Sākumlapa > Vispārējā izglītība. Izglītības saturs > Aktuālā informācija. ArhīvsAtgriezties sadaļā "Izglītības saturs. Vispārējā izglītība. Aktuālā informācija."

Sadaļas "Izglītības saturs. Vispārējā izglītība" arhīvs

2019.gads

14.10.2019. L.Bērziņa.
Radi videoklipu grupas Double Faced Eels dziesmai Programmēšanas nedēļas ietvaros

Līdz 20. oktobrim Eiropā norisinās lielākais kontinenta programmēšanas notikums — Eiropas programmēšanas nedēļa, jeb #CodeWeek. Tās ietvaros ASV vadošais IT uzņēmums “Cognizant” sadarbībā ar programmēšanas skolu “Learn IT” un mūzikas grupu “Double Faced Eels” ir izsludinājuši bērnu un jauniešu programmēšanas konkursu — “Mēs esam ideāli”.
Konkurss norisināsies divās kārtās. Pirmajā kārtā līdz 20. oktobrim skolēni visā Latvijā programmē animāciju sevis izvēlētai dziesmas daļai Scratch programmēšanas valodā un iesniedz to konkursa organizētājiem. 25. oktobrī 20 labāko komandu tiksies konkursa otrajā kārtā, kurā “Learn IT” mentoru vadībā uzlabos savas animācijas.
>> Konkursa nolikums, Scratch sagatave un pieteikuma anketa
>> Lasīt vairāk

25.09.2019. L.Bērziņa.
ES programmēšanas nedēļa #CodeWeek – iespēja īstenot idejas!

Lai rosinātu interesi par programmēšanu un parādītu ikvienam iespējas to pielietot ikdienā savu mērķu sasniegšanā, no šā gada 5. līdz 20.oktobrim norisināsies Eiropas Savienības Programmēšanas nedēļa, jeb #CodeWeek.
Aicinām Latvijas skolu informātikas un datorikas skolotājus, kā arī programmēšanas, inženierzinātņu, robotikas, interešu izglītības nodarbību vadītājus, šajā laika posmā piedāvāt aktivitātes, kuras dod iespēju skolēniem izpausties programmēšanā.
Idejas nodarbībām varat smelties Code Week metodiskajos materiālos, kuri šogad pieejami arī latviešu valodā. Pasākumi var notikt gan ierastajā nodarbību laikā, gan ārpus tām. Lūdzam skolotājus un nodarbību vadītājus publicēt iecerētās mācību stundas vai nodarbības tematu, vietu un laiku Code Week mājaslapā, tādejādi apliecinot, ka digitālās pratības stiprināšanai Latvijā ir pievērsta pedagogu un sabiedrības uzmanība!
>> Lasīt vairāk

29.05.2019. L.Zeile.
Vebināri par programmēšanas un algoritmiskās domāšanas integrēšanu mācību procesā no 3. līdz 26.jūnijam

Vebināru mērķis ir palielināt pedagogu izpratni par programmēšanas un algoritmiskās domāšanas integrēšanu mācību procesā un popularizēt Eiropas Komisijas Code Week (https://codeweek.eu/) aktivitātes. Pamatskolu un vidusskolu skolotāji iegūs bezmaksas mācību materiālus un resursus, kuri gan palīdzēs organizēt Code Week  2019 aktivitātes, gan rosinās lietot jaunas mācību pieejas ikdienas mācību procesā. Vebināru dalībnieki saņems EK apstiprinātu sertifikātu.
>> Vairāk informācijas (angļu valodā) un pieteikšanās Icebreaker MOOC vietnē

20.02.2019. L.Zeile.
VISC aicina ikvienu skolotāju sniegt viedokli par pilnveidoto mācību saturu un izglītības satura plānošanas principiem vispārējā vidējā izglītībā

VISC e-mācību (moodle) vidē, kas pieejama pilsētu un novadu mācību jomu koordinatoriem, projekts “Kompetenču pieejā balstīts mācību saturs” ir ievietojis darba versijas ar skolēniem sasniedzamajiem rezultātiem visās mācību jomās.
Aicinām ikvienu Latvijas skolotāju sazināties ar sava novada vai pilsētas mācību jomu koordinatoru un aktīvi iesaistīties vidusskolas mācību satura un plānošanas principu sabiedriskajā apspriešanā, izsakot savu viedokli un sniedzot konkrētus priekšlikumus, līdz šī gada 8.martam!

28.01.2019. Precizēts 31.01.2018. un 09.04.2019. L.Zeile.
Turpinās Skola2030 vebināri

Lai turpinātu sniegt atbalstu skolotājiem pilnveidotā mācību satura un pieejas īstenošanā, arī šogad – katru otro ceturtdienu laikā no plkst. 16:00 līdz 17:00 - turpināsim tiešraidīt vebinārus par aktualitātēm saistībā ar pilnveidoto mācību saturu un pieeju Skola2030 YouTube kanālā.

11.02.2019. I.Kadiķe.
CFLA aicina iesniegt Digitālo līdzekļu projektu iesniegumus

Centrālā finanšu un līgumu aģentūra ir izsludinājusi 8.3.1.2.pasākuma „Digitālo mācību līdzekļu un metodisko materiālu izstrāde” pirmo projektu iesniegumu atlases kārtu.
Iesniegumu iesniegšanas termiņš ir no 11.02.2019. līdz 13.05.2019., vērtēšanas termiņš ir no 14.05.2019. līdz 13.08.2019. un atlases veids ir Atklāts.
Atlases kārta ir sagatavota, ievērojot Ministru kabineta 2018.gada 5.novembra noteikumos Nr.677 “Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 8.3.1.specifiskā atbalsta mērķa “Attīstīt kompetenču pieejā balstītu vispārējās izglītības saturu” 8.3.1.2. pasākuma “Digitālo mācību un metodisko līdzekļu izstrāde” pirmās projektu iesniegumu atlases kārtas īstenošanas noteikumi” noteiktās projekta ieviešanas prasības, projektu iesniegumu atlases nolikumā un projekta iesniegumu vērtēšanas kritēriju piemērošanas metodikā iekļautos skaidrojumus.

 
2018.gads

27.11.2018. L.Zeile.
Novembrī un decembrī plānoti vebināri par aktualitātēm pilnveidotajā mācību saturā un pieejā

Lai sniegtu atbalstu skolotājiem pilnveidotā mācību satura un pieejas ieviešanā, ar novembri Skola2030 uzsāk ikmēneša tīmekļseminārus (t.s. vebinārus), kuros Skola2030 eksperti informēs par svarīgākajiem akcentiem un izmaiņām pilnveidotajā mācību saturā un sniegs atbildes uz aktuāliem jautājumiem.
Vebināru tiešraides notiks Skola2030 YouTube kanālā.
Lai piedalītos vebināros, nepieciešams saglabāt konkrētā vebināra saiti, kas tiks aktivizēta norādītajā dienā un laikā.
Pirms vebināra norises iespējams uzdot jautājumus Skola2030 ekspertiem, rakstot uz e-pastu vebinars@skola2030.lv
Visu vebināru video ieraksti vēlāk būs pieejami Skola2030 YouTube kanālā un tos varēs noskatīties atkārtoti.

17.10.2018. L.Zeile.
Latvijas izglītības iestādes iesaistās ES programmēšanas nedēļā Code Week un 19.oktobrī tiek aicinātas uz vebināru

Code Week akcijai, kas norisinās no šī gada 6. līdz 21. oktobrim, pieteikti 72 dažādi pasākumi visā Latvijā: https://codeweek.eu/search/?country_iso=LV. Lielākā daļa no tiem ir mācību stundas, kurās skolēni iepazīst, apgūst vai nostiprina programmēšanas prasmes, kas palīdz ikvienam saprast strauji mainīgo pasauli un paplašināt izpratni par to, kā darbojas tehnoloģijas.
Programmēšanas nedēļas noslēgumā 19.oktobrī plkst.14.00 izglītības fonds Start(IT) sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru un IT uzņēmumu Accenture rīkoto vebināru visām Latvijas izglītības iestādēm un jomas ekspertiem, lai sniegtu ieskatu jaunākajās tehnoloģijās, atskatītos uz paveikto datorikā un izglītībā kopumā.
Aicinām ikvienu interesentu piedalieties vebinārā, izmantojot šo saiti: https://ej.uz/ITvebinars
>> Lasīt vairāk

17.10.2018. L.Zeile.
Baltijas jūras projekta dalībnieki tiekas konferencē "Global Citizen 2030"!

Vācijā (Damp) no 18. līdz 21. septembrim UNESCO starptautiskā vides izglītības projekta “Baltijas jūras projekts” (Baltic See Projekt)  ietvaros notika  skolēnu un skolotāju konference “Global Citizen 2030”, kura pulcēja vairāk nekā 300 dalībnieku. Baltijas jūras projekta aktivitātes Latvijā, kā arī skolēnu un skolotāju (13 cilvēku) delegācijas dalību konferencē Vācijā koordinēja Valsts izglītības satura centrs.
Lai nokļūtu konferencē, Latvijas skolēni UNESCO starptautiskā vides izglītības projekta “Baltijas jūras projekts” (Baltic See Projekt) ietvaros pagājušajā mācību gadā pētīja ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu savā pašvaldībā un iesniedza savus pētījuma rezultātus konkursam. Skolēni pētīja, piemēram, apdzīvoto vietu pieejamību, drošību un ilgtspējīgu apdzīvošanu Vecpiebalgā, Ogresgalā  un Rūjienā, ilgtspējīga patēriņa paradumu veidošanu Valmierā, Aizputē un Vecumniekos, piekrastes teritoriju apsaimniekošanu Salacgrīvā, atkritumu apsaimniekošanu Skrīveros. Labāko darbu autori kopā ar saviem skolotājiem šī  mācību gada sākumā no 18. līdz 21. septembrim  piedalījās skolēnu un skolotāju konferencē “Global Citizen 2030” Vācijā.

01.10.2018. L.Zeile.
ES programmēšanas nedēļa – iespēja īstenot idejas!

Lai rosinātu interesi par programmēšanu un parādītu ikvienam iespējas to pielietot ikdienā, no šā gada 6. līdz 21. oktobrim norisināsies Eiropas Savienības Programmēšanas nedēļa. (vairāk lasiet https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/codeweek-s3/leaflets/20180416_Codeweek_LV.pdf).
Aicinām Latvijas skolu informātikas un datorikas skolotājus, kā arī interešu pulciņu vadītājus šajā laika posmā piedāvāt aktivitātes, kuras dod iespēju skolēniem izpausties programmēšanā. Idejas nodarbībām varat smelties arī metodiskajos materiālos https://startit.lv/ . Pasākumi  var notikt gan ierastajā nodarbību laikā, gan ārpus tām.
Lūdzam skolotājus un nodarbību vadītājus publicēt iecerētās mācību stundas vai nodarbības tematu, vietu, laiku un saturu Code Week  vietnē https://codeweek.eu/

10.09.2018. L.Zeile.
Oktobrī plānoti semināri mācību jomu koordinatoriem

VISC 2018./2019. mācību gadā aicina izglītības pārvaldes turpināt atbalstīt un attīstīt mācību jomu koordinatoru tīklu.
Sadarbībā ar projektu “Kompetenču pieeja mācību saturā” no 8. līdz 25.oktobrim plānots organizēt seminārus mācību jomu koordinatoriem ar mērķi piedāvāt pēc iespējas vairāk atbalsta rīku un materiālu, lai viņi varētu stiprināt savas pašvaldības vai pašvaldību apvienības pedagogus pilnveidotā mācību satura un pieejas ieviešanā.
Koordinatori, kuru kontakti atrodas centra datu bāzē, drīzumā saņems uzaicinājumu reģistrēties semināram.
Ja izglītības pārvalde pārskata un maina mācību jomu koordinatoru nominācijas, tad informāciju par izmaiņām centrs lūdz sūtīt Vispārējās izglītības satura nodrošinājuma nodaļas vadītāja vietniecei Lienei Zeilei (e-pasts: liene.zeile@visc.gov.lv).

21.08.2018. S.Falka.
Metodiskais materiāls "Ceļojums rūpnieciskā īpašuma pasaulē"

Latvijas Republikas Patentu valde sadarbībā ar VISC ir izstrādājusi metodisko materiālu vispārējās izglītības un profesionālās vidējās izglītības pedagogiem "Ceļojums rūpnieciskā īpašuma pasaulē".
Metodisko materiālu veido sešas tēmas. Katrai tēmas nodarbībai ir norādīta mērķauditorija, mērķis, plānotais rezultāts, nepieciešamie resursi un ieteicamās mācību metodes. Metodiskā materiāla neatņemama sastāvdaļa ir četras animācijas filmas, kuru noskatīšanās nepieciešama labākai temata izpratnei un uzdevumu izpildei.
Metodiskā materiāla saturs ir izstrādāts saskaņā ar Ministru kabineta 2014.gada 12.augusta noteikumiem Nr.468 „Noteikumi par valsts pamatizglītības standartu, pamatizglītības mācību priekšmetu standartiem un pamatizglītības programmu paraugiem”, kā arī Ministru kabineta 2013.gada 21.maija noteikumiem Nr.281 „Noteikumi par valsts vispārējās vidējās izglītības standartu, mācību priekšmetu standartiem un izglītības programmu paraugiem”. Tajā ir iekļautas dažādas aktivitātes, kuras ieteicams izmantot vispārējās izglītības mācību priekšmetu, piemēram, sociālās zinības, ekonomika, matemātika, mājturība un tehnoloģijas, Latvijas vēsture, kā arī klases stundās. Pedagogi mācību procesā var izmantot piedāvāto tēmu pilnībā, vai arī izvēlēties tikai atsevišķas tās daļas.
>> Metodiskais materiāls publicēts sadaļā "Sadarbības partneru izstrādātie metodiskie materiāli"

23.02.2018. V.Dundure.
Elektronisko mācību līdzekļu komplekts latgaliešu rakstu valodā 4.klasei

Latgaliešu valodas, literatūras un kultūrvēstures skolotāju asociācija par valsts budžeta līdzekļiem ir izveidojusi elektronisko mācību līdzekļu "Olūteņš" latgaliešu rakstu valodā 4.klases skolēniem. Tajā ietilpst mācību līdzeklis skolēniem, skaidrojošā vārdnīca, darba lapas, kā arī metodiskie ieteikumi skolotājam un pārbaudes darbi.
>> Lasīt vairāk
>> Komplekts publicēts sadaļā "Metodiskie materiāli. Sadarbības partneru izstrādātie metodiskie materiāli"

 
2017.gads

07.12.2017. L.Zeile.
VISC aicina skolotājus aktīvi iesaistīties jaunā mācību satura un pieejas sabiedriskajā apspriešanā

VISC sadarbībā ar projekta “Kompetenču pieejā balstīts mācību saturs” vecākajiem ekspertiem iepazīstinājis katra Latvijas novada un pilsētas mācību satura jomu koordinatorus ar jauno pieeju mācību satura īstenošanā. Aicinām ikvienu Latvijas skolotāju sazināties ar sava novada vai pilsētas mācību jomu koordinatoru un aktīvi iesaistīties mācību satura un pieejas apraksta sabiedriskajā apspriešanā, izsakot savu viedokli un sniedzot konkrētus priekšlikumus!

12.10.2017. L.Zeile.
Centrs aicina pašvaldības uz sadarbību metodiskā atbalsta organizēšanā

VISC aicina pašvaldības, organizējot metodisko darbu pilsētās un novados, uz sadarbību un iesaisti atbalsta mehānismu veidošanā  mūsdienīgas lietpratības izglītības ieviešanai un nostiprināšanai.
Sadarbības ar novadu pedagogiem mērķis ir jaunā mācību satura un tā īstenošanas pilnveide, pedagogu profesionālo vajadzību  izzināšana, viedokļu apmaiņa un praktiska rīcība skolēnu lietpratības un skolotāju profesionālās kompetences paaugstināšanā.
Centrs ir nosūtījis pašvaldībām lūgumu pedagogu nominēšanai septiņās mācību jomās (Valodu, Sociālajā un pilsoniskajā, Kultūras izpratnes un pašizpausmes mākslā, Dabaszinātņu, Matemātikas, Tehnoloģiju, Veselības un fiziskās aktivitātes), kā arī Pirmsskolai un  sākumskolai - šajos izglītības posmos specifisku mācību satura un pieejas jautājumu risināšanai.
Informāciju par pašvaldību izvirzītajiem jomu koordinatoriem centrs lūdz iesniegt līdz šā gada 25.oktobrim. Centrs, tai skaitā projekta “Kompetenču pieeja mācību saturā” ietvaros, tuvākajos gados ir plānojis īstenot aktivitātes mācību jomu kooordinatoru informēšanai par aktualitātēm un viņu profesionālas kompetences pilnveides atbalstam.
Novembrī centrs Rīgā organizēs seminārus mācību jomu koordinatoriem. Semināru mērķis: iepazīstināt ar jaunā mācību satura un pieejas izveides un īstenošanas principiem un sagatavot mācību jomu koordinatorus satura sabiedriskās apspriešanas organizēšanai savas pilsētas/novada pedagogiem. Detalizēta informācija par semināru norisi ir nosūtīta pašvaldībām.

06.07.2017. I.Upeniece.
VISC turpina veidot atbalsta mehānismus pilnveidotā mācību satura un tam atbilstošas mācīšanas pieejas pakāpeniskai ieviešanai

Septembrī VISC sadarbībā ar Mūžizglītības un kultūras institūtu “Vitae” uzsāks 54 stundu pedagogu profesionālo kompetences pilnveides A programmas kursu “Kompetenču pieejas ieviešana, strādājot skolotāju komandā” īstenošanu, kā arī, sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) tiks uzsākti 36 stundu pedagogu profesionālās kompetences pilnveides A programmas kursi “Aktuāli cilvēkdrošības jautājumi un to īstenošana”. Atgādinām arī, ka jūnijā centrs sadarbībā ar Latvijas Universitātes Starpnozaru izglītības inovāciju centru (SIIC) uzsāka divu pedagogu profesionālās kompetences pilnveides A programmas kursu “Profesionālās pilnveides ekspertu sagatavošana kompetenču pieejas ieviešanai skolā” un “Mācīšanās konsultantu sagatavošana reģiona vajadzībām” īstenošanu.
>> Lasīt vairāk

24.05.2017. Ļ.Jakovele.
VISC aicina pieteikties tālākizglītotāju un mācīšanās konsultantu kursiem par skolēnu kompetenču attīstīšanu

Uzsākot pakāpenisku pāreju uz pilnveidotu mācību saturu un tam atbilstošu mācīšanas pieeju, lai rezultātā skolēni attīstītu dzīvei 21.gadsimtā svarīgas zināšanas, prasmes un attieksmes, VISC veido atbalsta mehānismus skolām, pedagogiem un pašvaldībām. VISC aicina pieteikties kursiem pedagogus, kuri vēlas atbalstīt kolēģu profesionālo attīstību, vadot mācības vai strādājot kā mācīšanās konsultantiem pedagogu individuālam atbalstam reģionos.
Kursus īsteno LU Starpnozaru izglītības inovāciju centrs (SIIC) pēc VISC apstiprinātas programmas. Katra kursa apjoms – 72 stundas. Pēc sekmīgas kursu beigšanas dalībnieki saņems VISC apliecību, rekomendāciju pašvaldībai un var tikt uzaicināti iesaistīties VISC un SIIC pedagogu profesionālās pilnveides aktivitātēs skolās.
>> Lasīt vairāk

 
2016.gads

30.11.2016. I.Bautre.
Diagnosticējošais darbs par ceļu satiksmes drošības noteikumiem 4. un 8. klasei: secinājumi un metodiskie ieteikumi

Valsts izglītības satura centrs, izanalizējot diagnosticējošo darbu par Ceļu satiksmes noteikumiem 4. un 8.klases rezultātus, ir izveidojis metodiskos ieteikumus skolotājiem satiksmes drošības jautājumu apguvei izglītības iestādēs. Tam ir jābūt stabilam, pēctecīgam un profilaktiskam procesam, kurā tiek aktualizēts skolēna vecumam un viņa rīcībai atbilstošs jautājumu loks ceļa satiksmē.
Diagnosticējošie darbi par Ceļu satiksmes noteikumiem 4. un 8.klasei: rezultātu apkopojums un analīze ir atrodami VISC vietnes sadaļā "Vispārējā izglītība. Izglītības satura diagnostika".
>> Ieteikumi publicēti sadaļā "Metodiskie materiāli. VISC izstrādātie metodiskie materiāli"

28.11.2016. Ļ.Jakovele.
Igaunijas izglītības nodibinājuma "Innove" darbinieku vizīte Valsts izglītības satura centrā

25.novembrī Valsts izglītības satura centrā pieredzes apmaiņā viesojās  Igaunijas valsts nodibinājuma “Innove” delegācija 12 cilvēku sastāvā. Nodibinājums “Innove” koordinē izglītības procesa, t.sk. mūžizglītības, attīstību Igaunijā. Nodibinājums sastāv no dažādām aģentūrām un centriem, kuri organizē mācību satura izstrādi un ieviešanu vispārējā un profesionālajā izglītībā, nodrošina valsts pārbaudes darbu izstrādi, koordinē karjeras konsultantu darbību, veic kontroles funkciju par struktūrfondu projektu īstenošanu u.c.
Vizītes laikā viesi apmeklēja Rīgas Mākslas un mediju tehnikumu – kompetences centru un Oskara Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolu, lai iepazītos ar izglītības iestādēs īstenotajām izglītības programmām. Pēcpusdienā Valsts izglītības satura centra telpās notika pieredzes apmaiņa un diskusija par izglītības satura un valsts pārbaudes darbu organizācijas jautājumiem, kā arī plānotajām pārmaiņām izglītības saturā.

