Ilustratīvs attēls - atbalsts ukraiņu skolēniem

Sadarbībā ar 35 Latvijas pašvaldībām Valsts izglītības satura centrs (turpmāk- Centrs) no š.g.maija līdz 1.decembrim īsteno programmu “Neformālās izglītības  pasākumi, t.sk. latviešu valodas apguve, Ukrainas bērniem un jauniešiem” (turpmāk-programma) ar mērķi sniegt atbalstu Ukrainas bērniem un jauniešiem vecumā no 5 līdz 18 gadiem, lai mazinātu kara notikumu izraisīto psihoemocionālo spriedzi, kā arī stiprinātu Ukrainas bērnu etnisko identitāti un kopību ar Latvijā dzīvojošo ukraiņu kopienu. Savukārt, lai pilnvērtīgi un veiksmīgi integrētos un iekļautos Latvijas izglītības sistēmā un kultūrvidē, programmas ietvaros tiek piedāvātas aktivitātes un pasākumi  latviešu valodas prasmju apguvei.

Programmā iekļauti daudzveidīgi pasākumi bērniem dažādās vecuma grupās. Daļa pašvaldību programmas īstenošanu uzsāks rudenī, bet daļā pašvaldību, piemēram, Jelgavas, Ludzas, Rēzeknes, Bauskas novadu pašvaldībās, Liepājas valstpilsētā u.c., pasākumi Ukrainas bērniem notiek visu vasaru.

Jelgavas novada pašvaldībā bērni un jaunieši piedzīvo Latvijas dabas un pasaku tēlu terapiju, darbojas krāsu terapijas nodarbībās kopā ar mākslinieci, eksperimentē Mūzikas eksperimentālajā studijā un izklaidējošā veidā iegūst zināšanas muzejā par Latvijas Valsts demokrātijas vēsturi.

Rēzeknes novada pašvaldība piedāvā iepazīt Latgales kultūrvēsturi, kulināro mantojumu un dabas bagātības, ceļojot ar kuģīti, apmeklējot muzeju, viesojoties bioloģiskajā saimniecībā, radošajās nodarbībās apstrādājot mālu, veidojot augu kompozīcijas; izspēlēt teatralizētu uzvedumu, apgūstot gan latviešu valodu, gan galda klāšanas kultūru, gan  latviešu un cittautu deju elementus, izceļot kopīgo un atšķirīgo.

Bauskas novada pašvaldībā Bērnu un jauniešu centrā katru nedēļu (no augusta līdz novembrim) Ukrainas bērniem un jauniešiem organizētas dažādas tematiskās nodarbības, piemēram:

  • Medijpratību grupā “Bauskas dārgumu meklētāji” pētīs Bauskas novada kultūrvēsturi, izcilākās personības kultūrā, literatūrā, mākslā, vēsturē, dosies ekspedīcijās pa Bauskas pilsētu un pagastiem;
  • Tekstildizaina un brīvā laika studijā izzinās tekstilmākslas nozari kā vienu no Latvijas amatniecības nozarēm, nodarbībās apgūs radošu praktisko pieredzi no idejas izstrādes līdz realizācijai materiālā;
  • Bērni iegūs jaunas prasmes un uzlabos esošās, darbojoties Modernās amatniecības un Tehniskās modelēšanas nodarbībās, Labo garšu studijā, Lego darbnīcā un ādas priekšmetu izgatavošanas darbnīcā, darba rezultātus prezentējot vecākiem latviešu valodā.

Liepājas valstpilsētā jau augustā sākusies latviešu valodas vasaras skola, kas turpināsies arī rudens periodā, stiprinot latviešu valodas apguvi un veicinot bērnu un jauniešu iekļaušanos izglītības vidē. Jau no 1. septembra Liepājā dzīvojošie Ukrainas bērni un jaunieši pasākumā “Prologs” gatavosies dalībai Trešajā Liepāja jauniešu forumā “Mana sapņu bibliotēka”. Foruma mērķis ir izglītot bērnus un jauniešus medijpratībā saistībā ar Liepājas jaunās bibliotēkas tapšanu. Sagatavošanās pasākuma “Prologs” laikā plānotās aktivitātes: iepazīšanās un komandas veidošanas nodarbība; Dzejas dienas pasākums; Ekskursija uz Ventspils bibliotēku; praktiskas nodarbības par informācijas ieguvi un apstrādi, par grāmatu tapšanu un bibliotēkas saturisko piepildījumu.

Projekta “Atbalsts Ukrainas un Latvijas bērnu un jauniešu nometnēm”  īstenošanai ir pieteikušās 33 pašvaldības.

Pašvaldībās tiek īstenotas arī bērnu un jauniešu vasaras nometnes, lai sniegtu psihoemocionālu atbalstu, sekmētu latviešu valodas apguvi un veicinātu integrāciju Ukrainas bēgļu bērniem. Nometnes tiek organizētas 1. līdz 12. klases skolēniem,  aicinot piedalīties  50% Ukrainas un 50% Latvijas  skolēnu.

Jau šobrīd projekta ietvaros 10 pašvaldībās ir realizētas 17 nometnes, kurās ir piedalījušies 550 ukraiņu un latviešu bērni. Pēc nometņu norises laika, vienlīdzīgā skaitā ir notikušas gan dienas, gan diennakts nometnes. Pēc nometņu tipa jeb vispārīgās tematikas no 17 nometnēm 5 ir bijušas apmācību vai izglītojošās nometnes, 5 atpūtas un piedzīvojumu nometnes, 4 radošo nodarbību nometnes, 3 sporta nometnes. 

Nometņu programmas Ukrainas un Latvijas jauniešiem piedāvā gan latviešu valodas nodarbības, gan daudzveidīgas cita veida norises un radošās aktivitātes, kas pilnveidos komunikācijas un saskarsmes iemaņas. Vienlaikus tas ir veids, kā sekmēt sociāli emocionālās prasmes un stiprināt psihoemocionālo labbūtību, kas ģeopolitiskās situācijas dēļ ir svarīgi kā Ukrainas, tā Latvijas bērniem un jauniešiem.

Pieejamā  informācija tīmekļa vietnē http://www.nometnes.gov.lv/ redzams, ka  līdz 2023. gada 1. novembrim ir reģistrētas 38 plānotās nometnes. Zināms, ka vairākas pašvaldības, projekta “Atbalsts Ukrainas un Latvijas bērnu un jauniešu nometnēm” ietvaros, rīko atkārtotus pieteikumu konkursus nometņu organizēšanai rudens sezonā. 

Atbalsta apjoms paredzēts 4326 bērnu dalībai nometnēs, kopumā piešķirot 613 180 EUR.