Dejotaji

XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku tautas deju lielkoncerta “Saule vija zelta rotu” radošā grupa aizvadītā gada maijā uzsāka vērienīgā 6 minūšu videoklipa “Svinēt sauli” izveidi, kurā piedalījās 12 tūkstoši dejotāju. Videoprojekta blīvais un tehniski sarežģītais filmēšanas maratons noslēdzās, tad sākās klipa montāža, kas ar vienu no pirmizrādēm noslēdzās tautas deju lielkoncerta “Saule vija zelta rotu” Latvijas Televīzijas tiešraidē. Taču skaņdarba video klips kā koncerta noslēdzošais skaņdarbs nevarēja sevī ietilpināt tos dejotāju tūkstošus, kuri azartiski un uzticīgi bija sekojuši dejai arī aizvadītajos pandēmijas gados.

Par pandēmijas laika vizuālo stilistiku liecina mazie video lodziņi, kad dejotāji un viņu pedagogi cits citu satika virtuāli, izpaliekot pleca un kopības sajūtai. Klipa pamatā ir Mārtiņa Miļevska skaņdarbs “Svinēt sauli” ar piecu horeogrāfu Dagmāras Bārbales, Diānas Gavares, Rūtas Lauces, Daces Adviljones un Gunas Trukšānes veidotām horeogrāfiskām kompozīcijām, kas bija apgūstamas attālinātajā mācību procesā, izdejojamas bez partnera un bez sadošanās rokās. Šis unikālais dokumentālais videodarba filmēšanas maratons ir apmēram 300 stundu garš materiāls, kurš nu ir pārtapis video klipā ar puzura stilistiku, kas ļauj pēc iespējas iekļaut gandrīz ikvienu no 12 tūkstošiem dejojošo bērnu un jauniešu.

Deju_kolektivs_Pupolitis
Lielvārdes Kultūras nama deju kolektīvs “Pūpolītis” (vadītāja Iluta Mistre), “Svinēt Sauli” filmēšanā 2021.gada maijā

Video režisore Zane Gargažina atzīmē, ka : “” Svinēt Sauli” video ir laikmeta liecība, kas spilgti iezīmē to brīdi, kad komunicējām attālināti. Galvenais virsuzdevums vienmēr ir bijis noturēt dejošanas tradīciju: turpināt dejot, turpināt strādāt, turpināt radīt. Arī tad, kad to darījām attālināti. “Svinēt Sauli” iemūžināja deju kustības dzīvotspēju attālinātajā posmā, kā arī spilgti apliecina, ka Dziesmu un Deju svētku kustība ir nepārtraukts process, kurā tiek ieguldīta milzīga kopdarba enerģija. Arī šajā klipā etnogrāfiskias orķestris un solisti radīja brīnišķīgu mūziku, horeogrāfi strādāja pie kustības, deju skolotāji apguva un mācīja materiālu dejotājiem, virsvadītāji, tehniskā un radošā komanda uzmundrināja visus, kas piedalījās un galu galā komandas darbs tika iemūžināts zoom lodziņos. Katru signālu no ikvienas Latvijas pilsētas, novada un pagasta mēs uztvērām ar milzīgu entuziasmu un pozitīvu enerģiju. Šie vēstījumi apliecināja, ka katrs svinēja sauli savā vidē, savā sētā, bet mēs visi joprojām kopā un vienoti izdzīvojām radīšanas brīdi. Vēlos uzsvērt, ka katram dejotājam un skatītājam ir iespēja apskatīties ikkatra iedejoto saules gabaliņu YouTube platformā https://bit.ly/3kifJdU . Vēlreiz milzīga pateicība visiem, īpaši dejotājiem, kuri bija kopā  deju lielkoncertā “Saule vija zelta rotu”, ko raidīja Latvijas Televīzija, un ir kopā ar deju kustību joprojām. Mīlestība uz deju turpinās.

Video māksliniece Kristiāna Marija Sproģe: “"Svinēt sauli ir ne tikai paliekoša liecība par Deju svētku norisi 2021.gadā, bet vēl jo vairāk tā ir dāvana pašiem dejotājiem par viņu ieguldīto darbu par spīti laikmeta nenoteiktībai un neziņai par tik ilgi gaidīto svētku norisi. Tas ir neliels žests, kas mēģina sniegt dejotājiem pretī kaut kripatiņas viņu pašu veidotos un mūsu plūktos augļus, kā arī tās sajūtas, kuras tie ar savu sniegumu, veikumu un neatlaidību ir devuši mums."

Noskaties jauno lielklipu “Svinēt Sauli” 

Tautas deju lielkoncerta “Saule vija zelta rotu” fināla skaņdarba “Svinēt Sauli” lielklips -

 • Idejas autore, horeogrāfe: Dagmāra Bārbale
 • Horeogrāfes: Dace Adviljone, Diāna Gavare, Guna Trukšāne, Rūta Lauce, Dagmāra Bārbale
 • Komponisti: Kaspars Bārbals un Mārtiņš Miļevskis
 • Teksta autore: Rasa Bugavičute Pēce
 • Režisors: Reinis Suhanovs
 • Video režisore: Zane Gargažina
 • Video māksliniece: Kristiāna Marija Sproģe
 • Video montāža: Kristiāna Marija Sproģe, Jānis Dzirnieks
 • Tehniskā realizācija: “UNTITLED STUDIOS”
 • Pieslēgumu ieraksta producents: Mārcis Gulbis
 • Ieraksta pults režisori: Artis Vilks, Kārlis Ozoliņš, Patriks Piternieks
 • Drona operatori: Gvido Puķe, Mārtiņš Šalmis
 • Kameras operators: Mārtiņš Šalmis
 • Montāžas operators: Kārlis Ozoliņš
 • Montāžas skices: Kaspars Aniņš
 • Projekta vadītāja: Zanda Mūrniece.

 

 

Zanda Mūrniece

Valsts izglītības satura centra vecākā referente

dejas mākslas jautājumos

E-pasts: zanda.murniece@visc.gov.lv