02.11.2016. A.Miesniece, I.Bautre.
Konferencē aktualizē ceļu satiksmes drošības jautājumus pirmsskolas un sākumskolas izglītībā

2016.gada 28.oktobrī Rīgas Motormuzejā notika Valsts izglītības satura centra (VISC) sadarbībā ar Ceļu satiksmes drošības direkciju un Rīgas Motormuzeju rīkotā konference „Ceļu satiksmes drošība pirmsskolas un sākumskolas izglītībā”. Konferencē piedalījās 170 pirmsskolas un sākumskolas pedagogi. Tā kā drošības jautājumi ir viena no VISC prioritātēm, konferences mērķis bija aktualizēt ceļu satiksmes drošību pirmsskolas un sākumskolas izglītībā, kā arī iepazīstināt konferences dalībniekus ar Rīgas Motormuzeja ekspozīcijas interaktīvas izmantošanas iespējām bērnu izglītošanā.
>> Konferences materiāli

14.10.2016. A.Miesniece.
Seminārs izglītības pārvalžu pirmsskolas speciālistiem

2016.gada 1.novembrī VISC sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju organizē semināru republikas pilsētu un novadu izglītības pārvalžu pirmsskolas izglītības speciālistiem. Seminārā plānota diskusija par pirmsskolas izglītības kvalitāti un tās uzlabošanas iespējām. Seminārs notiks Rīgas 275.pirmsskolas izglītības iestādē "Austriņa".

07.10.2016. A.Miesniece.
Notiks konference par ceļu satiksmes drošību pirmsskolā un sākumskolā

Lai akcentētu ceļu satiksmes drošību pirmsskolas un sākumskolas izglītībā, kā arī iepazītu Rīgas Motormuzeja ekspozīcijas interaktīvas izmantošanas iespējas bērnu izglītošanā, Valsts izglītības satura centrs  sadarbībā ar Ceļu satiksmes drošības direkciju un Rīgas Motormuzeju 2016.gada 28.oktobrī Rīgas Motormuzejā,  Rīgā, S.Eizenšteina ielā 6, rīko konferenci „Ceļu satiksmes drošība pirmsskolas un sākumskolas izglītībā”.
Konferences mērķauditorija ir pirmsskolas un sākumskolas pedagogi, bērnu vecāki un citi interesenti.
Pieteikšanās uz konferenci  līdz 2016.gada 25.oktobrim elektroniski.
Konferences dalībnieku skaits ir ierobežots.

06.10.2016. A.Laķe.
Sākusies pieteikšanās ikgadējam Kultūras kanona konkursam vidusskolēniem

Latvijas Kultūras akadēmija aicina Latvijas vispārizglītojošo skolu 10.–12. klašu un mākslas un mūzikas skolu vecāko kursu skolēnus pieteikties ikgadējam Kultūras kanona konkursam. 2016./17.gada konkursa moto ir Kultūras kanona vērtības Latvijas simtgadei - ikvienam, ik dienu.
Latvijas Kultūras akadēmija Kultūras kanona konkursu skolu jaunatnei rīko jau piekto reizi, ik gadu mainot konkursa uzdevumus un mudinot dalībniekus pētīt un radoši atspoguļot aktuālas Latvijas kultūras un mākslas dzīves norises, kas sakņotas Latvijas Kultūras kanonā. Šogad konkurss sekmēs skolu jaunatnes radošu līdzdalību valsts simtgades svinību sagatavošanā, īstenos sabiedrības izglītošanu un informēšanu par Latvijas kultūras kanona vērtībām un artefaktiem. Konkursa ietvaros tiks nodrošināta labāko konkursantu sadarbība ar Latvijas uzņēmējiem, kas ļaus attīstīt inovatīvus kultūras kanona komunikācijas modeļus. Konkursa iecere kā rezultātu paredz Latvijas kultūras kanona vērtībām un artefaktiem veltītu galda spēļu koncepciju jaunradi.
>> Lasīt vairāk Latvijas Kultūras akadēmijas vietnē

23.09.2016. E.Kancāne.
Jelgavā notika bērnu drošības izglītības pasākums "Viena diena drošībai"

Skolēnu Drošības nedēļas ietvaros 22.septembrī vairāk nekā 600 Jelgavas 4.klašu audzēkņu piedalījās bērnu drošības izglītības pasākumā "Viena diena drošībai", ko Jelgavā organizēja AS "Sadales tīkls". Pasākumā bērni iepazinās ar dažādu dzīves situāciju būtiskākajiem drošības jautājumiem.
>> Lasīt vairāk

21.09.2016. I.Bautre.
Notiks cilvēkdrošības mācību kursa satura izstrādes darba grupas sanāksme

VISC 22.septembrī plkst.14:00 organizē cilvēkdrošības mācību kursa satura izstrādei darba grupas sanāksmi. Sanāksmes mērķis ir nodrošināt izglītības politikas plānošanas dokumenta "Izglītības attīstības pamatnostādnes 2014. – 2020.gadam" 1.1. rīcības virziena “Uz zināšanu sabiedrībā pieprasītām kompetencēm orientēta, radošumu, inovāciju un veselīga dzīvesveida veicinoša izglītības satura pilnveide” 1. un 5.uzdevuma un Ministru kabineta 2016. gada 8. marta sēdes protokola (Nr.12) 58.§ par Informatīvo ziņojumu „Par civilās aizsardzības kursa izmaksām, ieviešanas grafiku vispārējās izglītības iestādēs un profesionālās izglītības iestādēs” 3.punktā dotā uzdevuma izpildi.
Sanāksme notiks Izglītības un zinātnes ministrijas Lielajā zālē, Vaļņu ielā 2, Rīgā.

17.08.2016. D.Āboltiņa.
Informēs par aktualitātēm jaunajā mācību gadā

Piecos reģionālajos semināros Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntars Catlaks informēs izglītības jomas speciālistus par aktualitātēm 2016./2017. mācību gadā.
G.Catlaks skaidros gaidāmās izmaiņas mācību saturā, informēs par gatavošanos kompetenču pieejas izstrādei mācību procesā, audzināšanas vadlīniju lomu un nozīmi, kā arī par digitālās un mediju kompetences jautājumiem, tajā skaitā pirmā gada Datorikas pilotprojekta rezultātiem un turpinājumu 2016./2017.m.g.
18.augustā seminārs notiks Valmieras sākumskolā, 19.augustā – Liepājas Valsts tehnikumā, 24.augustā – Daugavpils Būvniecības tehnikumā, 25.augustā – Aizkraukles pilsētas kultūras namā, 26.augustā – Rīgā, Rīgas Valsts tehnikumā.

16.08.2016. I.Bērziņa.
Augustā reģionālajos semināros izglītības darbiniekus informēs par aktualitātēm jaunajā mācību gadā

Sagaidot jauno mācību gadu, Izglītības un zinātnes ministrija augustā organizē piecus reģionālos seminārus, kuros pilsētu un novadu izglītības pārvalžu vadītājus, izglītības speciālistus, vispārējās pamatizglītības, vispārējās vidējās izglītības un profesionālās izglītības iestāžu direktorus informēs par aktualitātēm izglītībā 2016./2017. mācību gadā.

05.08.2016. A.Miesniece.
Metodiskie ieteikumi pirmsskolas mācību programmu īstenošanai

VISC sadarbībā ar pirmsskolas speciālistēm M.Alsbergu, I.Antiņu, R.Dortāni, I.Frolovu, V.Jonīti, A.Līni, M.Milašu, K.Paisumu, J.Platonovu, A.Proli, L.Šneperi un RPIVA docētājām I.Helmani un E.Volāni  ir sagatavojis metodisko materiālu pirmsskolas pedagogiem "Metodiskie ieteikumi pirmsskolas mācību programmu īstenošanai".
Metodiskā materiāla mērķis ir sniegt pedagogiem atbalstu ikdienas darbā, plānojot un organizējot bērncentrētu pedagoģisko procesu, kurā valda labvēlīgas savstarpējās attiecības, aktīva un radoša darbība atbilstoši katra bērna individuālajai attīstībai.
Metodiskais materiāls sniedz ieskatu pirmsskolas vecuma bērna attīstībā, bērna adaptācijas vadīšanā, drošas un  attīstošas mācību vides veidošanā.  Mūsdienīga, kvalitatīva pedagoģiskā procesa pamatā ir veiksmīga mācību formu un metožu izvēle atbilstoši bērna vispārējai attīstībai un iepriekš iegūtajām zināšanām. Metodiskajā materiālā ir ietverti rotaļnodarbību un dažādu aktivitāšu apraksti, kas rosinās pedagogus radošam darbam.
Metodisko materiālu var izmantot arī bērnu vecāki, lai gūtu plašāku ieskatu pirmsskolas pedagoģiskajā procesā.
>> Ieteikumi publicēti sadaļā "Metodiskie materiāli. VISC izstrādātie metodiskie materiāli"

04.08.2016. A.Miesniece. Precizēts 18.08.2016.
Seminārs izglītības pārvalžu pirmsskolas speciālistiem un sākumizglītības skolotāju metodisko apvienību vadītājiem

2016.gada 24.augustā Rīgā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā notiks sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju organizētais pilsētu un novadu izglītības pārvalžu pirmsskolas speciālistu un sākumizglītības skolotāju metodisko apvienību vadītāju seminārs "Kultūra, izglītība, sadarbība". Seminārā būs iespēja iepazīties ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja, Rīgas Mākslas Biržas) kultūrizglītības piedāvājumu.
Semināra dalībnieku skaits ir ierobežots. Lūgums pieteikties līdz 2016.gada 22.augustam ne vairāk kā 2 pārstāvjiem no pašvaldības.

03.06.2016. N.Buile. Papildināts 08.08.2016.
Augustā Saldū notiks novadpētniecības konference

2016.gada 16. un 17.augustā Saldū tiek organizēta konference Novadpētniecība – novada/pilsētas dabas, kultūrvides, saimnieciskās darbības izzināšana, izmantojot daudzveidīgas mācību metodes. Konferenci organizē VISC sadarbībā ar Saldus Izglītības pārvaldi un Latvijas ģeogrāfijas biedrību. Plānotā konferences darba kārtība: 16.augustā no plkst.10:00 lekcijas un nodarbības Saldus tehnikumā, nodarbība uzņēmumā/ražotnē CEMEX, Saldus pilsētas kultūrvēsturisko objektu izzināšana, mācību nodarbība muzejā u.c.; 17.augustā no plkst.9:00 Dienvidkurzemes un Dienvidzemgales dabas, kultūrvēsturisko objektu, teritoriju izzināšana un izpēte braucienā ar autobusu pa saskaņotu maršrutu līdz Jelgavai.
Precizēta konferences darba programma jūlija beigās tiks ievietota VISC mājaslapā, pieteikšanās pie Saldus novada ģeogrāfijas skolotāju metodiskās apvienības vadītājas Zitas Andersones (zita.andersone@gmail.com, tel. 26189016).
Informācija:
VISC, natalija.buile@visc.gov.lv, tel. 29674353
LĢB, gunta.vigule@inbox.lv, tel. 29456872
Saldus, zita.andersone@gmail.com, tel. 26189016

25.04.2016. A.Miesniece.
Par mājasdarbu organizēšanu un vērtēšanu

Valsts izglītības satura centrs aicina ikvienu pamatizglītības 1.-4.klases skolotāju dalīties savā mājasdarbu uzdošanas un vērtēšanas pieredzē. Lūgums elektroniski aizpildīt anketu līdz 2016.gada 10.maijam. Anketēšanas mērķis ir noskaidrot patieso situāciju par mājasdarbu uzdošanu un veikšanu, lai varētu veidot ieteikumus mācību procesa īstenošanai. Anketēšanas rezultāti tiks izmantoti apkopotā veidā, neanalizējot konkrēta skolotāja pieredzi.

14.04.2016. I.Stīpniece.
Bērnu kustību aktivitāšu palielināšanai pedagogi mācību stundās aicināti izmantot dinamiskās pauzes

Izglītības un zinātnes ministrija ir izstrādājusi video un informatīvo mācību materiālu “Kustību aktivitāšu pauzes 1.-6.klasei”, kuru pedagogi aicināti izmantot mācību procesā, piemēram, sociālo zinību, matemātikas, ētikas, latviešu valodas, angļu valodas, dabaszinību, mūzikas, vizuālās mākslas, vēstures, mājturības un tehnoloģiju mācību priekšmetos.
Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis uzsver, ka veselīga dzīvesveida paradumiem un kustību prieka nostiprināšanai ir būtiska loma ikviena bērna turpmākajā attīstībā, tāpēc iniciatīvas fizisko aktivitāšu palielināšanai jāveic pēc iespējas agrīnā bērna vecumā. Kā vienu no primārajiem uzdevumiem ministrs min trešās sporta stundas ieviešanu un sporta stundas satura pārskatīšanu, dinamisko paužu ieviešanu 1.-6. klašu skolēnu stājas attīstīšanai un nostiprināšanai, ārpusstundu fizisko aktivitāšu palielināšanu un atbalstu sporta inventāra iegādei.
Mācību materiāls “Kustību aktivitāšu pauzes 1.-6.klasei” izstrādāts sadarbībā ar Rīgas 41.vidusskolas pedagogiem, skolēniem un VISC speciālistiem.
>> Publicēts sadaļā "Metodiskie materiāli"

08.03.2016. D.Āboltiņa.
Cilvēkdrošības mācību kursa īstenošanu vispārējā izglītībā plāno uzsākt no 2018.gada

No 2018./2019.mācību gada vispārējā izglītībā līdz ar kompetenču pieejā balstīta satura ieviešanu tiks uzsākta cilvēkdrošības mācību kursa ieviešana. Cilvēkdrošības mācību kurss nebūs atsevišķs mācību priekšmets, bet tā temati tiks integrēti vispārējās izglītības saturā.
Valdība atbalstīja VISC sagatavoto informatīvo ziņojumu "Par civilās aizsardzības kursa izmaksām, ieviešanas grafiku vispārējās izglītības iestādēs un profesionālās izglītības iestādēs". Kursa satura izstrādei tiks veidota darba grupa, pieaicinot atbildīgo nozaru ministriju un nevalstisko organizāciju pārstāvjus. Kursa saturā tiks iekļauti aktuālie cilvēkdrošības un civilās aizsardzības jautājumi, kas sistēmiski un pēctecīgi īstenojami kompetenču pieejā balstītā mācību procesā visās izglītības pakāpēs.
>> Lasīt vairāk

 
2015.gads

16.12.2015. V.Vēzis.
Datorikas mācību programmu aprobācijā iesaistīto skolu pārstāvju un Informātikas un programmēšanas pamatu skolotāju metodisko apvienību vadītāju seminārs

2016. gada 8. janvārī Latvijas Universitātes Lielajā aulā, Rīgā, Raiņa bulvārī 19 organizē Datorikas mācību programmu aprobācijā iesaistīto skolu pārstāvju un Informātikas un programmēšanas pamatu skolotāju metodisko apvienību vadītāju semināru. Savu dalību seminārā pieteikt līdz 2016. gada 7. janvārim plkst.16:00.

10.12.2015. I.Bautre.
Gada nogalē VISC aicina pievērst uzmanību bērnu drošībai ziemā

Tuvojoties Ziemassvētkiem un skolēnu ziemas brīvlaikam, Valsts izglītības satura centrs (VISC) aicina pastiprināti pievērst uzmanību skolēnu drošībai, aicinot gan pedagogus, gan vecākus pārrunāt drošības jautājumus ar bērniem un konsekventi tos ievērot. Organizējot pasākumus skolā, VISC aicina iestādes personālam pievērst uzmanību elektrodrošībai, pārliecināties vai elektriskie rotājumi/virtenes nav bojātas, kur un kā tās izvietotas. Stingri ievērot visus ugunsdrošības noteikumus masu pasākumu rīkošanā, ievērot maksimālo dalībnieku skaitu pasākumā, nerīkot pasākumu vietās, kur traucēta evakuācijas iespēja. Tāpat skolotāji aicināti atgādināt, ka pirotehnikas izstrādājumus iegādāties, glabāt un izmantot drīkst personas, kas sasniegušas 18 gadu vecumu. Lai svētki paietu droši, VISC aicina izglītības iestāžu vadītājus un skolotājus aktualizēt Ministru kabineta 2009.gada 24.novembra noteikumus Nr.1338 "Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo drošība izglītības iestādēs un to organizētajos pasākumos"

24.11.2015. S.Austruma.
Notiks paneļdiskusija par vērtībizglītību

Valsts izglītības satura centrs (VISC) šā gada 30. novembrī plkst. 13:00 Izglītības un zinātnes ministrijā, Vaļņu ielā 2, Lielajā zālē, rīko gadskārtējo vērtībizglītībai veltīto pasākumu – paneļdiskusiju “Vai vērtībizglītība var būt formalizēta?”
Paneļdiskusijas mērķis ir nodrošināt  viedokļu apmaiņu ar akadēmiskajiem mācībspēkiem, kuri pārstāv dažādas teorētiskās pozīcijas morālās izglītības jomā, politikas veidotājiem un īstenotājiem, VISC speciālistiem  un citiem interesentiem. Paneļdiskusijas tematika ir saistīta ar izglītības satura pilnveidi kompetenču pieejā un Izglītības likumā paredzēto audzināšanas vadlīniju izstrādi.
Paneļdiskusijā paredzētas četras akadēmiskās lekcijas (13:00-14:00) un saruna (14:00-15:00).
Lektori:
– prof. I. Šuvajevs “Tikumība laika griežos”,
– prof. S.Lasmane “Tikuma jēdziens 21. gadsimta ētikā”,
– prof. L.Geikina “Būtiskais par nebūtisko”,
– prof. L.Rutka “Tikumiskā un valstiskā audzināšana mūsdienu skolā – nepieciešamība, izaicinājumi, iespējas”.
Paneļdiskusijā aicināti LU Vēstures un filozofijas fakultātes prof. M. Kūle, Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore S.Pujāte, LU Sociālo zinātņu fakultātes prof. B.Bela, LU Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes asoc. prof. L.Daniela. Paneļdiskusiju vadīs VISC vadītājs Guntars Catlaks.
Mērķauditorija:
Izglītības politikas veidotāji un īstenotāji, augstskolu mācībspēki un pētnieki – dažādu humanitārās izglītības nozaru pārstāvji, žurnālisti.
Vietu skaits ierobežots. Aicinām pieteikties līdz šā gada 28.novembrim.

