes norises un tehnisko instrukciju, jāpārbauda sava datora saderība un jāveic izmēģinājuma tests olimpiādes vietnē. Ja izmēģinājuma testa laikā rodas problēmas, dalībniekam ir jāinfomē organizatori, kas palīdzētu tās atrisināt līdz olimpiādes norisei.
  2. Kvalitatīvai tiešsaistes olimpiāžu norisei ir nepieciešams atbilstošs tehniskais aprīkojums - uzdevumi jāveic, izmantojot stacionāro vai portatīvo datoru (netiek atbalstīta telefona vai planšetdatora izmantošana), jābūt kamerai un mikrofonam, jāpārliecinās par interneta pieslēguma kvalitāti, jāizmanto norādītās interneta pārlūkprogrammas un jāveic to atjauninājumi vai jānolādē jaunākā versija. Lai olimpiādes uzdevumu saturs būtu daudzveidīgs un dalībniekiem saistošs, tiek izmantoti dažāda veida uzdevumu formāti (video, audio, vizuāli attēli utml.), tāpēc svarīgi, ka olimpiādes laikā dalībnieki neizmanto citus interneta resursus un ir pārbaudījuši pārlūkprogrammu iestatījumus (kā norādīts instrukcijā).

Angļu valodas valsts 51. olimpiādes žūrijas komisija ir izvērtējusi 2. posma dalībnieku rezultātus un pieņēmusi lēmumu uz 3. posma - valsts olimpiādes 1. kārtu aicināt kopumā 51 dalībnieku. Pamatojoties uz žūrijas komisijas lēmumu, uz valsts posma 1. kārtu tiek uzaicināti arī dalībnieki, kuri tehnisku iemeslu dēļ neveica/vai daļēji veica 1. daļas uzdevumus, bet  uzrādīja līdzvērtīgus 2. daļas rezultātus.

Saskaņā ar angļu valodas valsts 51. olimpiādes norises kārtību, olimpiādes dalībnieku rezultāti ir pieejami olimpiādes vietnē un tiks nosūtīti novadu/valstspilsētu/novadu apvienību olimpiāžu atbildīgajām personām. 

25. novembrī norisināsies nākamā mācību priekšmetu olimpiāde - bioloģijas valsts 44. olimpiādes novada posms. Kā paredz valdībā apstiprinātie grozījumi rīkojumā “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”, no 15. novembra izglītības process visām klasēm tiek organizēts klātienē, līdz ar to skolēni olimpiādi varēs veikt katrs savā izglītības iestādē, pārraudzītā tiešsaistē olimpiādes vietnē. Lai veicinātu vienlīdzīgu iespēju dalībai olimpiādē arī karantīnā/pašizolācijā esošajiem skolēniem, šie skolēni tajā varēs piedalīties attālināti no mājām ar pieslēgtu monitoringa rīku. Detalizēta olimpiādes norises un tehniskā instrukcija dalībniekiem būs pieejama pēc reģistrēšanās dalībai olimpiādes vietnē edu.lu.lv, kas noslēdzas 17. novembrī. 

Mācību priekšmetu olimpiādes tiek īstenotas Eiropas Sociālā fonda projekta “Nacionāla un starptautiska mēroga pasākumu īstenošana izglītojamo talantu attīstībai” ietvaros, projekta numurs 8.3.2.1/16/I/002.

Papildu informācija:

Agnese Sviderska
Digitālā satura speciāliste
E-pasts: agnese.sviderska@832.visc.gov.lv
Telefona nr. 27407752

ESF_logo_ansamblis