22.10.2015. A.Miesniece.
Notikusi konference "Pirmsskola, sākumskola, lasīšana, patikšana"

2015.gada 19.oktobrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika VISC sadarbībā Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centru organizētā zinātniski praktiskā konference “Pirmsskola, sākumskola, lasīšana, patikšana”. Konferencē piedalījās 436 pirmsskolas un sākumskolas skolotāji, bērnu bibliotēku bibliotekāri, Latvijas augstskolu mācībspēki un citi interesenti.
Lasītprasmes attīstīšana visās izglītības pakāpēs – pirmsskolas izglītībā, pamatizglītībā un vidējā izglītībā – ir viena no VISC prioritātēm. Pagājušajā mācību gadā notika konference valodu skolotājiem par lasītprasmes veicināšanu, šogad kopā aicinājām speciālistus, kuri veido lasītprasmi pirmsskolā un sākumskolā. Domājot par lasītprasmes veicināšanu, konferencē tika aicināti piedalīties arī bibliotekāri.
Konferences atklāšanā uzrunu teica Izglītības un zinātnes ministrijas Izglītības departamenta direktores vietniece Ineta Īvāne. Viņa uzsvēra lasītprasmes nozīmi bērna attīstībā un izglītībā.
Plenārsēdē Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes asociētā profesore, Dr.phil. Vita Kalnbērziņa konferences dalībniekus iepazīstināja ar lasīšanas tehnoloģiju pētījumiem Eiropā, aktualizēja teksta nozīmi lasītprasmes attīstībā, jaunas tehnoloģijas lasītprasmes apguvei un salīdzināja digitālā un drukātā teksta iespējas.
>> Lasīt vairāk

16.10.2015. S.Ozoliņa.
Informatīvo stundu laikā bērni atzīst, ka interneta vidē viņus ir uzrunājuši svešinieki

Ik gadu rudenī Valsts izglītības satura centrs skolās rīko “Drošības nedēļu”, kuras laikā skolēni uzzina daudz praktisku lietu, kā sevi ikdienā pasargāt no apkārtējās vides riskiem. Līdz ar bērnu aizvien augošo interesi par internetu (internetu ikdienā lieto 97% bērnu vecumā no 7 līdz 12 gadiem) ir jāveicina arī bērnu izpratne par drošības nozīmi, izmantojot mobilās lietotnes un internetu. Tehnoloģiju uzņēmums “Cisco” sadarbībā ar ekspertiem izrādīja iniciatīvu, izstrādājot informatīvās stundas 4.klašu skolēniem, kuras tika aizvadītas pagājušajā nedēļā.
>> Lasīt vairāk

14.10.2015. Ļ.Jakovele.
Izveidots metodiskais materiāls krievu valodas (svešvalodas) skolotājiem

VISC ir sagatavojis metodisko materiālu krievu valodas (svešvalodas) skolotājiem "Pārbaudes darbi krievu valodā (svešvalodā) pamatizglītības pirmajā posmā". Tas ir izstrādāts saskaņā ar Ministru kabineta 2014.gada 12.augusta noteikumiem Nr.468 „Noteikumi par valsts pamatizglītības standartu, pamatizglītības mācību priekšmetu standartiem un pamatizglītības programmu paraugiem” un noteikumu 5.pielikumu „Svešvaloda. Mācību priekšmeta standarts 1.-9.klasei”. Metodiskā materiāla mērķis ir sniegt skolotājam atbalstu nobeiguma pārbaudes darbu organizēšanā un skolēnu mācību sasniegumu vērtēšanā krievu valodā (svešvalodā) atbilstoši standarta prasībām un saskaņā ar Eiropas Padomes ieteikumiem „Eiropas kopīgās pamatnostādnes valodu apguvei: mācīšanās, mācīšana, vērtēšana”. Metodiskajā materiālā ir iekļauti pārbaudes darbu paraugi, kuri atbilst A1.1, A1.2 un A2.1 līmeņiem saskaņā ar Eiropas vispārīgo valodas prasmes līmeņu skalu, un metodiskie ieteikumi skolotājam nobeiguma pārbaudes darbu organizēšanai un vērtēšanai. Rakstīšanas un runāšanas daļas vērtēšanai metodiskajā materiālā ir iekļauti 6.klases skolēnu (1.mācību gads) atbilžu paraugi un to vērtēšanas piemēri atbilstoši valodas prasmes A1.2 līmenim. Lai noklausītos pārbaudes darbu aprobācijas gaitā veiktos skolēnu mutisko atbilžu ierakstus, datorā ir nepieciešams lejupielādēt MP3 failu un atskaņot to.
>> Materiāls publicēts sadaļā "Metodiskie materiāli. VISC izstrādātie metodiskie materiāli"

06.10.2015. N.Buile.
Par datuma maiņu Ekonomikas skolotāju MA vadītāju semināram

Ekonomikas, komerczinību skolotāju un metodisko apvienību vadītāju seminārs notiks 29.oktobrī LU Ekonomikas un vadības fakultātē, Aspazijas bulvārī 5, Rīgā

02.10.2015. I.Salna.
Mācību līdzekļu izvēle ir pedagoga profesionāla atbildība

Izglītības un zinātnes ministrija atgādina, ka konkrētu mācību līdzekļu izmantošana mācību stundā ir katra pedagoga profesionāla izvēle un atbildība, savukārt ikviena skola ir patstāvīga izglītības programmu izstrādē un īstenošanā. Ņemot vērā šo Izglītības likumā noteikto autonomiju, pedagogiem ir dota brīvība un pienākums pašiem atbildēt par savu darbu, izraudzītajām mācību metodēm, materiāliem un rezultātiem, strādāt radoši un atbildīgi.
Valsts Izglītības satura centrs izvērtē un apstiprina tikai izdevēju iesniegto mācību grāmatu un tām pielīdzināmu izdevumu atbilstību izglītības standartam un mācību priekšmeta standartam, kā arī publisko apstiprinātās mācību literatūras sarakstu. Centra iekšējie noteikumi paredz izvērtēt mācību literatūru ētikas un morāles aspektā (pozitīvs mācību un audzināšanas emocionālais fons, ētiski spriedumi, ētiska un tikumiska rīcība, sociālā atbildība), kā arī tiesiskajā aspektā (cilvēktiesības, t.sk., bērna tiesības, rasu, reliģiju, tautību un dzimumu līdztiesības pamatprincipi). Tiek izvērtēts, vai teksti, uzdevumi un ilustrācijas palīdz veidot izpratni par cilvēktiesībām, personas tiesībām un brīvībām, rosina izteikt savu viedokli, pieredzi, diskutēt, vai ir ievēroti vienlīdzīgo iespēju principi brīvi no stereotipiem un diskriminācijas.
>> Lasīt vairāk

28.09.2015. I.Bautre.
Valsts izglītības satura centrs no 1.oktobra līdz 8.oktobrim organizē Drošības nedēļu

VISC sadarbībā ar dažādām institūcijām organizē ikgadējo “Drošības nedēļu” no 1. līdz 8.oktobrim. Tās mērķis ir veicināt skolēnu prasmes izvērtēt situāciju, analizēt iespējamos riskus un pieņemt personiski atbildīgus un veselībai un drošībai labvēlīgus lēmumus, kā arī veidot veselīgus un drošus paradumus ikdienā.
VISC aicina pedagogus ar bērniem un viņu vecākiem šajā rudenī aktualizēt šādas tēmas – drošība internetā, fiziskā drošība un izpratnes veicināšana par donoru kustību Latvijā. “Drošības nedēļas” ietvaros notiks vairāki pasākumi
>> Lasīt vairāk
>> Filma "Mums ir viena asinsrite"
>> Filma "Lai dzīvo bērni 2015"

28.09.2015. I.Bautre.
Diagnosticējošie darbi par ceļu satiksmes drošības jautājumiem

VISC ir izstrādājis diagnosticējošos darbus par ceļu satiksmes drošības jautājumiem. To mērķis ir prasmes un zināšanas par satiksmes drošību, kā arī attieksmi pret savu un līdzcilvēku drošību ceļu satiksmē. Diagnosticējošo darbu izpildes laiks – 40 minūtes. Darbu saturs būs latviešu valodā. Skolu un skolēnu rezultāti netiks salīdzināti savā starpā. Piedalīšanās diagnostikā ir skolas brīva izvēle.
Diagnosticējošos darbus izglītības iestādēm iespējams organizēt: 4.klasē no 2015.gada 2. līdz 6.novembrim; 8.klasē no 2015.gada 9. līdz 13.novembrim.
Darbi būs pieejami un izpildāmi tikai elektroniski tīmekļa vietnē http://www.darbs.dits.lv norādītajos datumos no plkst. 8:00 līdz 17:00.
Lūdzam no izglītības iestādes izvēlēties vienu atbildīgo skolotāju par abiem diagnosticējošiem darbiem un aizpildīt anketu līdz 2015.gada 15.oktobrim, kas pieejama Google Docs tīmekļa vietnē.
Anketā prasītā informācija ir nepieciešama, lai varētu nosūtīt Jūsu izglītības iestādei detalizētu informāciju par katra diagnosticējošā darba norisi, nodrošinātu tam autorizētu piekļuvi un rezultātu apskati.
Papildus informācijai jāsazinās ar Valsts izglītības satura centra Vispārējās izglītības satura nodrošinājuma nodaļas vecāko referenti Inesi Bautri - tālrunis 67814439; e-pasts inese.bautre@visc.gov.lv

21.09.2015. A.Miesniece. Precizēts 23.09.2015. un 15.10.2015.
Notiks konference par lasītprasmi pirmsskolā un sākumskolā

Lai akcentētu lasītprasmes  apguves nozīmi pirmsskolā un sākumskolā, kā arī izvērtētu līdzšinējo sadarbību izglītības un kultūras iestāžu vidū lasīšanas veicināšanā, VISC sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centru  2015.gada 19.oktobrī, Rīgā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā rīko zinātniski praktisku konferenci "Pirmsskola, sākumskola, lasīšana, patikšana".
Konferences ietvaros notiks radošās darbnīcas, kurās viedokļu diskusijās un savā pieredzē dalīsies augstskolu docētāji, bibliotekāri, pirmsskolas un sākumskolas speciālisti, lai uzsvērtu lasītprasmes apguvi kā pamatu turpmākajam izglītības procesam, veicinātu atvērtu un elastīgu mācīšanos.
Konferences mērķauditorija ir pirmsskolas un sākumskolas pedagogi, bibliotekāri, bērnu vecāki un citi interesenti.
Pieteikšanās uz konferenci  līdz 2015.gada 10.oktobrim elektroniski. Katrs konferences dalībnieks var pieteikties uz 3 radošajām darbnīcām. Konferences dalībnieku skaits ir ierobežots.
Pieteikšanās uz konferenci ir beigusies.

07.09.2015. N. Buile.
Notiks konference "Novadpētniecība – sava novada, pilsētas izzināšana un izpēte Latvijas ģeogrāfijas satura un skolēnu pētnieciskās darbības pilnveidei"

18.septembrī VISC sadarbībā ar Limbažu novada Domes izglītības pārvaldi organizē konferenci "Novadpētniecība – sava novada, pilsētas izzināšana un izpēte Latvijas ģeogrāfijas satura un skolēnu pētnieciskās darbības pilnveidei". Konference notiks Limbažu novada ģimnāzijā un Limbažu novadā. Pasākumā aicināti piedalīties ģeogrāfijas, dabaszinību, ekonomikas, vēstures, sociālo zinību skolotāji. Skolotāji, skolēni dalīsies pieredzē par dažādu pasākumu, mācību stundu organizēšanu ārpus klases, lai iepazītos un pētītu savu novadu, pilsētu.

26.08.2015. Precizēts 08.09.2015. Ļ.Jakovele.
Seminārs mazākumtautību pirmsskolas izglītības iestāžu metodiķiem

2015.gada 15.septembrī Valsts izglītības satura centrs organizē profesionālās kompetences pilnveides semināru pirmsskolas izglītības iestāžu, kas īsteno mazākumtautību pirmsskolas izglītības programmu, metodiķiem. Seminārs notiks Rīgas pirmsskolas izglītības iestādē "Dzirnaviņas" Tālavas gatvē 7 no plkst. 10.00 līdz plkst. 15.30. Lūdzam reģistrēties dalībai seminārā līdz š.g. 11.septembrim.
Semināra dalībnieku skaits ir sasniegts, tāpēc pieteikšanās uz semināru tiek slēgta.

20.08.2015. V.Vēzis.
Seminārs datorikas mācību programmu aprobācijā iesaistīto skolu pārstāvjiem

2015. gada 27. augustā Latvijas Universitātes Lielajā aulā, Rīgā, Raiņa bulvārī 19 organizē Datorikas mācību programmu aprobācijā iesaistīto skolu pārstāvju un Informātikas un programmēšanas pamatu skolotāju metodisko apvienību vadītāju semināru.
Ievērojot ierobežoto vietu skaitu, no katras pilotskolas tiek aicināti ne vairāk kā 2 pārstāvji.

10.08.2015. Ļ.Jakovele. Papildināts un precizēts 11.08.2015.
Aicina datorikas skolotājus uz profesionālās pilnveides pasākumiem

Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) pilotprojektā iesaistītos datorikas skolotājus, kuri aprobēs jauno datorikas programmu paraugus pamatskolā, aicina uz pieredzes apmaiņas un profesionālās pilnveides pasākumiem. Tie notiks LIKTA biedru uzņēmumos no 17. līdz 21.augustam, Rīgā. Dalību no LIKTA puses apstiprinājušas sekojošas organizācijas – Datorzinību centrs, Elektronikas un datorzinātņu institūts, Exigen Services Latvia, IF Latvija, Rīgas IT Demo centrs, Lattelecom, Microsoft Latvia, Telia Latvija un ZZ Dats. Pieredzes apmaiņas un profesionālās pilnveides programmas pasākumu mērķis – iepazīstināt ar uzņēmumu un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju pielietojumu praksē, pastāstīt par novitātēm un nozares aktualitātēm, kā arī nodrošināt pasākumu dalībnieku – skolotāju un uzņēmuma pārstāvju brīvas diskusijas.
Aicinām savu dalību pieteikt tiešsaistē http://www.ebaltics.lv/likta/datorikas-programma/ līdz š.g. 14.augustam, reģistrācijas anketā norādot sev piemērotākos pieredzes apmaiņas un profesionālās pilnveides pasākumus un to norises laiku. Lūdzam ņemt vērā laiku, kas nepieciešams, lai nokļūtu no vienas norises vietas uz nākamo. Lai atvieglotu plānošanu, esam norādījuši orientējošu nokļūšanas laiku no centra līdz konkrētajām norises vietām, izmantojot sabiedrisko transportu vai kājām, kur tas ir netālu no centra. Uzņēmumi iespēju robežās piedāvās kafiju un uzkodas.

06.08.2015. N.Buile. Papildināts 02.09.2015.
Konference "Novadpētniecība – sava novada, pilsētas izzināšana un izpēte Latvijas ģeogrāfijas satura un skolēnu pētnieciskās darbības pilnveidei"

VISC sadarbībā ar LU ĢZZ fakultāti, LĢB un Krāslavas novada Izglītības pārvaldi š.g. 20. un 21.augustā organizē konferenci "Novadpētniecība – sava novada, pilsētas izzināšana un izpēte Latvijas ģeogrāfijas satura un skolēnu pētnieciskās darbības pilnveidei". Pedagogi dalīsies pieredzē, kā organizēt mācību nodarbības ārpus klases, lai vispusīgāk iepazītu savu novadu, savas dzīves vietas savdabību un daudzveidību, un motivētu skolēnus veikt dabas, cilvēku sadzīves, saimnieciskās darbības attīstības izpēti saistībā ar pārējiem Latvijas novadiem.
>> Novadpētniecības konferences pārskats

05.08.2015. A.Miesniece
Seminārs izglītības pārvalžu pirmsskolas speciālistiem un sākumizglītības skolotāju metodisko apvienību vadītājiem

2015.gada 21.augustā Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātē, Rīgā, Jūrmalas gatvē 76, notiks sadarbībā ar LU PPMF organizētais pilsētu un novadu izglītības pārvalžu pirmsskolas speciālistu un sākumizglītības metodisko apvienību vadītāju seminārs par aktualitātēm vispārējā izglītībā un dažādu mācību līdzekļu piedāvājumu. Līdz 19.augustam aicinām elektroniski pieteikties uz semināru ne vairāk kā 2 pārstāvjiem no pašvaldības.

05.08.2015. Ļ.Jakovele
Sākumskolas krievu valodas (dzimtās) un literatūras skolotāju, metodisko komisiju vadītāju seminārs

2015.gada 27.augustā VISC organizē sākumskolas krievu valodas (dzimtās) un literatūras skolotāju, metodisko komisiju vadītāju profesionālās kompetences pilnveides semināru. Seminārs notiks plkst. 10.00 J.G. Herdera Rīgas Grīziņkalna vidusskolas telpās Lauku ielā 9. Lūgums pieteikties uz semināru līdz 2015.gada 23. augustam (ieskaitot) ne vairāk kā 2 pārstāvjiem no skolas, aizpildot pieteikšanās anketu.

18.06.2015. I.Kadiķe
Mājturības un tehnoloģiju metodisko apvienību vadītāju izbraukuma seminārs

2015.gada 19. un 20.augustā Jēkabpilī – Jēkabpils Agrobiznesa koledžā, Pasta ielā 1, Jēkabpils Valsts ģimnāzijā, Blaumaņa ielā 27, Jēkabpils 3.vidusskolā, Slimnīcas ielā 5, notiks mācību priekšmeta "Mājturība un tehnoloģijas" metodisko apvienību vadītāju izbraukuma seminārs. Lūgums pieteikties līdz 2015.gada 17.augustam, atbildot uz zemāk esošajiem jautājumiem pieteikumā!

01.06.2015. V.Vēzis. Precizēts 05.06.2015. un 11.06.2015.
Ir pieejami mācību programmu paraugu projekti datorikas apguvei pamatskolā

Patlaban ir noslēgusies datorikas mācību programmu paraugu izstrāde un skolu pieteikšanās datorikas mācību programmu aprobācijai. Datorikas programmu aprobācijai pieteikušās 155 izglītības iestādes šādās programmas:

 • Mācību programmas paraugs datorikas apguvei no 1. līdz 9. klasei skolām, kas īsteno pamatizglītības matemātikas, dabaszinību un tehnikas virziena programmu, piedāvājot datoriku kā atsevišķu mācību priekšmetu,
 • Mācību programmas paraugs (apgūstamo jautājumu loks) integrētai datorikas jautājumu apguvei no 1. līdz 3. klasei,
 • Mācību programmas paraugs datorikas jautājumu apguvei no 4. līdz 6. klasei,
 • Mācību programmas paraugs datorikas jautājumu apguvei no 7. līdz 9. klasei,
 • Mācību programmas paraugs padziļinātai datorikas jautājumu apguvei no 7. līdz 9. klasei (skolēnu grupai, kas izrādījusi padziļinātu interesi par programmēšanu un algoritmiem).

Mācību programmas paraugu projekti datorikas apguvei pamatskolā, kā arī ekspertu un aprobācijā iesaistīto pilotskolu saraksts ir ievietoti VISC vietnes sadaļā "Vispārējā izglītība. Programmas." (Mācību priekšmetu programmu paraugi pamatizglītībā. Tehnoloģiju un zinātņu pamati. Datorikas mācību programmu paraugu projekti.)
>> IZM informācija plašsaziņas līdzekļiem

21.05.2015. V.Vēzis.
Noslēgusies datorikas mācību programmu paraugu izstrāde un skolu pieteikšanās datorikas mācību programmu aprobācijai

VISC informē, ka ir beidzies pieteikšanās laiks datorikas mācību programmu aprobācijai. Tiks izskatīti izglītības iestāžu rakstiskie apliecinājumi par līdzdalību programmu aprobācijā, ko VISC būs saņēmis līdz 22.maijam. Pašlaik ir pieteikušās 153 izglītības iestādes.
VISC pateicas izglītības iestādēm par izrādīto interesi un vēlmi sadarboties.
Informējam, ka VISC organizēja darba grupu, kas izstrādāja un 30.aprīlī iesniedza Izglītības un zinātnes ministrijā saskaņošanai 5 šādas programmas:

 • Mācību programmas paraugs datorikas apguvei no 1. līdz 9. klasei skolām, kas īsteno pamatizglītības matemātikas, dabaszinību un tehnikas virziena programmu, piedāvājot datoriku kā atsevišķu mācību priekšmetu;
 • Mācību programmas paraugs (apgūstamo jautājumu loks) integrētai datorikas jautājumu apguvei no 1. līdz 3. klasei;
 • Mācību programmas paraugs datorikas jautājumu apguvei no 4. līdz 6. klasei;
 • Mācību programmas paraugs datorikas jautājumu apguvei no 7. līdz 9. klasei;
 • Mācību programmas paraugs padziļinātai datorikas jautājumu apguvei no 7. līdz 9. klasei (skolēnu grupai, kas izrādījusi padziļinātu interesi par programmēšanu un algoritmiem).

Pēc atzinuma saņemšanas, VISC sniegs turpmāko informāciju un sazināsies ar izglītības iestādēm par sadarbības līguma par datorikas aprobāciju slēgšanu.

14.05.2015. V.Vēzis.
Izglītības iestādes piesakās datorikas aprobācijas procesam

Aktualizējot datorikas prasmju apguves pilnveides nepieciešamību, Valsts izglītības satura centrs no 2015.gada 1.septembra piedāvā skolām aprobācijai piecu datorikas mācību programmu pilotprojektu. Lasīt vairāk.
Datorikas mācību programmas šobrīd ir izstrādātas un iesniegtas saskaņošanai Izglītības un zinātnes ministrijā. Pēc atzinumu saņemšanas, materiālu pilnveides programmas plānots ievietot VISC mājaslapā.
VISC pateicas izglītības iestādēm par izrādīto interesi.

12.05.2015. S.Austruma.
Aicinām iepazīties ar Latvijas kultūras kanona konkursa īsfilmām

Latvijas kultūras kanona konkurss 2014 - 2015 vidusskolēniem „Kultūras tradīcijas ģimenē” fināls noslēdzās š.g. 27.martā. Konkursa mērķis bija veicināt skolēnu interesi par Latvijas kultūras vērtībām un tradīcijām, kas tiek koptas un uzturētas ģimenēs dažādos Latvijas kultūrvēsturiskajos novados, rosināt interesi gan par kultūras kanonā iekļautām, gan arī neiekļautām tradīcijām, kā arī popularizēt kulturoloģijas, humanitāro un sociālo zinātņu mācību priekšmetus.
Filmu scenāriju autori bija konkursa dalībnieki - vidusskolēni no dažādu Latvijas reģiona vispārizglītojošām skolām, sadarbojoties ar Latvijas Kultūras akadēmijas studentiem - režisoriem, operatoriem, montāžas režisoru un producentu. Filmu konsultanti - LKA mācībspēki Valdis Eglītis, Dainis Jurga, Pēteris Krilovs un Daiga Lučāne.

 • Mājas Maize
  Filmas idejas autori - Rugāju novada vidusskolas komanda. Gita Daukste, Madara Paidere, Vilis Strungs, skolotāja Evija Konivale. Filmas veidotāji - LKA studenti: Ilze Zicāne, Marika Šengeleja, Jānis Rubenis,Indra Vaļeniece.
 • Ucināmās dziesmas
  Filmas idejas autori – Jelgavas mūzikas vidusskolas komanda: Laura Pātaga, Agnese Šulce, Marta Zvirbules, skolotāja Dagnija Jēkabsone. Filmas veidotāji - LKA studenti: Dita Celmiņa, Anna Ansone, Rihards Zelts, Kristaps Dzenis, Gatis Ungurs.
 • Mellupu dzinējs
  Filmas idejas autori – Valmieras 5.vidusskolas komanda: Kristiāna Mellupe, Melānija Kitnere, Lauris Jančevskis, skolotāja Inese Mola. Filmas veidotāji - LKA studenti: Monta Gāgane, Kārlis Lesiņš, Ivo Skanstiņš,Toms Krauklis.
 • Sudraba piņģerota stāsts
  Filmas idejas autori - Kuldīgas Centra vidusskolas komanda: Ieva Mediņa, Madara Kāle, Annija Dadze, skolotāja Antra Spuļģe. Filmas veidotāji - LKA studenti: Pēteris Rozītis, Mārcis Slavinskis, Kamila Kūna.
 • Aulmaņi
  Filmas idejas autori - Ogres valsts ģimnāzijas komanda: Anna Laganovska, Sintija Briģele, Jurģis Prikulis, skolotāja Vineta Oboznaja. Filmas veidotāji - LKA studenti: Dace Pūce, Andrejs Baida, Jānis Rubenis, Nadīna Rutka.

2015-2016.gada Latvijas kultūras kanona konkurss ritēs Raiņa un Aspazijas zīmē. Kultūrizglītojošā konkursa moto būs „Raiņa un Aspazijas idejas un vērtības mūsdienu cilvēku dzīvē un notikumos”.

11.05.2015. V.Kakse.
Notikusi Baltijas jūras projekta konference "Klimata pārmaiņas"

2015.gada 8.maijā notika Baltijas jūras projekta konference „Klimata pārmaiņas”. Konference notika Pumpuru vidusskolā, kura ir viena no starptautiskā projekta skolām Latvijā. Konferencē piedalījās skolēni un skolotāji no Aizputes vidusskolas, Talsu Valsts ģimnāzijas, Vecumnieku vidusskolas, Rīgas 69.vidusskolas, Ogresgala pamatskolas, E.Kauliņa Lielvārdes vidusskolas, A.Upīša Skrīveru vidusskolas, Vecpiebalgas vidusskolas, Rūjienas vidusskolas, Salacgrīvas vidusskolas, Valmieras Valsts ģimnāzijas un Pumpuru vidusskolas.
>> Lasīt vairāk

29.04.2015. N. Buile.
Notiks konference "Novadpētniecība – sava novada, pilsētas izzināšana un izpēte Latvijas ģeogrāfijas satura un skolēnu pētnieciskās darbības pilnveidei"

VISC, LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte sadarbībā ar Jelgavas pilsētas domi, Jelgavas pilsētas Izglītības pārvaldi un Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centru organizē konferenci „Novadpētniecība – sava novada, pilsētas izzināšana un izpēte Latvijas ģeogrāfijas satura un skolēnu pētnieciskās darbības pilnveidei”.
Konference notiks 2015.gada 8.maijā plkst.10:00, Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā, Svētes ielā 33, Jelgavā, kurā interesenti iepazīs un uzzinās par Zemgales līdzenumā, Latvijas-Lietuvas pierobežā esošo novadu un pilsētu bagāto daudzveidību. Konferencē „Novadpētniecība – sava novada, pilsētas izzināšana un izpēte Latvijas ģeogrāfijas satura un skolēnu pētnieciskās darbības pilnveidei” pedagogi stāstīs par savu pieredzi, kā organizēt nodarbības ārpus klases (dabā, muzejos, uzņēmumā, ražotnē), lai izzinātu konkrētā dzīves vietā esošos dabas, kultūrvēsturiskos objektus, iepazītu cilvēkus, kuri dzīvo un strādā konkrētā Latvijas pagastā, novadā, pilsētā. Novadpētniecības mācību saturs tiek apgūts to integrējot Ģeogrāfijas, Latvijas vēstures, Sociālo zinību mācību saturā. Laika posmā no 2010.gada ar vietējo pašvaldību, izglītības pārvalžu atbalstu ir notikuši gan reģionālie 1-2 dienu semināri, gan konferences Latvijas novados un pilsētās: Liepājā, Ventspilī, Ērgļos, Alūksnē, Bauskā, Daugavpilī, Rēzeknē, Smiltenē, Jēkabpilī, Talsos. Šajos pasākumos ir piedalījušies gan skolotāji, gan LU ĢZZ fakultātes lektori, gan arī skolēni kā aktīvi projektu, nodarbību un ekskursiju vadītāji.

07.04.2015. A.Šenne. Papildināts 14.04.2015.
Aspazijas 150 gadu jubilejai veltīta starptautiska zinātniska konference

Latvijas Universitāte sadarbībā ar VISC un citām institūcijām š.g. 15.-17.aprīlī Rīgā un Jūrmalā organizē Aspazijas 150 gadu jubilejai veltītu starptautisku zinātnisku konferenci „Dzimumsocialitāte kultūras un varas mijattiecībās”.
VISC aicina pieteikties latviešu valodas un literatūras skolotājus līdz š.g. 12.aprīlim, elektroniski aizpildot reģistrācijas formu. Konferences dalībnieku vietu skaits ir ierobežots, tādēļ reģistrācija tiks pārtraukta, kad tiks sasniegts maksimālais dalībnieku skaits.
Reģistrācija beigusies. Paldies par atsaucību!

24.03.2015. D.Āboltiņa.
Būs jaunas datorikas prasmju apguves iespējas pamatskolās no 1.septembra

Aktualizējot datorikas prasmju apguves pilnveides nepieciešamību, Valsts izglītības satura centrs no 2015.gada 1.septembra piedāvā skolām aprobācijai piecu datorikas mācību programmu pilotprojektu. Izstrādātās pilotprojekta programmas paredzētas dažādām klašu grupām ar atšķirīgu zināšanu un specializācijas līmeni:

 • mācību programma datorikas apguvei no 1. līdz 9. klasei skolām, kas realizē pamatizglītības matemātikas, dabaszinību un tehnikas virziena programmu, piedāvājot datoriku kā atsevišķu mācību priekšmeta programmu (atsevišķi būtu aprobējamas klašu grupas 1.-3., 4.-6. un 7.-9.);
 • mācību programma integrētai datorikas jautājumu apguvei no 1. līdz 3. klasei;
 • mācību programma datorikas jautājumu apguvei no 4. līdz 6. klasei;
 • mācību programma datorikas jautājumu apguvei no 7. līdz 9. klasei;
 • mācību programma padziļinātai datorikas jautājumu apguvei no 7. līdz 9. klasei (skolēnu grupai, kas izrādījusi padziļinātu interesi par programmēšanu un algoritmiem).

VISC aicina izglītības iestādes izvērtēt savas iespējas un piedalīties vienas vai vairāku izstrādāto programmu aprobācijā, tostarp izglītības iestādei kopā ar pašvaldību izvērtējot savas tehniskās un finansiālās iespējas. Izglītības iestādes, kas izlēmušas piedalīties aprobācijas procesā, VISC lūdz līdz 2015. gada 15.maijam informēt par savu izvēli, atsūtot rakstisku apliecinājumu, t.sk. precīzi norādot, kuras programmas tiks aprobētas.
Detalizētākai informācijai par paredzamo programmu aprobācijas gaitu lūgums kontaktēties ar VISC vecāko referentu Viesturu Vēzi, e-pasts: viesturs.vezis@visc.gov.lv

19.03.2015. S.Austruma.
Notiks Latvijas kultūras kanona konkursa vidusskolēniem "Kultūras tradīcijas ģimenē" noslēguma ceremonija

Konkursa mērķis bija veicināt skolēnu interesi par Latvijas kultūras tradīciju uzturēšanu ģimenēs dažādos Latvijas kultūrvēsturiskajos novados, kas tiek koptas vismaz trijās paaudzēs.
Dalībai konkursa pirmajā kārtā pieteicās 56 komandas no visiem Latvijas kultūrvēsturiskajiem novadiem, bet aktīvu dalību ņēma 44 skolu komandas, no kurām otrajā kārtā tika izvirzītas 17 komandas. Žūrija lēma, ka dokumentālās īsfilmas par kultūras tradīcijām ģimenēs, sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmijas audiovizuālās mākslas - filmu režijas un producēšanas studentiem, veidos:

 • Valmieras 5. vidusskolas komanda ar scenāriju „Motors caur dzīvi rauj” (Vidzemes reģions);
 • Kuldīgas Centra vidusskolas komanda ar scenāriju „Sudraba piņģerota stāsts” (Kurzemes reģions);
 • Jelgavas Mūzikas vidusskolas komanda ar scenāriju „Ucināmās dziesmas Vaivadu ģimenē” (Zemgales reģions);
 • Rugāju novada vidusskolas komanda ar scenāriju „Kultūras tradīcija Grigānu ģimenē – rudzu maizes cepšana” (Latgales reģions);
 • Ogres Valsts ģimnāzijas komanda ar scenāriju „Mākslas dienas Aulmaņu ģimenē” (Rīgas reģions).

Žūrija nolēma arī piešķirt trīs speciālbalvas:

 • Valsts izglītības satura centra un Latvijas Kultūras akadēmijas speciālbalva – Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas komandai par scenāriju „Jaunlatvieša gēns”;
 • LR Kultūras ministrijas speciālbalva – Zolitūdes ģimnāzijas komandai par pētījumu un scenāriju „Latvijas neaptveramās debesis un to iekarotāji”;
 • Latvijas Nacionālā kultūras centra specbalva – Madonas Valsts ģimnāzijas komandai par scenāriju „Jostu aušana Zāberu dzimtā, tagad Madonas novada Karlsonu ģimenē.”

2.kārtā žūrija izvirzīja arī Streņču novada vidusskolas, E.Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas, Jelgavas Valsts ģimnāzijas, Tukuma Raiņa ģimnāzijas, Skrundas vidusskolas, Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas, Krāslavas Valsts ģimnāzijas, Bebrenes vispārizglītojošās un profesionālās vidusskolas, Rīgas Doma kora skolas komandas.
Konkursa noslēguma ceremonija notiks š.g. 27.martā plkst. 13:00 Rīgā, kinoteātra Splendid Palace mazajā zālē.
Uz konkursa noslēguma ceremoniju, apbalvošanu un specbalvu pasniegšanu, ka arī izvirzīto īsfilmu noskatīšanos, tiek aicinātas visas 2. kārtai izvirzītās 17 skolu komandas un viņu skolotājas/i.
Pasākuma pirmajā daļā būs iespējams noskatīties konkursa gaitā tapušās piecas dokumentālas īsfilmas par ģimenēm Latvijā, kas kopj kādu kultūras tradīciju vismaz 3 paaudzēs. Otrajā daļā - finālistu apbalvošana un viesu priekšnesumi. Fināla ceremoniju vadīs Jānis Skutelis.
Konkursa aktivitātēm iespējams sekot līdzi facebook.com lapā: https://www.facebook.com/kulturaskanons
Īsfilmas pēc konkursa noslēguma varēs noskatīties arī VISC vietnē.

13.03.2015. S.Falka. Precizēts 17.08.2015 un 21.12.2015.
Klajā laists metodiskais materiāls "Kino skolās"

Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar VISC ir izveidojis metodisko materiālu skolotājiem "Kino skolās", kura mērķis ir veicināt Latvijas filmu pieejamību un izmantošanu vispārizglītojošo skolu mācību procesā. "Kino skolās" ir metodiskais materiāls skolotājiem, grāmata (112. lpp), kā arī iespēja Latvijā tapušās filmas izmantot tiešsaistes režīmā platformā www.filmas.lv.
Sadarbojoties izglītības speciālistiem un kinoteorētiķiem, ir izveidots materiāls, kurā ir apkopoti mācību stundu plāni, darba lapas, ko skolotājs var izmantot mācību stundās, kā arī plašāki apraksti par tām filmām, kuru fragmentus aicinām izmantot mācību procesā. Mācību stundu plāni ir paredzēti 1.-3.klasei, 4.-6.klasei, 7.-9.klasei un 10.-12.klasei. Filmas un mācību stundu plānus ieteicams izmantot dažādu mācību priekšmetu, piemēram, sociālo zinību, Latvijas vēstures, Latvijas un pasaules vēstures, politikas un tiesību, kulturoloģijas un vizuālās mākslas, satura apguvē.
Metodiskie materiāli un filmas pieejami www.filmas.lv reģistrētiem skolotājiem.
>> Lasīt vairāk www.filmas.lv

27.02.2015. V.Kakse.
Piešķirtas "Ekselences balvas" dabaszinātņu un matemātikas skolotājiem

25.februārī notika "Ekselences balvas" piešķiršana dabaszinātņu un matemātikas skolotājiem. Pasākumu organizēja LU Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centrs sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru un LU Fondu.
"Ekselences balvu" bioloģijā saņēma Liene Sabule (Jelgavas Valsts ģimnāzija), fizikā – Modris Šāvējs (Mārupes vidusskola), ķīmijā – Pāvels Pestovs (Rīgas 72. vidusskola), matemātikā – Ilze Gaņina (A. Upīša Skrīveru vidusskola).
Pretendentus "Ekselences balvai" izvirzīja skolu vadība, vecāku un skolēnu organizācijas, skolotāju asociācijas un pašvaldības. Pretendentu atlase notika divās kārtās. Fināla kārtā 20 Latvijas inovatīvākie bioloģijas, fizikas, ķīmijas un matemātikas skolotāji demonstrēja savu meistarību, vadot mācību stundas Āgenskalna Valsts ģimnāzijas skolēniem, vērtējot savu kolēģu veikumu un analizējot dažādas mācību situācijas.
Apbalvošanas ceremonijā Latvijas Universitātes (LU) Mazajā aulā visus dalībniekus uzrunāja Valsts prezidents Andris Bērziņš, izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile, LU rektors Mārcis Auziņš un balvas mecenāti. Pasākuma dalībniekus iepriecināja arī LU Fizikas un matemātikas fakultātes jauktais koris "Aura".
>> Lasīt vairāk

28.01.2015. R.Kursīte.
Aicinām pieteikties pārstāvi dalībai Eiropas moderno valodu centra seminārā

VISC aicina pieteikties pārstāvi dalībai Eiropas moderno valodu centra (EMVC) seminārā Nr.1/2015 "Eiropas portfolio studentiem - pirmsskolas izglītības pedagogiem (Préélémentaire)" EMVC vidēja termiņa programmas 2012.-2015.gadam aktivitāšu ietvaros, kas norisināsies Grācā, Austrijā. Semināra norises laiks: 2015.gada 21.-22.aprīlis. Darba valodas: angļu, vācu un franču (tiks nodrošināta sinhronā tulkošana no vācu un franču valodas angļu valodā). Visiem semināra dalībniekiem nepieciešama angļu valodas klausīšanās prasme vismaz B2 līmenī atbilstoši Eiropas Kopīgajām pamatnostādnēm valodu apguvei.
Pieteikšanās termiņš – 2015.gada 10.februāris.

 
2014.gads

22.12.2014. A.Šenne.
Metodiskais materiāls "Labās prakses piemēri darbā ar interaktīvo tāfeli lasītprasmes veicināšanai"

VISC sadarbībā ar Lielvārdes pamatskolas latviešu valodas un literatūras  skolotāju Santu Mežvēveri ir izstrādājis metodisko materiālu 4.-6.klasei  "Labās prakses piemēri darbā  ar interaktīvo tāfeli lasītprasmes veicināšanai" [ZIP].
Darba lapas paredzētas izmantošanai latviešu valodas un literatūras stundās, lai dažādotu pedagoga mācību metodes un paņēmienus. Interaktīvajās darba lapās iekļauti daudzveidīgi uzdevumi, kas skolēnus rosina domāt, diskutēt un analizēt literāros darbus. Darba lapas veidotas ActivInspire programmā. Izmantojot informācijas tehnoloģijas, skolēniem ir  vieglāk vizualizēt daiļdarbu. Šajā metodiskajā līdzeklī iekļauti arī video un audio materiāli – literāro darbu fragmenti. Piedāvātos uzdevumus var izmantot daiļdarba apguves laikā vai pēc tā izlasīšanas. Darba lapās iekļauti testa jautājumi, ar kuru palīdzību skolotājs var noskaidrot, kā skolēni izpratuši tekstu. Testu var veikt, izmantojot balsošanas ierīces vai mutiski atbildot uz jautājumiem.
Lai sniegtu skolotājiem metodisko atbalstu, Lapas piezīmēs ir izveidoti Ieteikumi, kā veiksmīgāk strādāt ar darba lapām. Ceram, ka metodiskā materiāla autores radošās idejas noderēs Jūsu veidotajās literatūras stundās.
>> Materiāls publicēts sadaļā "Metodiskie materiāli. VISC izstrādātie metodiskie materiāli"

22.12.2014. S.Austruma.
Noslēgusies Latvijas kultūras kanona konkursa "Kultūras tradīcijas ģimenē" 2.kārta

Šī gada 16. decembrī Latvijas Kultūras akadēmijas Zirgu pastā tikās kultūra kanona konkursa "Kultūras tradīcijas ģimenē" žūrija, lai vienotos, kuras Latvijas skolu komandas pārstāvēs savu novadu konkursa trešajā kārtā. Trešās kārtas uzdevumā skolēnu komandas sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmijas studentiem – režisoriem, operatoriem, producentiem, piedalīsies dokumentālu īsfilmu uzņemšanā, lai iemūžinātu ģimenes, kas kopj kādu kultūras tradīciju vismaz trijās paaudzēs. Gatavās īsfilmas žūrijas vērtējumam plānots nodot konkursa noslēgumā 2015. gada 27. martā. Šī gada kultūras kanona konkursa tēma ir "Kultūras tradīcijas ģimenē", konkursa mērķis ir veicināt skolēnu interesi par Latvijas kultūras tradīcijām, kas tiek koptas un uzturētas ģimenēs dažādos Latvijas kultūrvēsturiskajos novados.
>> Lasīt vairāk

17.12.2014. I.Vasmanis.
Notikusi konference par humāno vērtību nozīmību izglītībā

VISC sadarbībā ar LU Sociālo zinātņu fakultātes pētniekiem 2014.gada 5.decembrī rīkoja konferenci "Mūsdienu vērtību meklējumi Latvijas izglītībā", lai vērtībizglītības jomā iesaistītie pētnieki, izglītības satura īstenotāji un veidotāji, izglītības darbinieki un eksperti, politiķi, vecāki un citi interesenti apmainītos ar viedokļiem par humanitārās izglītības nozīmību vērtību izglītošanas procesā un meklētu kopīgus risinājumus vērtību izpratnes veicināšanā.
>> Pārskats un prezentācijas

04.12.2014. I.Upeniece.
Notikusi konference valodu skolotājiem par lasītprasmes veicināšanu

VISC 2014.gada 26.novembrī Biznesa augstskolā „Turība” organizēja konferenci „Skolēnu lasītprasmes attīstīšanas iespējas valodas stundās”. Konferencē piedalījās 200 latviešu valodas, latviešu valodas mazākumtautību izglītības programmās, mazākumtautības valodas skolotāji, izdevniecību pārstāvji un Latvijas augstskolu mācībspēki.
>> Pārskats un prezentācijas

04.12.2014. A.Miesniece.
Noticis seminārs pirmsskolas izglītības iestāžu metodiķiem (vadītāju vietniekiem izglītības jomā) un sākumskolas direktoru vietniekiem izglītības jomā

2014.gada 27.novembrī Riebiņos, Riebiņu novada kultūras centrā notika trešais Valsts izglītības satura centra (turpmāk – VISC) organizētais seminārs pirmsskolas izglītības iestāžu metodiķiem (vadītāju vietniekiem izglītības jomā) un sākumskolas direktoru vietniekiem izglītības jomā. Pirmais seminārs notika šā gada 16.aprīlī Kuldīgā, Rīgas pedagoģijas un izglītības vadības augstskolā, otrais – 25.septembrī Valmierā, Valmieras sākumskolā. Pavisam semināros piedalījās 298 dalībnieki.
>> Pārskats un prezentācijas

02.12.2014. V.Kakse.
Notikusi "Baltijas jūras projekta" konference

Š.g. 21.novembrī Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar UNESCO LNK organizēja konferenci, kura bija veltīta starptautiskā Baltijas jūras projekta 25 gadu darbībai. Konferencē piedalījās skolēni un skolotāji no Rūjienas vidusskolas, Vecpiebalgas vidusskolas, Staiceles vidusskolas, Pumpuru vidusskolas, Salacgrīvas vidusskolas, Vecumnieku vidusskolas, Edgara Kauliņa Lielvārdes vidusskolas, Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas, Rīgas 69. vidusskolas, Aizputes vidusskolas, Ogresgala pamatskolas, Sikšņu pamatskolas, Talsu Valsts ģimnāzijas un Valmieras Valsts ģimnāzijas.
>> Lasīt vairāk

20.11.2014. V.Vēzis. Papildināts 01.12.2014.
Konference "Mūsdienu vērtību meklējumi Latvijas izglītībā"

VISC sadarbībā ar Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultāti 2014.gada 5.decembrī rīko konferenci "Mūsdienu vērtību meklējumi Latvijas izglītībā".
Konferences norises vieta : Rīga, Hotel Monika Centrum telpās, Elizabetes ielā 21, Glory zālē.
Konferences norises laiks: plkst. 10.00-16.00.
Lūdzam reģistrēties elektroniski konferencei līdz š.g. 4.decembrim. Konferencē vietu skaits ir ierobežots. Reģistrācija konferencē tiks pārtraukta līdz būs reģistrējies 120.dalībnieks.
Pieteikšanās uz konferenci ir beigusies.

12.11.2014. Ļ.Jakovele.
Notikusi konference Latgales reģiona krievu valodas un literatūras, krievu valodas (svešvalodas) un sākumskolas skolotājiem

2014. /2015.mācību gadā VISC kā vienu no savām darba prioritātēm izvirzīja skolēnu lasītprasmes attīstīšanu visās izglītības pakāpēs. Nodrošinot prioritātes īstenošanu dzīvē, VISC sadarbībā ar Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi (IP) š.g. 29.oktobrī Daugavpils Krievu vidusskolā-licejā organizēja metodisko konferenci „Lasītprasme – mācību panākumu un personības attīstības pamats” Latgales reģiona krievu valodas un literatūras, krievu valodas (svešvalodas) un sākumskolas skolotājiem.
Konferencē piedalījās vairāk nekā 200 pedagogi no visiem Latgales novadiem un pilsētām.
>> Lasīt vairāk

07.11.2014. I.Vasmanis.
Informatīvi materiāli par Latvijas Brīvības cīņām

Sagaidot Latvijas brīvības cīnītāju atceres dienu – Lāčplēša dienu un Latvijas 96.dzimšanas dienu, Aizsardzības ministrija ir sagatavojusi dažādus informatīvus materiālus par Latvijas Brīvības cīņām, kas var noderēt kā papildu uzziņas līdzekļi skolēnu izglītošanā par Latvijas vēsturi.

 • Latvijas Kara muzeja lekcijas videoieraksts
 • Videomateriāls par Brīvības cīņām
 • Latvijas Kara muzeja raksts
 • Faktu lapa
 • Informācija par brīvības cīnītāju atcerei veltītiem pasākumiem Rīgā un citviet Latvijā
 • Dokumentālā LNT filma par  mūsdienu karavīra darbu - Latvijas faili. Armijas atestāts

Vairāk informācijas: www.karamuzejs.lv, www.sargs.lv

03.11.2014. Ļ.Jakovele. Precizēts 06.11.2014.
Konference "Skolēnu lasītprasmes attīstīšanas iespējas valodas stundās"

Valsts izglītības satura centrs 2014.gada 26.novembrī Biznesa augstskolas "Turība" telpās rīko konferenci "Skolēnu lasītprasmes attīstīšanas iespējas valodas stundās".
Uz konferenci aicinām pieteikties latviešu valodas skolotājus, latviešu valodas skolotājus, kuri strādā mazākumtautību izglītības programmā, un mazākumtautību valodas skolotājus. Konferences otrajā daļā paralēli darbosies piecas radošās darbnīcas. Katram konferences dalībniekam būs iespējams apmeklēt trīs darbnīcas. Vairāk informācijas konferences programmā.
Pieteikšanās uz konferenci ir beigusies. Ir sasniegts maksimālais pieteikumu skaits.

18.09.2014. I.Bautre.
Drošības nedēļa "Esi drošs ceļā!" tiks atklāta 22.septembrī

Drošības nedēļa ar saukli „Esi drošs ceļā!”, ko organizē Valsts izglītības satura centrs, notiks no šā gada 22.septembra līdz 26.septembrim. Tālab pedagogi ir aicināti aktualizēt jautājumus ceļu satiksmē drošības jomā, par satiksmē iesaistīto dalībnieku savstarpējo kultūru un individuālo atbildību gan kā gājējam, gan velosipēdistam, gan pasažierim.
Lai jaunais mācību gads iesāktos veiksmīgi un  nelaimes uz ielām izpaliktu, VISC aicina pedagogus ar bērniem un viņu vecākiem pārrunāt gan satiksmes noteikumu pārzināšanu, gan izpratni par kopējo ceļu satiksmes drošību, kā arī spēju paredzēt, novērtēt un atbilstoši rīkoties iespējami bīstamās situācijas uz ielām vai ceļiem. Arī vecākiem ir jāapzinās, ka viņi ir vistiešākais piemērs saviem bērniem, rādot, kā satiksmes noteikumus izmantot ikdienā.
Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar Ceļu satiksmes drošības direkciju 22.septembrī atklās Drošības nedēļu. No plkst. 13:20 Valda Zālīša sākumskolā, Kalpaka bulvārī 8, Rīgā, 4.klašu skolēniem sāksies dažādas aktivitātes, aicinot apgūt un paaugstināt zināšanu līmeni par drošības jautājumiem ceļu satiksmes noteikumos un personīgās drošības garantēšanas iespējām ceļu satiksmē, kā arī pamēģināt kārtot eksāmenu, lai iegūtu velosipēdista vadītāja apliecību.

15.08.2014. I.Upeniece.
Jauns metodiskais materiāls pedagogiem "Stunda muzejā"

Lai veicinātu mācību metožu un darba organizācijas formu dažādošanu un mērķtiecīgu, ar mācību saturu saistītu mācību ekskursiju organizēšanu, VISC ir sagatavojis metodisko materiālu "Stunda muzejā". Materiālā kompaktā veidā ir ietverta informācija par to, kā plānot un organizēt mācību ekskursiju, piemēram, stundu muzejā, kam pievērst uzmanību pirms muzeja apmeklējuma, kāda loma ir pedagogam muzeja apmeklējuma laikā, kā uzlabot skolēnu mācību motivāciju, un citiem jautājumiem. Materiālā ietverti arī darba lapu paraugi.
Autori Danute Dūra, Lauris Bokišs un Ilze Vītola gan no skolas, gan muzeja pedagoga skata punkta piedāvā savu redzējumu un pieredzi, lai mācību ekskursija jeb muzeja apmeklējums sasniegtu maksimāli iespējamo mērķi un akcentē skolēnu, pedagogu un bērnu vecāku sadarbību. Sadarbība ir būtiska, lai muzeja apmeklējumi iekļautos kopējā formālās un neformālās izglītības saturā, palīdzot skolēnam apzināt viņa spējas, intereses un formulēt savas vērtības. Digitālajā laikmetā, neskatoties uz reprodukciju un atdarinājumu pieejamību, muzeja eksponāti glabā to, ko nav iespējams nofotografēt vai ieskenēt – īstumu. VISC cer, ka materiāls būs ierosme katram pedagogam organizēt mācību stundas muzejā, gan apmeklējot muzejus klātienē, gan arī izmantojot virtuālo muzeju piedāvājumu. Lai gan materiālā analizēts muzeja apmeklējums, tā autori uzsver, ka minētā informācija ir aktuāla, pedagogam plānojot jebkuru mācību ekskursiju.
>> Materiāls publicēts sadaļā "Metodiskie materiāl. VISC izstrādātie metodiskie materiāli"

13.08.2014. Ļ.Jakovele.
Ir mainīts semināra datums mazākumtautību PII metodiķiem

Ir mainīts semināra datums mazākumtautību PII metodiķiem! Objektīvu iemeslu dēļ seminārs notiks 26.augustā nevis 27.augustā, kā bija paziņots iepriekš. Semināra vieta un sākums netiek mainīti. Pieteikties uz semināru un iepazīties ar semināra darba kārtību var sadaļā "MA vadītāju semināri".

01.08.2014. I.Upeniece.
Jauns interaktīvu elektronisku materiālu komplekts – elektroniska mācību spēle „Īsi stāsti drošai dienai” 7.–9.klašu skolēniem un metodiskais materiāls pedagogiem

Lai veicinātu tādu skolēnu prasmju kā izvērtēt situāciju, analizēt iespējamos riskus un pieņemt personiski atbildīgu un veselībai un drošībai labvēlīgu lēmumu attīstību, kā arī veselīgus un drošus paradumus ikdienā, VISC ir izstrādājis vienotu izglītojošu materiālu komplektu – elektronisku sociālo stāstu mācību spēli „Īsi stāsti drošai dienai” 7.–9.klašu skolēniem un metodisko materiālu pedagogiem par cilvēkdrošības un veselības jautājumiem.
Mācību spēlē 15 dažādos attēlos jeb epizodēs ir atainota pusaudžu ikdiena skolā, mājās, starppersonu komunikācijā un brīvā laika aktivitātēs. Katrā epizodē spēlētājam tiek uzdots kāds jautājums un piedāvāti atbilžu jeb rīcības izvēļu varianti. Pavisam 43 jautājumu formā modelētajās situācijās un 129 rīcības izvēlēs un katras izvēles komentārā aktualizēti dažādi garīgās (psihoemocionālās) un fiziskās veselības un drošības aspekti, kas atklāti šādās tēmās: veselība un profilakse, risku apzināšanās un analīze, brīvā laika pavadīšana, atpūšoties dabā ziemā un vasarā, fiziskajās aktivitātēs, drošība uz/pie ūdens, emocionālā inteliģence, attiecības, noteikumi, rīcība kritiskās situācijās, atkarības no vielām un procesiem. Spēli jaunietis var spēlēt atkārtoti, jo vienas spēles laikā viņš vidēji nonāk no 12 līdz 15 situācijās, sev izvēlētajā laikā un vietā planšetdatorā vai datorā, ja ir iespēja izmantot internetu.
Metodiskais materiāls piedāvā papildus iespējas spēlei sagatavoto resursu izmantošanā klasē, piemēram, mācību priekšmeta „Sociālās zinības” vai Klases audzinātāja stundās. Tos iespējams izmantot neatkarīgi no tā, vai skolēns spēli ir spēlējis vai nē, gan individuāli, gan grupu darbā atkarībā no izveidojušās mācību vai audzināšanas situācijas. Metodiskajā materiālā atrodams pusaudžu vecumposma vispārējs raksturojums, praktiski ieteikumi dusmu vadīšanas un konfliktu risināšanas prasmju apguvei, spēlē un mācību procesā izmantojamo balstvārdu apkopojums, spēlē iekļautais materiāls, jautājumi diskusijas ierosināšanai klasē par visām spēlē 43 modelētajām situācijām, kā arī saites uz interneta vietnēm un citiem avotiem, kur ir iespēja gūt noderīgu informāciju par attiecīgajām tēmām, un 15 attēli, kas projicējami uz ekrāna vai  pavairojami izdalei.
>> Materiāls pedagogiem un spēle publicēti sadaļā "Metodiskie materiāli"

21.07.2014. A.Miesniece.
Ir izveidots videomateriāls "Integrēta mācību stunda 1.klasē"

VISC sadarbībā ar Ikšķiles vidusskolas skolotāju Solvitu Zirni ir izveidojis integrētas stundas 1.klasē videomateriālu, kurā vērojama mērķtiecīgi organizēta, bērncentrēta mācību stunda, kurā veiksmīgi izmantota integrētā pieeja, informācijas tehnoloģijas, rotaļas un spēles sadzīves situācijās. Tā ir mūsdienīga, interesantām, inovatīvām metodēm un mācību darba organizācijas formām bagāta un varētu sniegt Latvijas skolotājiem ierosmes integrētas mācību stundas organizēšanā un pirmsskolas un sākumskolas pēctecības nodrošināšanā.
>> Videomateriāls puiblicēts sadaļā "Metodiskie materiāli"

08.07.2014. I.Bautre.
Ir pilnveidoti mācību priekšmetu programmu paraugi, aktualizējot veselības, sporta izglītības un cilvēkdrošības jautājumus

Saskaņā ar Ministru kabineta 2013.gada 24.septembra sēdes protokola Nr.50 134.§ 2.punktu Izglītības un zinātnes ministrijai tika uzdots, pieaicinot Labklājības ministriju un Veselības ministriju, pilnveidot mācību priekšmetu programmu paraugus, veicinot integrētu veselības izglītības, sporta izglītības un cilvēkdrošības jautājumu pēctecīgu apguvi vispārējā izglītībā un profesionālajā vidējā izglītībā, kā arī pilnveidot klases stundas programmas paraugu 1.–12.klasei, papildinot veselības izglītības jautājumu tēmu loku tematiskajā grupā „Veselība un vide”.
Valsts izglītības satura centrs konsultējās ar Labklājības ministriju, saņēma konkrētus priekšlikumus no Veselības ministrijas programmu pilnveidei, izskatīja tos un veica izmaiņas 3 pamatizglītības mācību priekšmetu programmu paraugos, 3 vispārējās vidējās izglītības mācību priekšmetu programmu paraugos un Klases stundas programmas paraugā. Pilnveidoti šādi mācību priekšmetu programmu paraugi: ,,Sociālās zinības 1.–9.klasei”, ,,Mājturība un tehnoloģija 1.–4.klasei” un ,,Dabaszinības 1.–6.klasei” pamatizglītībā, kā arī ,,Psiholoģija”, ,,Mājsaimniecība” un ,,Veselības mācība” vispārējā vidējā izglītībā. Aktualizētās un pilnveidotās mācību satura tēmas ir iekrāsotas sarkanā krāsā.
Metodiskais līdzeklis "Klases stundu programmas paraugs" (sadaļā "Audzināšana. Metodiskais atbalsts") papildināts ar tematu "Veselība un vide".

12.06.2014. D. Ļaha. Labots 14.07.2014.
Notika lekcija par drošību uz un pie ūdens

12.jūnijā IZM Info centrā notika lekcija „Drošība uz un pie ūdens”. Tajā aukles/bērnu pieskatītāji un citi interesenti saņēma dažādus padomus, kā rīkoties, atrodoties pie dažādām ūdenstilpnēm, kopā ar maziem bērniem. Interesenti tika iepazīstināti ar VISC izstrādātajiem metodiskajiem materiāliem par drošību un dažādiem palīglīdzekļiem, kas izmantojami atpūtas brīžos un glābšanas situācijās.
Ar klātesošajiem runāja Vispārējās izglītības satura nodrošinājuma nodaļas vecākā referente Inese Bautre un Valsts policijas Drošības uz ūdens un civilās aizsardzības pārvaldes vecākais speciālists Valters Plešs.
>> RSU profesores D.Gordovskas padomi vecākiem par bērnu drošību vasarā (video)

29.05.2014. I.Kadiķe.
Noticis vispārējās izglītības mācību priekšmetu „Mājturība un tehnoloģijas” un „Mājsaimniecība” MA vadītāju seminārs

2014.gada 14.maijā Rīgā, Augusta Deglava ielā 41A, Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumā notika mācību priekšmetu „Mājturība un tehnoloģijas” un „Mājsaimniecība” metodisko apvienību vadītāju un novadu izglītības koordinatoru seminārs, kurā piedalījās 46 dalībnieki. Semināru vadīja Valsts izglītības satura centra Vispārējās izglītības satura nodrošinājuma nodaļas vecākā referente Ilze Kadiķe.

22.05.2014. A.Miesniece.
Notikusi konference „Kompetenču pieejā balstīta vērtībizglītība pirmsskolā un sākumskolā”

2014.gada 14.maijā Daugavpils Universitātē notika Daugavpils Universitātes un Valsts izglītības satura centra organizētā zinātniski praktiskā konference „Kompetenču pieejā balstīta vērtībizglītība pirmsskolā un sākumskolā”. Konferences mērķis bija akcentēt vērtībizglītības nozīmi sabiedrības ilgtspējīgas attīstības un izaugsmes kontekstā un sekmēt ilgtspējīgai attīstībai būtisku vērtību sistēmas veidošanos pirmsskolā un sākumskolā. Konferencē piedalījās 134 dalībnieki: pirmsskolas un sākumskolas skolotāji, izglītības iestāžu vadītāji, Izglītības pārvalžu speciālisti un augstskolu docētāji. Dalībnieki bija ieradušies no Latgales, Vidzemes un Rīgas.
>> Lasīt vairāk

24.04.2014. N. Buile.
Vidzemes reģionālais seminārs ģeogrāfijas, ekonomikas, dabaszinību, sociālo zinību skolotājiem

VISC sadarbībā ar Ērgļu novada Domi, Ērgļu vidusskolas vadību 9.maijā organizē Vidzemes reģionālo semināru ģeogrāfijas, ekonomikas, dabaszinību, sociālo zinību skolotājiem "Izziņas mācību takas un mācību ekskursijas sava novada izpētes prasmju pilnveidei."

10.04.2014. N. Buile.
Reģionālais seminārs ģeogrāfijas, ekonomikas, dabaszinību skolotājiem

VISC sadarbībā Talsu novada Izglītības pārvaldi 2014.gada 25.aprīlī organizē reģionālo semināru ģeogrāfijas, ekonomikas, dabaszinību skolotājiem „Izziņas mācību takas un mācību ekskursijas savas pilsētas un novada izpētes prasmju pilnveidei”
Semināra norises vieta - Talsu Valsts ģimnāzija, Brīvības iela 29, Talsi.

03.04.2014. I. Kadiķe un I.Upeniece.
Pārskats par konferenci "Iespēju tilts"

2014. gada 19. martā jau ceturto gadu Valmierā norisinājās starptautiska izglītības konference „Iespēju tilts izglītībai sākumskolā”, kurā piedalījās dažādu Latvijas novadu un pilsētu skolotāji, Latvijas un ārzemju vieslektori un organizētāji: Izglītības uzņēmums „Lielvārds”, Valmieras pilsēta un Valmieras sākumskola, VISC un citi atbalstītāji.
>> Lasīt vairāk

18.03.2014. I.Švarca.
Skaidrojums par autortiesību un blakustiesību objektu izmantošanu mācību procesā. Atbildes uz iesūtītajiem jautājumiem

Sniedzot atbalstu pedagogiem, mācību literatūras autoriem un izdevējiem Autortiesību likumā noteikto autortiesību un blakustiesību normu izpratnē un autoru darbu likumīgā izmantošanā, Valsts izglītības satura centrs 2013.gada 2.decembrī publicēja savā vietnē zvērinātu advokātu biroja „Eversheds Bitāns” sagatavotu skaidrojumu par autortiesību un blakustiesību objektu izmantošanu mācību procesā.
Līdz 2014.gada 31.janvārim interesentiem bija iespējams iepazīties ar skaidrojumu un iesūtīt papildu jautājumus. Iesūtītos jautājumus apkopoja un atbildes uz tiem sagatavoja zvērināta advokāte Inese Kalnāja – Zelča. Lai pēc būtības sniegtu atbildes uz visiem iesūtītajiem jautājumiem, jautājumi ir pārformulēti, apkopojot vairākus jautājumus vienā vai sadalot tos atsevišķās daļās.
>> Skaidrojums publicēts sadaļā "Metodiskie materiāli"

18.03.2014. I.Švarca.
Par Latvijas oficiālās valūtas nosaukuma lietojumu mācību procesā un mācību literatūrā

Latvija ir pievienojusies eirozonai, un kopš 2014.gada 1.janvāra tās oficiālā valūta ir eiro. Lai sekmētu ar eiro valūtu saistīto terminu, saīsinājumu un simbolu vienotu un konsekventu lietojumu mācību procesā un mācību literatūras izdevumos, VISC, konsultējoties ar Valsts valodas centru un Latviešu valodas aģentūru, ir izstrādājis ieteikumus pedagogiem un mācību literatūras izdevējiem "Par Latvijas oficiālās valūtas nosaukuma lietojumu mācību procesā un mācību literatūrā."
>> Ieteikumi publicēti sadaļā "Metodiskie materiāli"

13.03.2014. A.Neimane.
Aicina skolēnus piedalīties konkursā "Darini ābeci"

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, uzņēmums „Lielvārds” un „Lielvārds IT”, kā arī Latviešu valodas aģentūra un Valsts izglītības satura centrs aicina bērnus, jauniešus un viņu skolotājus, kā arī nevalstiskās organizācijas visā Latvijā iesaistīties konkursā „DARINI ĀBECI”, iepazīstoties ar G.F.Stendera „Bildu ābici”, tās valodu, veidošanas principiem un vēsturisko kontekstu. Pēc līdzīga parauga konkursa dalībnieki aicināti radīt 21.gadsimta ābeci ar mūsdienīgām pamācībām, ko nodot nākamajām paaudzēm, tādējādi atstājot liecību par savu laiku un tam raksturīgajām vērtībām.
Darbus konkursam var iesniegt līdz 2014. gada 4. aprīlim, augšupielādējot interneta vietnē darini.lv

24.02.2014. S.Austruma.
Jauns elektroniskais mācību līdzeklis "Vērtībizglītība" 1.-6. klašu skolēniem

VISC ir izveidojis jaunu elektronisku mācību un metodiskā līdzekļa komplektu "Vērtībizglītība" 1.-6. klašu skolēniem un skolotājiem ētikas, sociālo zinību un klases stundām.
2014.gada 20.februārī VISC notika jaunā interaktīvā metodiskā līdzekļa „Vērtībizglītība” 1.-6.klašu skolēniem atvēršanas svētki. Materiāls tapis sadarbībā ar Elektronisko mācību līdzekļu asociāciju, kas atbilstoši Publiskā iepirkuma likumam, ieguva tiesības to izstrādāt, un arī šajā svētku reizē prezentēja izstrādāto materiālu interesentiem.
>> Mācību līdzeklis publicēts sadaļā "Metodiskie materiāli"

17.02.2014. A.Neimane.
Starptautiskā dzimtās valodas dienas konkursa "Darini ābeci" atklāšana

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, uzņēmums „Lielvārds” un „Lielvārds IT” sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru, Latviešu valodas aģentūru un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentu aicina skolēnus un skolotājus uz Starptautiskās dzimtās valodas dienas svinēšanu un konkursa „Darini ābeci” atklāšanu š.g. 21. februārī.
Lūdzam interesentus grupās vai individuāli iepriekš pieteikties līdz š.g. 20. februārim elektroniski i.dalbina@unesco.lv. Dalībnieku skaits ierobežots.

14.02.2014. S.Falka.
Valsts kanceleja sadarbībā ar VISC izsludina eseju konkursu vidusskolēniem

Valsts kanceleja sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru izsludina eseju konkursu vidusskolēniem „Mana valsts un es”, kas veltīts Latvijas Republikas pasludināšanas dienai – 1990.gada 4.maijam. Konkursā aicināti piedalīties vidusskolu audzēkņi, sūtot savas pārdomas par Latvijas likteņgaitām, tās identitāti un pamatvērtībām.
Ar konkursa nolikumu var iepazīties Ministru kabineta mājas lapā.

12.02.2014. S.Austruma.
Noskaidroti konkursa vidusskolēniem "Jaunais kultūras kanons (1991-2013)" uzvarētāji

Šā gada 7.februārī Latvijas Kultūras akadēmijas teātra ēkā Zirgu Pasts notika konkursa "Jaunais Kultūras kanons (1991-2013)" fināls. Divpadsmit komandas no Latvijas novadiem dalījās savās pārdomās un idejās par to, kuras varētu būt tās trīs pēdējās desmitgadēs radītās kultūras vērtības, kas ne tikai būtu iekļaujamas kultūras kanonā, bet arī ļautu Latvijas viesiem un tūristiem iepazīt, saklausīt, sagaršot un sajust Latviju.
>> Lasīt vairāk

24.01.2014. A.Miesniece.
Notikuši 10 semināri – praktikumi pirmsskolas un sākumskolas skolotājiem

2013.gadā notika desmit VISC organizēti semināri – praktikumi piecgadīgo un sešgadīgo bērnu skolotājiem un sākumskolas 1.klašu skolotājiem. Semināru mērķis bija veicināt pirmsskolas un sākumskolas izglītības pēctecību. Semināri tika organizēti kā atklātās stundas sākumskolas 1.klasēs ar to izvērtējumu un pedagogu diskusijām. Semināros – praktikumos piedalījās pavisam 368 cilvēki, tajā skaitā pirmsskolas skolotāji, sākumskolas skolotāji, Izglītības un zinātnes ministrijas un tās pakļautības iestāžu pārstāvji un preses pārstāvji.
>> Lasīt vairāk

24.01.2014. S.Austruma.
Noslēgusies konkursa „Jaunais kultūras kanons (1991-2013)” pirmā kārta

Konkursa pirmajā kārtā piedalījās 64 skolu komandas no visas Latvijas. Uz konkursa finālu š.g. 7.februārī tiek aicinātas 12 skolu komandas.

14.01.2014. N.Buile.
Iegūtais novadpētniecības semināros

VISC sadarbībā ar Rēzeknes, Alūksnes, Bauskas novada, Daugavpils, Rēzeknes, Liepājas, Ventspils pašvaldībām tika noorganizēti reģionālie semināri novadpētniecībā, lai veicinātu skolēnu interesi sava novada, pilsētas dabas, sociālās vides un kultūras vērtību izzināšanā.
Semināru darba programmas tika izstrādātas un saskaņotas kopā ar novada, pilsētas pašvaldību metodisko apvienību vadītājiem. Semināros redzētais un dzirdētais mūs pārliecināja par skolotāju ieguldīto darbu novada, pilsētas izpētes pilnveidē, izvēloties arvien daudzveidīgākas mācību nodarbības.
>> Lasīt vairāk

 
2013.gads

11.12.2013. G.Vasiļevskis.
OECD Starptautiskā skolēnu novērtēšanas programma – izglītības kvalitātes indikators

Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntis Vasiļevskis par OECD Starptautiskās skolēnu novērtēšanas programmas pētījumu.

02.12.2013. I.Švarca.
Skaidrojums par autortiesību un blakustiesību objektu izmantošanu mācību procesā

Viena no VISC funkcijām ir vispārējās izglītības un profesionālās izglītības standartiem atbilstošas mācību literatūras izstrādes koordinēšana. Ar to saistīti arī autoru darbu izmantošanas jautājumi, kas sabiedrībā ļoti aktualizējās 2013.gadā. To skaidrojumam centrs publicē zvērinātu advokātu biroja „Eversheds Bitāns” sagatavoto „Skaidrojumu par autortiesību un blakustiesību objektu izmantošanu mācību procesā”.
Centrs aicina pedagogus un citus interesentus iepazīties ar skaidrojumu.
Ja pēc iepazīšanās ar to, tomēr vēl ir neskaidri jautājumi autoru darbu izmantošanu, tad aicinām tos sūtīt līdz 2014.gada 31.janvārim uz e-pasta adresi: inara.svarca@visc.gov.lv.
Atsūtītos jautājumus apkoposim un sniegsim precizētu skaidrojumu.

28.11.2013. I.Vasmanis.
Konkurss skolu jauniešiem "Jaunais Kultūras kanons (1991-2013)"

Lai uzturētu diskusiju par Latvijas kultūras mantojumu un mākslas vērtībām, nacionālo identitāti un sabiedrības kolektīvo atmiņu, skolu jauniešiem jau otro gadu tiek organizēts konkurss par Latvijas kultūras kanonu. 2014. gada konkursa moto: ”Jaunais Kultūras kanons (1991-2013)”, tā mērķis - pievērst skolēnu uzmanību kultūras un mākslas vērtību jaunrades aktuālajiem procesiem mūsdienu Latvijā. Konkurss ne tikai aktualizē diskusiju par nacionālo kultūras mantojumu, bet arī veicina skolēnu pilsonisko līdzdalību Latvijas kultūrtelpas veidošanā, pievērš uzmanību mūsu sabiedrības kultūras procesu un vērtību daudzveidībai, sabiedrības grupu vērtību sistēmu atšķirībām un kultūras nozīmei Latvijas sabiedrības attīstībā kopumā.
Konkursa dalībniekiem būs iespēja veidot savu Kultūras kanonu no tām vērtībām, kuras ir radītas laika posmā no 1991. līdz 2013. gadam, kā arī argumentēt šo vērtību kanonizēšanas nepieciešamību. Konkursa ietvaros uzzināsim jauniešu viedokli par to, vai Latvijas sabiedrībai ir nepieciešams Kultūras kanons, kādi ir iespējamie kanona mērķi un kādam tam jābūt, kas ir vai nav kanonizējams, kāda ir kanona saikne ar aktuālajiem kultūras procesiem. Konkurss tiek uzskatīts arī par humanitāro mācību priekšmetu, tajā skaitā kulturoloģijas mācību priekšmeta, popularizēšanas instrumentu.
Konkursā aicināti piedalīties Latvijas vispārizglītojošo skolu 10.-12. klašu skolēni, kā arī mākslas un mūzikas skolu vecāko kursu skolēni.
Konkursā ir komandu dalības princips: 3 cilvēki no skolas.
Konkurss notiek divās kārtās.
Pirmā kārta (reģionālā) – Valmierā, Rēzeknē, Liepājā, Jelgavā, Rīgā, ko organizē novada projekta vadītājs un notiks laikā no 2014. gada 13. līdz 17. janvārim.
Otrā kārta (fināls) – Rīgā, Latvijas Kultūras akadēmijā (Dzirnavu ielā 46, Zirgu pastā) 2014. gada 7. februārī.

26.11.2013. I.Upeniece.
Metodiskais materiāls pedagogiem ""Veselības izglītība" vispārējā vidējā un profesionālajā izglītībā".

VISC ir izstrādājis elektronisku metodisko materiālu pedagogiem ""Veselības izglītība" vispārējā vidējāun profesionālajā izglītībā". Materiālā iekļauts veselības izglītības tēmu teorētisks izklāsts, 75 dažādu veidu praktisko uzdevumu apraksti (t. sk. darba lapas) un prezentācijas. Materiāla saturs var palīdzēt jauniešiem nostiprināt veselīgus paradumus, izprast jautājumus, kas saistīti ar veselību kā kopveselumu, īpašu uzmanību pievēršot ikdienā sastopamajiem riska faktoriem un to novēršanas iespējām; pilnveidot izpratni par personīgo atbildību par savu un citu cilvēku veselību; pilnveidot izpratni par savai un līdzcilvēku fiziskajai, garīgajai un sociālajai veselībai labvēlīgu lēmumu pieņemšanu un attīstīt prasmes tos īstenot.
VISC izsaka pateicību Veselības ministrijai un Slimību profilakses un kontroles centram par atbalstu materiāla tapšanā.

26.11.2013. I.Bautre.
Par semināru ciklu "Droša un veselīga skolas vide"

Ir beidzies VISC organizēto semināru cikls "Droša un veselīga skolas vide" Latvijas novados – 9.oktobrī Rēzeknē Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrā "Zeimuļs", 11.oktobrī Kocēnos Kocēnu kultūras namā, 15.oktobrī Talsos Talsu novada pašvaldības administratīvajā centrā, 30.oktobrī Cēsīs Cēsu Valsts ģimnāzijā, 31.oktobrī Ventspilī 2.pamatskolā, 22.novembrī Dobelē Amatniecības un vispārizglītojošā vidusskolā. Semināru mērķis - veicināt pedagogu izpratni par iespējamiem risinājumiem, kā stiprināt savu personīgo veselību un drošību darba vietā, un sniegt metodisku atbalstu, kā veicināt skolēnu izpratni par veselības un cilvēkdrošības jautājumiem un atbildīgu attieksmi un rīcību ikdienas situācijās. Pirmais seminārs rudens Drošības nedēļas ietvaros notika 24.septembrī Rīgā. Kopā semināros piedalījās vairāk nekā 200 pedagogu. Seminārus VISC organizēja sadarbībā ar Valsts darba inspekciju un RSU aģentūras Darba drošības un vides veselības institūtu.

25.11.2013. I.Kadiķe.
Konferences "Mūsdienīgs mācību process mājturībā un tehnoloģijās" pārskats un citi materiāli

2013.gada 29.oktobrī VISC sadarbībā ar Rīgas Izglītības un informatīvi metodisko centru rīkoja konferenci-diskusiju par mūsdienīga mācību procesa organizēšanas iespējām mācību priekšmetā „Mājturība un tehnoloģijas” vispārizglītojošās skolās. Konferences mērķis bija pilnveidot izpratni par skolēna pieredzē balstītu jēgpilnu mācību procesu, kurā mērķtiecīgi tiktu lietotas mūsdienu tehnoloģijas un attīstītas 21. gadsimta prasmes, īpašu vērību pievēršot dizaina izglītības, finanšu pratības, veselības izglītības un drošības jautājumiem. Konferences dalībnieki bija mācību priekšmeta „Mājturības un tehnoloģijas” metodisko apvienību vadītāji no visas Latvijas, Rīgas sākumskolas un pamatskolas mājturības un tehnoloģiju skolotāji, kā arī nozares izglītības pētnieki un speciālisti, kas dalījās savā pieredzē un novērojumos. Konferencē tika aktualizēti jautājumi par mūsdienīgu tehnoloģiju mērķtiecīgu lietošanu, veidojot dizaina izglītības pamatus, par mācību procesa organizēšanu ārpus klases/mācību priekšmeta robežām (starpdisciplinaritāte), par finanšu pratību, drošību un veselību izglītībā, kā arī par mācību sasniegumu vērtēšanu.

08.11.2013. S.Austruma.
Konferences "Kādai būt vērtībizglītībai Latvijā vispārizglītojošās skolās?" kopsavilkums

2013.gada 1.novembrī Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar LU sociālo zinātņu fakultāti Rīgā Hotel Albert konferenču telpās rīkoja gadskārtējo konferenci-diskusiju „Kādai būt vērtībizglītībai Latvijā vispārizglītojošas skolās?”.
Konferences mērķis bija aktualizēs garīgo vērtību nozīmību izglītības procesā, stiprināt vērtībizglītības virzību izglītības sistēmā, kā arī nodrošināt vērtībizglītības jomā iesaistīto pētnieku, ekspertu, skolotāju un izglītības politikas veidotāju viedokļu apmaiņu.
Konferences gaitā veidojās labvēlīga komunikācija starp dažādu izglītības jomu speciālistiem. Diskusiju rezultātā tika apzināts sabiedrības vērtību pieprasījums, izvērtēta situācija un atbildība vērtībizglītības īstenošanā, iezīmēta virzība, kas būtu jādara, lai nodrošinātu skolēnam drošu emocionālo vidi skolā un morālās izglītības bāzi mācību procesā.
>> Pārskats
>> Tēzes

22.10.2013. V.Jaunozola.
Ceļojošā izstāde "Vairāk nekā bērnu spēles"

Biedrība "Kultūras un atbalsta centrs - ICEJ Latvija" sadarbībā ar Izraēlas vēstniecību Latvijā ir sagatavojusi Holokausta upuru un varoņu memoriālā kompleksa "Jad Vašem" ceļojošo izstādi "Vairāk nekā bērnu spēles" (No Child's Play) latviešu valodā. Izstādi veido 17 planšetes, kurās uzskatāmā veidā stāstīts par bērnu dzīvi un pārdzīvojumiem holokausta laikā. Komplektā ar izstādi ir arī divas videofilmas oriģinālvalodā ar titriem latviešu valodā: "Aušvicas-Birkenavas bērni" 4 min., "Jaele Roznere un lelle" 9 min. un spēle "Monopols".
Izstādes mērķauditorija ir pamatskolu, vidusskolu skolēni un citi interesenti. Šos materiālus var izmantot vēstures stundās, apgūstot Otrā pasaules kara problemātiku, kā arī sociālo zinību, filosofijas stundās un ārpusstundu nodarbībās.
Izstādes kuratore ir biedrības "Kultūras un atbalsta centrs – ICEJ Latvija" valdes priekšsēdētāja Ilze Saulīte, mob.tālr. +371 25464561, e-pasts: Latvia@icejworldwide.org
>> Pieteikšanās izstādes izmantošanai ICEJ Latvija vietnē
>> Neliels ieskats ceļojošajā izstādē [PPT]
>> Metodiskie ieteikumi ceļojošās izstādes izmantošanai

18.10.2013. I.Kadiķe. Papildināts 22.10.2013.
Notiks konference "Mūsdienīgs mācību process mājturībā un tehnoloģijās"

VISC sadarbībā ar Rīgas Izglītības un informatīvi metodisko centru rīko konferenci-diskusiju par mūsdienīga mācību procesa organizēšanas iespējām mācību priekšmetā „Mājturība un tehnoloģijas” vispārizglītojošās skolās. Konference notiks 2013.gada 29.oktobrī Rīgas Izglītības un informatīvi metodiskajā centrā, Kaņiera ielā 15, Rīgā, no plkst. 10:00 līdz 16:15.
Konferences mērķis ir pilnveidot izpratni par skolēna pieredzē balstītu jēgpilnu mācību procesu, kurā mērķtiecīgi tiek lietotas mūsdienu tehnoloģijas un attīstītas 21. gadsimta prasmes, īpašu vērību pievēršot dizaina izglītības, finanšu pratības, veselības un drošības jautājumiem, lai nodrošinātu kvalitatīvu un mūsdienīgu mācību procesu. Veicot situācijas izpēti skolās, jāsecina, ka izpratne par jēgpilnu un bērncentrētu mācību procesu ir ļoti atšķirīga - netiek pietiekami un mērķtiecīgi izmantotas mūsdienu tehnoloģijas mācību priekšmeta satura apguvē. Aktuāls un diskutabls jautājums ir dizaina izglītības pamatu veidošana, finanšu pratības, veselības un drošības jautājumu integrēšana mācību priekšmeta saturā (starpdisciplinaritāte). Konference tiek organizēta, aktualizējot šos problēmjautājumus. Konferences organizētāji plāno apkopot viedokļus par kvalitatīva un mūsdienīga mācību procesa īstenošanas iespējām vispārējā izglītībā, par jēgpilna mācību procesa organizēšanu skolēniem, attīstot 21. gadsimta prasmes un integrējot mūsdienu tehnoloģijas mācību procesa norisē.
Konferences mērķauditorija ir mājturības un tehnoloģiju metodiskās apvienības vadītāji, Rīgas mājturības un tehnoloģiju skolotāji sākumskolā, pamatskolā, vidusskolā, kā arī nozares izglītības pētnieki un speciālisti.

15.10.2013. I.Vasmanis. Papildināts 31.10.2013.
Pieteikšanas konferencei "Kādai būt vērtībizglītībai Latvijā vispārizglītojošās skolās?" beigusies

VISC sadarbībā ar LU Sociālo zinātņu fakultāti 2013. gada 1.novembrī rīko konferenci "Kādai būt vērtībizglītībai Latvijā vispārizglītojošās skolās?"
Konferences norises vieta: "Hotel Albert" (Space zālē 11.stāvā), Dzirnavu ielā 33, Rīgā.
Konference norises laiks: plkst. 10.00-16.00.
Konferences mērķis: Nodrošināt vērtībizglītības jomā iesaistīto ekspertu viedokļu apmaiņu, aktualizēt garīgo vērtību nozīmību izglītošanās procesā un stiprināt vērtībizglītības virzību izglītības sistēmā.
Plānotais rezultāts: Apzināt sabiedrības vērtību pieprasījumu un piedāvājumu, veicinot kvalitatīvu, skolēnam drošu vidi un mācību procesu skolā. Apkopot viedokļus par vērtībizglītības pilnveidi, radot labvēlīgus priekšnoteikumus komunikācijas veidošanai starp dažādu izglītības jomu un paaudžu cilvēkiem. Sniegt ieguldījumu jaunā, uz kompetenču pieeju balstītā pamatizglītības standarta projekta vērtībizgītojošā satura pilnveidē.
Mērķauditorija: Vērtībizglītības dažādu nozaru pētnieki, izglītības politikas veidotāji, sociālo zinātņu doktoranti, kulturoloģijas, ētikas, reliģiju un sociālo zinību mācību priekšmetu skolotāji – metodisko apvienību vadītāji, žurnālisti. Konferencē aicināti piedalīties Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji, lektori un dažādu humanitārās izglītības nozaru pētnieku pārstāvji.
Vērtībizglītošana ir izglītības process, katra cilvēka eksistenciāla nepieciešamība un identitāti veidojoša Latvijas bagātība, tāpēc šīs konferences uzdevums ir ne tikai veidot dialogu starp politiķiem un pedagogiem, pētniekiem un mācību satura realizētājiem, bet arī iespēja izglītības satura veidotājiem uzklausīt un pieņemt dažādu pētnieku viedokļus turpmākajā vērtībizglītojošā darba pilnveidē.
Reģistrācija konferencei: lūdzu reģistrēties elektroniski konferencei līdz š.g. 30.oktobrim.
Konferencē vietu skaits ir ierobežots. Pieteikšanās konferencei beigusies.

30.09.2013. Ļ.Jakovele.
Mainīts Krievu valodas (dzimtās) un literatūras skolotāju MA vadītāju semināra norises datums

Uzmanību! Mainīts Krievu valodas (dzimtās) un literatūras skolotāju MA vadītāju semināra norises datums. Seminārs Jelgavā tiek pārcelts no 29.oktobra uz 11.novembri.

05.09.2013. A.Miesniece.
VISC piedalās grāmatas "Ciemojamies Ministru kabinetā" tapšanā un saņem atzinību no Valsts kancelejas

Valsts kanceleja augstu novērtēja Valsts izglītības satura centra (VISC) ieguldīto darbu grāmatas "Ciemojamies Ministru kabinetā" tapšanā, grāmatas atklāšanas pasākumā pasniedzot atzinības rakstu.
Grāmata, kurā tiek stāstīts par Latvijas simboliem un valsts pārvaldību, tapusi sadarbībā ar bērniem, pedagogiem un iestāžu ekspertiem. Arī VISC Vispārējās izglītības satura nodrošinājuma nodaļas speciālisti piedalījās izglītojošā materiāla veidošanā, jo pilsoniskā izglītība ir viens no vispārējās izglītības stūrakmeņiem. Grāmatas "Ciemojamies Ministru kabinetā" izveide ietilpst Valsts kancelejas īstenotajā projektā, kura mērķis ir sekmēt iekļaujošas un saliedētas sabiedrības veidošanos, kā arī stiprināt valstiskuma apziņu un nacionālo identitāti Latvijā.
Pirmsskolas un sākumskolas skolotāji var iepazīstināt savus bērnus ar Ministru kabinetu un saņemt izglītojošo materiālu par to. Tā ir iespēja praktiski darbojoties, nepastarpināti, iegūt pieredzi par pilsoniskās izglītības jautājumiem.
Kontaktinformācija: Valsts kancelejas Komunikāciju departamenta konsultante Maija Lāce, tālrunis 67082924, 29146065, e-pasts: maija.lace@mk.gov.lv.

28.05.2013. A.Miesniece
Notikuši semināri – praktikumi pirmsskolas un sākumskolas skolotājiem

2013.gadā VISC Vispārējās izglītības satura nodrošinājuma nodaļa uzsāka organizēt 10 semināru – praktikumu ciklu pirmsskolas piecgadīgo un sešgadīgo bērnu skolotājiem un sākumskolas pirmo klašu skolotājiem. Semināru mērķis ir sekmēt pirmsskolas un sākumskolas izglītības pēctecības nodrošināšanu. Semināros tika vērotas un analizētas integrētas stundas 1.klasē, akcentējot mūsdienīgu, integrētu, uz bērna vajadzībām un interesēm vērstu mācību procesu, kurā tiek izmantotas rotaļas un informācijas tehnoloģijas.
>> Lasīt vairāk

23.05.2013. V.Kakse
Notikusi „Baltijas jūras projekta” konference

10.maijā Pumpuru vidusskolā notika VISC organizētā „Baltijas jūras projekta” konference „Ūdens”, kura bija veltīta ANO Starptautiskajam ūdens sadarbības gadam.
Konferencē piedalījās skolēni un skolotāji no Aizputes vidusskolas, Talsu Valsts ģimnāzijas, Sikšņu pamatskolas, Vecumnieku vidusskolas, Rīgas 69. vidusskolas, A.Upīša Skrīveru vidusskolas, E.Kauliņa Lielvārdes vidusskolas, Ogresgala pamatskolas, Vecpiebalgas vidusskolas, Valmieras Valsts ģimnāzijas, Rūjienas vidusskolas, Staiceles vidusskolas, Pumpuru vidusskolas un Salacgrīvas vidusskolas. Gatavojoties konferencei, skolēni bija veikuši mazo upju monitoringu un veidojuši fotoavīzes par pavasara paliem, kuras varēja apskatīt konferences dalībnieki.
>> Lasīt vairāk

09.05.2013. Ļ.Jakovele
Notiks poļu PII vadītāju vietnieku un 5-6 gadīgo bērnu skolotāju seminārs

2013.gada 23.maijā Valsts izglītības satura centrs organizē Poļu PII vadītāju vietnieku un 5-6 gadīgo bērnu skolotāju semināru. Seminārs notiks Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzijā Lubānas ielā 49, Rēzeknē. Semināra plānotais darba laiks: plkst. 10.30 - 15.30. Lūgums pieteikties uz semināru līdz 2013.gada 20.maijam (ieskaitot), aizpildot pieteikšanās anketu.
Kontakttālruņi: Rēzeknē 64636680, VISC 67814463.

03.05.2013. I.Bautre
Skolu diagnosticējošo darbu rezultāti

Valsts izglītības satura centrs informē, ka diagnosticējošo darbu veselības izglītībā, ekonomiskā izglītībā un cilvēkdrošībā rezultāti skolām līdz 10.maijam ir aplūkojami tīmekļa vietnē http://www.darbs.dits.lv. Skolas savu skolēnu rezultātus līdz minētajam datumam var saglabāt turpmākajam darbam.

22.04.2013. I.Baranovska
Notiek Eiropas Padomes Pestalozzi seminārs Latvijā

No 22. – 26.aprīlim VISC Latvijā organizē Eiropas Padomes Pestalozzi Programmas semināru „Dažādi bērni- vienādas iespējas” (Different Children- Eguqual Opportunities). Seminārā piedalīsies pedagogi un izglītības eksperti no 11 Eiropas Padomes dalībvalstīm- Azerbaidžānas, Baltkrievijas, Bosnijas- Hercogovinas, Grieķijas, Montenegro, Itālijas, Nīderlandes, Rumānijas, Slovēnijas, Spānijas, un Latvijas. Latvijā notiek semināra pirmā daļa un septembra beigās dalībnieki satiksies atkal Minskā, Baltkrievijā, kur norisināsies semināra otrā daļa. Semināra mērķi ir veicināt vienotu izpratni par iekļaujošās izglītības pamatprincipiem skolā un klasē, iepazīties ar Eiropas padomes rekomendācijām un dalībvalstu pieredzi iekļaujošajā izglītībā un apgūt prasmes un iemaņas, kas palīdzētu pedagogiem strādāt iekļaujošā skolā un klasē.
Semināra programma ir ļoti daudzveidīga. Dalībniekiem būs iespēja dzirdēt Eiropas un Latvijas ekspertu viedokli par iekļaujošās izglītības aktualitātēm, problēmām un nākotnes izaicinājumiem, iepazīties ar labās prakses piemēriem Gulbenes novadā, viesojoties Gulbenes 2. vidusskolā un Tirzas pamatskolā, savstarpēji apmainīties pieredzē un zināšanās radošajās darbnīcās, kā arī piedalīties Radošuma nedēļas ietvaros organizētajā konferencē „Rītdienas skola sākas jau šodien”. Semināra noslēgumā dalībnieki vienosies par konkrētiem uzdevumiem, kas veicami līdz nākamās tikšanās reizei Minskā. Seminārs „Dažādi bērni- vienādas iespējas” tiek organizēts sadarbībā ar Eiropas Padomi un Baltkrievijas Izglītības ministriju.

20.04.2013. N.Buile
Reģionālais seminārs ģeogrāfijas, ekonomikas, dabaszinību skolotājiem

Alūksnes novada domes Izglītības pārvalde sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru 2013.gada 26.aprīlī Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijāorganizē reģionālo semināru ģeogrāfijas, ekonomikas, dabaszinību skolotājiem.

19.04.2013. I.Bautre
Drošības nedēļai "Dzīvnieki un tava drošība" sagatavoti atbalsta materiāli

VISC no šā gada 22.aprīļa līdz 26.aprīlim organizē drošības nedēļu pirmsskolas un pamatskolas bērniem "Dzīvnieki un tava drošība". Nedēļas laikā tiks aktualizēti jautājumi par:
   – sastapšanos ar svešu suni;
   – rūpēm par dzīvniekiem, drošību tos barojot un kopjot;
   – kukaiņu un rāpuļu kodumiem.
VISC ir sagatavojis izkrāsojamas darba lapas par tematu "Dzīvnieki un tava drošība".
  – Informatīvs un metodisks atbalsta materiāls pedagogiem [PDF]
  – Izkrāsojamas darba lapas [PDF], [DOC]
Ir sagatavots arī atbilžu apkopojums uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem par dažādām situācijām skolas vidē "Ko darīt, ja….".
  – Jautājumi un atbildes par dažādām situācijām skolas vidē "Ko darīt, ja..." [PDF]
Drošības nedēļas laikā skolās var izmantot arī metodisko materiālu "Vesels un drošs" par veselības un cilvēkdrošības jautājumiem pirmskolā un sākumskolā, kas pieejams VISC mājaslapā izvēlnē Vispārējā izglītība - Metodiskie materiāli. 22.aprīlī VISC publiskos arī citas darba lapas.

15.04.2013. A.Neimane
Konference par godu Imanta Ziedoņa 80. dzimšanas dienai

2013.gada 8. – 9.maijā Rīgas Latviešu biedrības namā notiks starptautiska zinātniska konference, veltīta I.Ziedoņa 80.dzimšanas dienai. Konference tiek rīkota Valsts pētījumu programmas „Nacionālā identitāte” projekta „Identitātes estētika” ietvaros. Lūdzam latviešu valodas un literatūras skolotājus pieteikties dalībai konferencē līdz š.g. 20.aprīlim.

04.04.2013. I.Bautre.
Notiks drošības nedēļa pirmsskolas un pamatskolas bērniem "Dzīvnieki un tava drošība"

VISC no šā gada 22.aprīļa līdz 26.aprīlim organizē drošības nedēļu pirmsskolas un pamatskolas bērniem "Dzīvnieki un tava drošība". Nedēļas laikā tiks aktualizēti jautājumi par:
   – sastapšanos ar svešu suni;
   – rūpēm par dzīvniekiem, drošību tos barojot un kopjot;
   – kukaiņu un rāpuļu kodumiem.
VISC mājaslapā tiks ievietoti metodiskie komentāri "Dzīvnieki un tava drošība", ko pedagogi varēs izmantot gan drošības nedēļas laikā, gan mācību procesā vispār, kad tiek apgūti drošības jautājumi. VISC publiskos arī interaktīvas darba lapas, papildinājums metodiskajam materiālam "Vesels un drošs" par veselības un cilvēkdrošības jautājumiem pirmskolā un sākumskolā, 5. – 9.klasēm atbilžu apkopojumu uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem "Ko darīt, ja…." un izkrāsojamas darba lapas pirmskolā par tematu "Dzīvnieki un tava drošība".
Drošības nedēļas laikā notiks arī konsultatīvās padomes par drošības jautājumiem sanāksme, kurā tiks prezentēti diagnosticējošā darba vispārējā vidējā (10.klase) un profesionālā izglītībā (1.kurss) cilvēkdrošībā rezultāti, izvirzīti nākamā mācību gada drošību nedēļu septembrī un aprīlī aktuālie temati un precizēti dažādi sadarbības virzieni starp dažādām institūcijām, lai akcentētu drošības jautājumu apguves nozīmību skolā.
Nedēļas laikā Rīgas 41.vidusskolā notiks šīs skolas skolēnu un pedagogu tikšanās ar Latvijas Kinoloģiskās apvienības prezidentu Jāni Pavlovski, kurš demonstrēs, ko darīt, ja uzbrūk suns. Citu skolu pedagogi ir aicināti sazināties ar policijas, robežsardzes, dzīvnieku patversmes vai citiem speciālistiem, lai varētu veidot līdzīgas aktivitātes savās skolās pilsētās un novados.
Plašāku informāciju par drošības nedēļu "Dzīvnieki un tava drošība" sniegs VISC speciāliste Inese Bautre, tālrunis 67814439, e-pasts: inese.bautre@visc.gov.lv

18.03.2013. K.Ilgaža.
Sākusies pirmā Finanšu izglītības nedēļa Latvijā

Šodien, 18.martā, ir sākusies pirmā Finanšu izglītības nedēļa Latvijā. Tās mērķis ir uzlabot Latvijas iedzīvotāju zināšanas par finansēm, savu ģimenes budžetu un citiem ekonomiskās izglītības jautājumiem. Nedēļas ietvaros plānotas izglītojošas izstādes un semināri, partneru ziņojumi par aktuālu pētījumu rezultātiem, iespējas apmeklēt vairākas bankas, kā arī izmantot daudzveidīgus virtuālos rīkus. VISC nedēļas laikā organizē diagnosticējošo darbu ekonomiskajā izglītībā 8.klasēm. Pasākumus nedēļas ietvaros gan skolēniem, gan viņu vecākiem un citiem interesentiem nodrošina Finanšu un kapitāla tirgus komisija, VISC, Latvijas Banka, Banku augstskola, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, Junior Achievement Young Enterprise Latvia, Komercbanku asociācija, kā arī vairākas komercbankas, kuras aktīvi iesaistījušas finanšu izglītības aktivitāšu izstrādē un veicināšanā. Partneri visas nedēļas garumā katru dienu piedāvās kādu izglītojošu aktivitāti.

19.02.2013. R.Kursīte. Papildināts 12.03.2013.
"Ķīmija angliski" un citi mācību stundu piemēri

Lai veicinātu mācību satura un valodas integrētās apguves metodes (CLIL) izmantošanu skolās un dotu iespēju 12.klašu izglītojamajiem pirms studiju uzsākšanas kādā no augstskolām gūt ieskatu dažādu zinātņu jomā izmantotajā terminoloģijā angļu valodā, VISC angļu valodas skolotājiem un skolēniem piedāvā izmantot VISC sagatavotos mācību materiālus „Ķīmija angliski”, „Bioloģija angliski” un „Matemātika angliski”.

10.01.2013. I.Bautre. Izmaiņas 24.01.2013.
Diagnosticējošie darbi veselības izglītībā, ekonomiskajā izglītībā un cilvēkdrošībā

VISC ir izstrādājis diagnosticējošos darbus par veselības izglītības, ekonomiskās izglītības un cilvēkdrošības jautājumiem. To mērķis ir noskaidrot skolēnu zināšanas, prasmes un atieksmi par veselības izglītības, ekonomiskās izglītības un cilvēkdrošības jautājumiem. Katra diagnosticējošā darba izpildes laiks – 40 minūtes. Darba saturs būs latviešu valodā un krievu valodā (5., 8. un 9.klasē). Skolu un skolēnu rezultāti netiks salīdzināti savā starpā, piedalīšanās diagnostikā ir skolas brīva izvēle.
Diagnosticējošo darbu izglītības iestādēm būs iespējams organizēt:
– 5.klasē veselības izglītībā no 2013.gada 18.–22.februārim;
– 8.klasē ekonomiskā izglītībā no 2013.gada 18.–22.martam;
– 9.klasē veselības izglītībā no 2013.gada 4.–8.februārim;
– vispārējā vidējā (10.klase) un profesionālā izglītībā (1.kurss) cilvēkdrošībā no 2013.gada 4.–8.martam.
Darbs būs pieejams un izpildāms tikai elektroniski tīmekļa vietnē http://www.darbs.dits.lv norādītajos datumos no plkst. 8:00 līdz 17:00. Lai nodrošinātu piekļuvi diagnosticējošam darbam, lūdzam līdz šā gada 17.janvārim elektroniski aizpildīt pieteikuma anketu.
Pieteikšanās ir noslēgusies!
Ja izglītības iestādei rodas tehniskas problēmas, lūdzam sazināties ar VISC Vispārējās izglītības satura nodrošinājuma nodaļas vadītāju Imantu Vasmani, tālrunis 67814244, e-pasts: imants.vasmanis@visc.gov.lv

 
2012.gads

14.12.2012. K.Ilgaža.
VISC uzsāk izglītot pedagogus par mācību grāmatu izvērtēšanas jautājumiem

VISC īsteno vairākas nozīmīgas aktivitātes mācību literatūras izstrādes koordinēšanā, veic izglītības standartiem atbilstošas mācību literatūras apstiprināšanas darbu un publisko apstiprinātās mācību literatūras sarakstu.
Šā gada 14.decembrī VISC uzsāk pedagogu profesionālās kvalifikācijas pilnveides programmas „Mācību grāmata mūsdienīga mācību procesa kontekstā (mācību literatūras atbilstības pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības standartam izvērtēšana)” īstenošanu. Pirmajai pedagogu grupai nodarbības notiks šā gada 14.decembrī un 2013.gada 16.janvārī, bet otrai grupai – nākamā gada 18. un 30.janvārī. Plānots, ka semināros piedalīsies vairāki simti pedagogu.
Pedagogu profesionālās pilnveides programma tiek īstenota ar mērķi pilnveidot izpratni par mūsdienīgu mācību grāmatu un prasmi vērtēt mācību grāmatu no dažādiem aspektiem atbilstoši mūsdienīga mācību procesa pamatnostādnēm.
Nodarbībās mācību programmas dalībniekiem būs iespēja analizēt situācijas un vingrināties ieteikt uzlabojumus konkrētos piemēros no mācību grāmatām; iesaistīties pieredzes apmaiņā par mācību literatūras vērtēšanu atbilstoši kritērijiem, iespēja iesaistīties profesionālā diskusijā par to, kādai jābūt labai mācību grāmatai un tās izvērtēšanas kritērijiem.
Plānots, ka pedagogi apgūs izpratni par dažādiem aspektiem, kas nosaka mācību literatūras kvalitāti un pilnveidos prasmes izvērtēt mācību grāmatas atbilstību mūsdienīga mācību procesa vajadzībām, izmantojot dažādus kritērijus.

13.12.2012. K.Ilgaža.
Noticis seminārs mācību literatūras redaktoriem

Lai apspriestu aktuālos jautājumus, kas saistīti ar valsts vispārējās izglītības standartiem atbilstošas mācību literatūras izstrādi un izvērtēšanu, VISC šā gada 11.decembrī organizēja semināru mācību literatūras redaktoriem.
Semināra laikā VISC speciālisti redaktorus iepazīstināja ar valsts izglītības standartiem atbilstošas mācību literatūras izstrādes un apstiprināšanas problēmas un iespējamajiem risinājumiem un mācību sasniegumu vērtēšanas aktualitātēm.
Darba aizsardzības eksperte Linda Matisāne sniedza klausītājiem noderīgu informāciju savā lekcijā „Nedroši attēli drošās grāmatās jeb iespējamie risinājumi veselības un drošības jautājumu aktualizēšanai”.
Latvijas Universitātes Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centra vadītāja Dace Namsone un eksperte Līga Čakāne analizēja dažādas mācību grāmatas mūsdienīga mācību procesa kontekstā.

16.11.2012. I.Vasmanis.
Mācību priekšmeta Latgaliešu rakstu valoda standarts 4.-9.klasei un 10.-12.klasei

Valsts izglītības satura centrs 2012.gada 30.oktobrī ir noslēdzis sadarbības līgumu ar Latgaliešu valodas, literatūras un kultūrvēstures skolotāju asociāciju par Latgales kultūrvēsturiskā mantojuma un latgaliešu rakstu valodas apguves veicināšanu . Sadarbības rezultātā ir tapis mācību priekšmeta Latgaliešu rakstu valoda standarts 4. – 9.klasei un 10. –12.klasei. Tos izstrādāja Latvijas augstskolu docētāji un latgaliešu rakstu valodas skolotāji. Ar minētajiem mācību priekšmeta standartiem var iepazīties sadaļā "Standarti (Sadarbības institūciju izstrādātie mācību priekšmetu standartu paraugi)".

18.10.2012. S.Margeviča.
Aicinām izvirzīt skolotājus „Ekselences balvai”

Aicinām izvirzīt „Ekselences balvai” fizikas, ķīmijas, bioloģijas vai matemātikas skolotājus, kas izcili īsteno inovatīvu mācību procesu dabaszinātnēs un matemātikā. „Ekselences balva” izveidota, lai godinātu izcilus matemātikas, fizikas, ķīmijas un bioloģijas skolotājus. Balvu izveidojis VISC, uzņēmumu asociācijas un uzņēmēji sadarbībā ar Latvijas Universitātes Fondu. Pretendentus balvai var izvirzīt skolu vadība, pašvaldības, augstskolas, uzņēmumi, asociācijas un citas juridiskas institūcijas. Pretendentu atlase notiks divās kārtās. Neklātienes kārtā tiks vērtēti iesūtītie pieteikumi atbilstoši kritērijiem. Labākie 5 - 7 skolotāji katrā mācību priekšmetā tiks uzaicināti tikties klātienē. Tiekoties klātienē, balvas pretendenti tiks aicināti analizēt mācību situācijas, risināt metodiskus uzdevumus, modelēt un vadīt nodarbības skolēniem. Konkursa komisiju sastāda eksperti, uzņēmēju pārstāvji, iepriekšējā gada Ekselences balvas laureāti. Pieteikumu iesniegšanas termiņš - 2012.gada 7.novembris (pasta zīmogs vai elektroniskā paraksta datums). Klātienes kārta tiek plānota 29.novembrī. Pieteikumus lūdzam adresēt - Latvijas Universitātes Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centrs Rīgā, LV 1002, Zeļļu ielā 8. Papildus informācija: rakstot uz e-pastu dzmic@lu.lv vai zvanot pa tālruni 67033741 vai 67033740.

15.10.2012. S.Margeviča.
Inovatīvās pieredzes skolas - skolu tīkls pārmaiņām dabaszinātņu izglītībā

Šī gada 11.oktobrī aizvadīti jaunajā mācību gadā pirmie divi Valsts izglītības satura centra Inovatīvo pieredzes skolu reģionālie semināri. Semināri notika Lizuma vidusskolā un Valmieras Valsts ģimnāzijā. Tie ievadīja 16 pasākumu ciklu visā Latvijā, kura ietvaros 22 Inovatīvās pieredzes skolas pulcējas vienkopus ar Latvijas Universitātes Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centra ekspertiem, lai profesionāli sadarbotos, savstarpēji apmainītos ar inovatīvu pieredzi mūsdienīgu stundu plānošanā un īstenošana, atbalsta materiālu un tehnoloģiju izmantošanā, skolēnu intereses veicināšanā par eksaktajām zinātnēm u.c. Iegūtās prasmes un zināšanas Inovatīvās pieredzes skolas izmantos tālāk, strādājot kopā ar citām sava novada skolām, radot pamatu ilgtspējīgas atbalsta sistēmas izveidei uzsākto reformu dabaszinātnēs un matemātikā ieviešanai katrā skolā, katrā klasē. Inovatīvās pieredzes skolu komandas (vadība, ķīmijas, fizikas, bioloģijas un matemātikas skolotāji) sevi kā profesionāļus efektīvu pārmaiņu ieviešanā dabaszinātņu un matemātikas izglītībā pierādījušas, ilgtermiņā darbojoties kā ESF VISC projekta „Dabaszinātnes un matemātika” pilotskolas. Apvienojoties Inovatīvās pieredzes skolu tīklā šīs komandas apņēmušās visa mācību gada laikā strādāt kopā ar vēl citām 129 Latvijas skolām, lai sniegtu profesionālu atbalstu skolu izaugsmē, pārmaiņas ieviešot. Skolotāji vadīs, vēros un analizēs eksakto mācību priekšmetu stundas, dalīsies pieredzē par projekta „Dabaszinātnes un matemātika” materiālu izmantošanu savās stundās. Tādējādi skolotāji pilnveido savu profesionalitāti, esot reālā klases situācijā un analizējot savu darbu kopā ar kolēģiem. Inovatīvo pieredzes skolu tīklā darbojas A.Upīša Skrīveru vidusskola, Baumaņu Kārļa Viļķenes pamatskola, Brocēnu vidusskola, Cēsu 2. pamatskola, Daugavpils pilsētas centra ģimnāzija, Daugavpils 3. vidusskola, Druvas vidusskola, Jelgavas Valsts ģimnāzija, Kalsnavas pamatskola, Krustpils pamatskola, Liepājas Valsts 1. ģimnāzija, Lizuma vidusskola, Ogres Valsts ģimnāzija, Rīgas Valsts 3. ģimnāzija, Rīgas Zolitūdes ģimnāzija, Smiltenes ģimnāzija, Tukuma 2. pamatskola, Valmieras Valsts ģimnāzija, Vecumnieku vidusskola, Ventspils 1. ģimnāzija, Ventspils 2. pamatskola, Viļānu vidusskola.

17.09.2012. S.Bierande.
Semināri sociālo zinību skolotājiem par ģimenes un sievietes lomu budžeta plānošanā un pārvaldīšanā

Šā gada 20.septembrī Rēzeknē, Rēzeknes pilsētas Izglītības pārvaldē, Atbrīvošanas alejā 91, plkst.14.00 un 26.septembrī Rīgā, Eiropas Savienības mājā, Aspazijas bulvārī 28, plkst.15.30 notiks biedrības „Naudas plānošanas centrs” (NPC) sadarbībā ar VISC organizēti semināri par ģimenes un sievietes lomu budžeta plānošanā un pārvaldīšanā.Semināra noslēgumā notiks dalībnieku diskusija par tēmu „Nauda ģimenē”. Rēzeknē to vadīs NPC eksperte Zanda Šmate, bet Rīgā – NPC valdes locekle Aleksandra Baranova. Pieteikšanās semināriem tikai elektroniski, norādot savu vārdu, uzvārdu, skolu un tālruņa numuru. Informācija jāsūta uz e-pasta adresi: signe.bierande@vissparnaudu.lv

12.09.2012. A.Jansone.
Diskusija par pilsonisko izglītību Latvijā un Eiropas Savienībā

Aicinām 2012.gada 25.septembrī no plkst.11.00 līdz 15.00 Eiropas Savienības mājā, Aspazijas bulvārī 28, Rīgā, piedalīties diskusijā par pilsonisko izglītību Latvijā un Eiropas Savienībā. Diskusijas mērķis, gatavojoties 2013. – Eiropas pilsoņu gadam, ir apkopot dažādu nozaru ekspertu viedokļus par pilsonisko izglītību Latvijā, analizēt pilsoniskās izglītības pētījumu rezultātus un dalīties ar labās prakses piemēriem, apkopojot bērnu un jauniešu īstenotās iniciatīvas.

30.03.2012. V.Kakse.
Vides izglītības koordinatoru seminārs

2012.gada 28.martā notika Vides izglītības koordinatoru (mācību satura jautājumos) seminārs, kurā piedalījās 39 vides izglītības koordinatori. Seminārā notika biedrības „Latvijas Zaļā josta” mācību filmas „Elektroiekārtu ceļš” prezentācija. Semināra dalībniekiem bija iespēja tikties ar filmas režisoru Juri Garjāni, SIA „Zaļā josta” valdes priekšsēdētāju Jāni Lapsu un biedrības „Latvijas Zaļā josta” valdes priekšsēdētāju Velgu Vilciņu. Pēc filmas noskatīšanās notika diskusija par to, kādus mācību materiālus skolotāji vēlētos sagaidīt no biedrības „Latvijas Zaļā josta” nākotnē. Visi semināra dalībnieki saņēma jauno filmu un vēl citus vides izglītības materiālus. Filma „Elektroiekārtu ceļš” un arī citi mācību materiāli ir pieejami biedrības „ Latvijas Zaļā josta” mājas lapā: www.lzj.lv.

28.03.2012. S.Austruma.
VISC uzsāk diskusijas par vērtībizglītības jautājumiem

2012.gada 23.martā notika konference „Vērtībizglītības perspektīvas Latvijas vispārējā izglītībā”, kas aizsāka mērķtiecīgas diskusijas un aktualizēja vērtībizglītības lomu izglītībā. Konferencē piedalījās vadošie pētnieki un doktorantūras studenti no LU sociālo zinātņu fakultātes, skolotāji un skolu vadītāji no dažādiem Latvijas novadiem, kā arī Valsts izglītības satura centra pārstāvji. „Ja nebūs vērtībizglītības, nebūs Latvijas vispārējās izglītības. Mums jādomā par to, nezaudējot cieņu pret citādo, mēs varam visi būt vienoti. Jārunā par tādām vērtībām, kā tolerance, cieņa vienam pret otru, sapratne, jo mums akūti pietrūkst mēģinājumu saprast vienam otru”, atzina LU Sociālo zinātņu fakultātes dekāns profesors Juris Rozenvalds, atklājot konferenci.
VISC pateicas visiem dalībniekiem, kuri izrādīja interesi un bija apzinājuši vērtībizglītības problēmas un aktīvi pauda savu viedokli gan referējot, gan piedaloties diskusijās ar konstruktīviem priekšlikumiem, piedāvājot jaunus instrumentus vērtību attīstībai vērtībizglītības satura uzlabošanā.
Īpašu pateicību VISC izsaka LU Sociālo zinātņu fakultātei par sadarbību.
>> Lasīt vairāk
>> Konferencē prezentēto referātu tēze

22.03.2012. S.Falka.
Mācību līdzeklis skolotājiem "Finanšu pratība"

Mācību līdzeklis paredzēts skolotājiem finanšu pratības jautājumu apguvei mācību saturā 6–11 gadus veciem bērniem.

19.03.2012. K.Ilgaža.
Atbalsta materiāls "Vesels un drošs" prezentēts bērniem un pedagogiem

13.martā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā tika prezentēts VISC izstrādātais atbalsta materiāls "Vesels un drošs". Projekta prezentācijas pasākumā tika demonstrēta vides spēle 5x5 metru laukumā, kuru pirmie izmēģināja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mazie pacienti. Pasākumā piedalījās un klātesošos uzrunāja VISC vadītāja vietniece Agra Bērziņa, VISC Vispārējās izglītības satura nodrošinājuma nodaļas vadītāja vietniece Ineta Upeniece, BKUS valdes priekšsēdētāja Anda Čakša, Valsts Darba inspekcijas pārstāve Linda Matisāne un CSDD pārstāve Valda Kjaspere.
15.martā konferences „Iespēju tilts izglītība sākumskolai” radošajā darbnīcā atbalsta materiāls un izstrādātās spēles tika prezentētas arī sākumskolu pedagogiem, kuriem bija iespēja pašiem izspēlēt gan vides spēli, gan tās elektronisko versiju uz interaktīvās tāfeles, diskutējot par spēlē ietvertajiem drošības jautājumiem un tās pielietojumu mācību procesā.
Lai uzlabotu 4 līdz 11 gadus vecu bērnu izpratni par drošību un veselību, Valsts izglītības satura centrs ir izstrādājis atbalsta materiālu bērnu vecākiem un skolotājiem "Vesels un drošs – interaktīvi par veselības un cilvēkdrošības jautājumiem pirmsskolā un sākumskolā". Tajā iekļauts informācijas apkopojums par drošu un veselīgu uzvedību dažādās ikdienas situācijās, mācību spēle par cilvēkdrošības un veselības jautājumiem trīs variantos (vides spēle 5x5 metru laukumā, galda spēle un datorspēle, kas ir adaptēta arī interaktīvajām tāfelēm) un darba lapas.
Metodiskajā materiālā iekļautas būtiskākās tēmas par drošības un veselības jautājumiem. Aktualizēti jautājumi par elektrodrošību, pirmo palīdzību, ugunsdrošību, sadzīves un sporta traumām, brīvā laika pavadīšanu, ceļu satiksmes drošību, darbībām ar datoru un telefonu, drošību internetā, drošību uz ūdens un ledus, drošību augstumā, pārtikas drošību un ķīmiskajām vielām sadzīvē, svešiniekiem un nezināmiem priekšmetiem, kā arī drošību, spēlējoties ar dzīvniekiem.
Izstrādātie materiāli pieejami VISC vietnē, savukārt interaktīvo datorspēli iespējams izspēlēt šeit.

15.03.2012. B.Bērziņa.
Par mācību literatūras apstiprināšanu

Saskaņā ar Ministru kabineta 2009.gada 30.jūnija noteikumu Nr.682 „Valsts izglītības satura centra nolikums” 3.8. apakšpunktu centrs „apstiprina izglītības standartiem atbilstošu mācību literatūru un publisko apstiprinātās mācību literatūras sarakstu”.
Valsts izglītības satura centrs nav oficiāli izteicis lūgumu izdevniecībai „Pētergailis” mainīt mācību grāmatas «Soli pa solim» 4. daļas «Ceļā uz vasaru» saturu.
Valsts Izglītības satura centrs informē, ka izvērtēšanai centrā ir iesniegts izdevniecības „Pētergailis” sagatavotais A.Kalves un I.Stikānes mācību komplekta "Literatūra 9.klasei"  manuskripts. Mācību literatūras recenzēšanā vienmēr, un arī šajā gadījumā, tiek piesaistīti divi recenzenti – zinātniskais recenzents un praktizējošs attiecīgā mācību priekšmeta pedagogs. Šos recenzentus nodrošina izdevējs. Tā kā recenzentu viedokļi par  mācību komplektu "Literatūra 9.klasei" bija pretrunīgi, tad Valsts izglītības satura centrs izmantoja iespēju pagarināt izvērtēšanas termiņu. Manuskripta izvērtēšana saskaņā ar Administratīvā procesa likuma 64.panta otro daļu ir pagarināta.

06.03.2012. S.Austruma.
Konference "Vērtībizglītības perspektīvas Latvijas vispārējā izglītībā"

Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar IZM un Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultāti 2012. gada 23. martā rīko konferenci "Vērtībizglītības perspektīvas Latvijas vispārējā izglītībā". Konferences norises laiks: plkst. 10.00-16.00 Konferences norises vieta : LU SZF Lomonosova ielā 1a J.Berlina auditorijā. Lūgums pieteikties līdz 2012.gada 21.martam.

13.01.2012. B.Bērziņa.
VISC aktualizē cilvēkdrošības jautājumus: izstrādāts metodiskais materiāls "Civilā aizsardzība"

VISC vispārējās un profesionālās izglītības satura speciālisti sadarbībā ar darba aizsardzības eksperti Dr. med. Lindu Matisāni ir izstrādājuši metodisko materiālu, lai nodrošinātu mācību kursa "Civilā aizsardzība" apguvi vispārējās vidējās un profesionālās izglītības izglītojamajiem. Tā mērķis ir veidot zināšanu, prasmju un attieksmju kopumu par ikdienā iespējamām bīstamām situācijām, drošas uzvedības principiem, kā arī katastrofām un rīcību ārkārtas gadījumos. Metodiskajā materiālā iekļautas šādas tēmas:

 • "Ikdienā iespējamās bīstamās situācijas un droša uzvedība";
 • "Iespējamās katastrofas un to sekas";
 • "Rīcība dažādu apdraudējumu un katastrofu gadījumos";
 • "Civilās trauksmes un apziņošanas sistēma";
 • "Masu nekārtības, terorisms";
 • "Valsts un pašvaldību loma ārkārtas situāciju gadījumā";
 • "Specifiska civilās aizsardzības informācija pa reģioniem (pašvaldībām) atkarībā no attiecīgajā reģionā attīstītajām nozarēm".

Praktiskos uzdevumus un diskusiju tēmas par civilās aizsardzības jautājumiem vispārējās vidējās un profesionālās izglītības pedagogiem iespējams iekļaut gan atsevišķās mācību stundās, gan integrēt citu mācību priekšmetu obligātā satura apguvē.

 
2011.gads

22.12.2011. V.Jaunozola.
Mācību filma "Latvijas vēsture: 20. gadsimts"

Valsts izglītības satura centrs ir sagatavojis mācību filmu "Latvijas vēsture: 20. gadsimts" DVD formātā. Šī mācību filmu tika izveidota 2004. gadā (Latvijas Televīzija, ISEC) līdz šim tā izglītības iestādēm bija pieejama videokasetēs. Mācību filma "Latvijas vēsture: 20. gadsimts" paredzēta pamatskolas un vidusskolas vēstures skolotājiem, skolēniem un citiem interesentiem. Filma sastāv no četrām daļām:

 1. Agrārā reforma un saimniecība Latvijas Republikā 20.–30. gados;
 2. Demokrātiskais un autoritārais režīms Latvijas Republikā 20.–30. gados;
 3. Saimniecība un sadzīve Latvijā padomju laikā 1945.–1990. gadā;
 4. Politiskā un kultūras dzīve Latvijā komunistiskā totalitārisms laikā 1945.–1990. gadā.

Filmā izmantoti Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva un Latvijas Televīzijas arhīva materiāli.
VISC iesaka izmantot arī metodisko materiālu "Mācību filmas "Latvijas vēsture" metodiskais pielikums" (Rīga: IZM ISEC, 2004), kurā apkopotas idejas, kā iekļaut filmu mācību procesā.
Filma ir Valsts izglītības satura centra autortiesību objekts, tāpēc to nedrīkst izmantot komerciāliem nolūkiem bez saskaņošanas ar īpašniekiem.

07.11.2011. V.Jaunozola.
Latvijas vēstures skolotāju konference

Lai aktualizētu ar Latvijas vēstures apguvi saistītu jautājumu risināšanu pamatizglītībā, Valsts izglītības satura centrs organizē vēstures skolotāju konferenci "Mācību priekšmeta "Latvijas vēsture" nozīme patriotisma un pilsoniskās apziņas veidošanā" (turpmāk – konference) 2011. gada 7. decembrī. Konference notiks sadarbībā ar Latvijas Kara muzeju un tā lektoriem. Plānotais konferences darba laiks no 9:30 līdz 17:00 ar izbraukumu uz Latvijas Kara muzeja filiāli "Ziemassvētku kauju muzejs". Dalībnieku pieteikšanās elektroniski līdz 17. novembrim. Vietu skaits ir ierobežots, uzaicinājumi piedalīties konferences darbā tiks izsūtīti uz katra dalībnieka norādīto elektroniskā pasta adresi.

01.11.2011. M.Sprūģe.
VISC izsniedz ārštata metodiķu sertifikātus

Saskaņā ar Valsts izglītības satura centra 2010.gada 27.septembra nolikumu Nr.1 „Nolikums par Valsts izglītības satura centra ārštata metodiķa sertifikātu” 5.punktu Valsts izglītības satura centra ārštata metodiķa sertifikāts piešķirts VISC 19.10.2011. rīkojuma Nr.300 un VISC 20.10.2011. rīkojuma Nr.305 minētajām personām.
Rīkojumā Nr.300 minētās personas ārštata metodiķa sertifikātus var saņemt Strūgu 4, 10. telpā. Kontaktpersona Astra Aukšmuksta, tālr.67350957.
Rīkojumā Nr.305 minētajām personām par dalību bioloģijas, fizikas, ķīmijas un matemātikas mācību satura un skolotāju atbalsta materiālu 7.-9.klasei izstrādē, aprobācijā un pilnveidē ESF projekta „Dabaszinātnes un matemātika” ietvaros piešķirtie ārštata metodiķa sertifikāti tiks izsūtīti un izsniegti personīgi.

31.10.2011. E.Kļava-Alvatere.
VUGD piedāvā filmu par drošību

Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests piedāvā videofilmu un metodisko materiālu par drošības jautājumiem. Filma uzņemta, īstenojot Igaunijas–Latvijas pārrobežu sadarbības programmas atbalstīto projektu "Brīvprātīgo ugunsdzēsēju darba un ugunsdrošības jautājumu aktualizēšana". Video materiāls īpaši paredzēts bērniem un pusaudžiem. Filma sastāv no 4 daļām – 15 minūšu garām filmiņām par drošības jautājumiem katrā no gadalaikiem. Turpmāk tā tiks izplatīta skolās, kā arī demonstrēta ugunsdzēsēju daļās un dažādos ar drošību saistītos pasākumos.
Filmas "Bīstamā robeža" video:
>> Ziemassvētku salūts
>> Bīstamā Peldvieta
>> Pavasara Ķibeles
>> Ugunsgrēks

27.09.2011. G.Muceniece.
Gētes institūts rīkoja semināru skolu direktoriem

Gētes institūts Rīgā (Goethe-Institut Riga) sadarbībā ar LR Izglītības un zinātnes ministriju, Valsts izglītības satura centru, Latvijas Vācu valodas skolotāju asociāciju un Vācijas Akadēmisko apmaiņas dienestu (Deutscher Akademischer Austauschdienst), 27.septembrī rīkoja semināru skolu direktoriem par atbalsta iespējām vācu valodai kā svešvalodai Latvijas skolās.

16.09.2011. B.Moļņika.
Aicinājums piedalīties UNESCO nedēļā!

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija no 2011.gada 10. līdz 14.oktobrim rīko UNESCO nedēļu Latvijā, kas veltīta 20.gadadienai, kopš Latvija pievienojās UNESCO un aicina tajā iesaistīties visas Latvijas skolas! Īpaši akcentējot audzēkņu vērtību izkopšanu un jaunu zināšanu veicināšanu, UNESCO aicina ikvienu Latvijas skolu 2011./2012.mācību gada laikā, it īpaši UNESCO nedēļas laikā no 2011.gada 10. līdz 14. oktobrim skolā UNESCO tēmai veltīt tādas mācību stundas kā vēsture, sociālās zinības, ģeogrāfiju vai klases stundu, lai īstenotu UNESCO LNK sagatavoto informatīvi izglītojošo aktivitāti „UNESCO pieskārieni Latvijai”. Līdzās mācību stundām, UNESCO LNK aicina skolas organizēt arī diskusiju pēcpusdienas gan audzēkņiem, gan skolas viesiem par dažādām tēmām saistībā ar UNESCO.
Novērtējot ikvienas skolas lomu UNESCO nedēļas atzīmēšanā, lūdzam Jūs līdz 2011. gada 30.septembrim apstiprināt skolas vēlmi piedalīties šo notikumu atzīmēšanā un iesaistīšanos UNESCO nedēļā. Aicinām Jūs sniegt informāciju par Jūsu skolā plānotajām aktivitātēm UNESCO nedēļas koordinatorei Evijai Maļkevičai uz e-pastu programmas@unesco.lv. Informācija par skolā īstenotajām mācību stundām un/vai diskusiju tiks apkopota un regulāri atjaunota UNESCO LNK mājas lapā www.unesco.lv, kā arī izsūtīta plašsaziņas līdzekļiem.

10.08.2011. V.Jaunozola.
Veiktie atbalsta pasākumi mācību priekšmeta "Latvijas vēsture" ieviešanā

Valsts standarts pamatizglītībā un pamatizglītības mācību priekšmetu standarts (MK noteikumi Nr. 1027 ar grozījumiem 26.04.2011 ) nosaka, ka ar 2011.gada 1.septembri 6.klasē tiks mācīti divi jauni mācību priekšmeti

 • Pasaules vēsture
 • Latvijas vēsture

2011./2012. mācību gadā 7., 8. un 9. klasē joprojām tiks mācīts priekšmets "Latvijas un pasaules vēsture" un līdz 2013./2014.mācību gadam (ieskaitot) 9.klasē notiks eksāmens Latvijas un pasaules vēsturē. 2014./2015. mācību gada noslēgumā 9.klasē notiks pirmais eksāmens Latvijas vēsturē.

Valsts izglītības satura centrs ir veicis vairākus atbalsta pasākumus, lai 2011./2012.mācību gadā varētu uzsākt "Latvijas vēstures" mācību priekšmeta mācīšanu.

Tika veikta mācību priekšmetu "Latvijas vēsture" un "Pasaules vēsture" programmu paraugu izstrāde, tāpat tika izstrādāti metodiskie materiāli:

 • Mācību stundu piemēri Latvijas vēsturē 6. klasei;
 • Latvijas vēsture 6.-9. klasei (attēli, kartes, ieteikumi);
 • CD ar attēliem, kartēm un ieteikumiem, kas tiks izdalīti katrai skolai;

Mācību literatūras iegādei Latvijas vēstures mācību priekšmeta ieviešanai ar 2011.gada 1.septembri tika piešķirti 125 000 lati.

Pamatizglītības vēstures skolotāju profesionālajai pilnveidei tika organizēti astoņi reģionālie semināri "Mācību priekšmeta "Latvijas vēsture" ieviešana pamatskolā". Semināri tika veidoti sadarbībā ar Vēstures skolotāju biedrību, to dalībnieki saņēma apliecību par 12 stundu profesionālo pilnveidi. Pieteikšanās semināriem notika elektroniski no 30. maija līdz 10. jūlijam (informācija par semināriem tika ievietota VISC mājaslapā, VSB mājaslapā, VISC reģistrētajiem lietotājiem: izglītības pārvaldēm un izglītības iestādēm). Kopā pieteicās 528 dalībnieki. Semināri norisinājās Rīgā (9 grupas), Aizkrauklē (1 grupa), Daugavpilī (3 grupas), Liepājā (3 grupas), Jēkabpilī (1 grupa) un Gulbenē (2 grupas).

07.06.2011.
Par sociālo zinību mācību grāmatu 9.klasei

Valsts izglītības satura centrs ir saņēmis atzinumu no Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) par mācību grāmatu „Sociālās zinības 9.klasei”, kuras saturā ir iekļauti jautājumi par seksuālo izglītību, tajā skaitā par homoseksualitāti. VBTAI uzskata, ka:
„Mācību grāmatā iekļautais seksualitātes jautājums, tajā skaitā jautājumi par homoseksualitāti, 9.klases sociālo zinību kursā bērniem un jauniešiem (16 gadi) ir aktuāls jautājums. Informācija no inspekcijas bērnu un pusaudžu uzticības tālruņa, kas darbojas kopš 2006.gada, liecina, ka jautājumi par seksuālo orientāciju ir aktuāli zvanītāju (bērnu) vidū, turklāt uzticības tālruņa statistika atspoguļo, ka zvanu skaits par minēto jautājumu pieaug.”
„Inspekcija nesaskata Bērnu tiesību aizsardzības likuma pārkāpumus seksualitātes (t.sk. homoseksualitātes) jautājumu iekļaušanā 9.klases sociālo zinību kursā. Mācību grāmatā ir ietverti jautājumi par ģimenes vērtībām un problēmām, ētiskajām un tikumiskajām vērtībām (2.nodaļas temati „Ģimenes lokā”, „Kāpēc cilvēki nolemj radīt ģimeni?”), kas pilnībā atbilst Bērnu tiesību aizsardzības likuma mērķiem un pamatnostādnēm.”
Pasaules Veselības organizācijas pārstāvniecība Latvijā uzskata, ka mācību priekšmeta „Sociālās zinības” standarta saturā iekļautie jautājumi par veselības izglītības, t.sk. seksuālās izglītības jautājumiem atbilst 2010.gadā izdotajiem PVO Seksuālās izglītības standartiem Eiropā, kā arī UNESCO rekomendācijām seksualitātes mācīšanai bērniem un jauniešiem.
Valsts izglītības satura centrs, kā arī Izglītības un zinātnes ministrija uzskata, ka PVO un UNESCO ir kompetentas starptautiskas un Latvijas atzītas organizācijas. Šo organizāciju kompetence un ieteikumi ir vērā ņemami un zinātniski pamatoti.
Līdz ar to nav pamata uzskatīt, ka minētā apgāda „Zvaigzne ABC” 2010.gadā izdotā mācību grāmata „Sociālās zinības 9.klasei” būtu izņemama no apgrozības un aizliedzama.
Mācību apguves procesā īpašu nozīmi iegūst interaktīvās darba metodes, tiek veicināta saskarsme, atklāta viedokļu un uzskatu daudzveidība. Visbiežāk nebūs iespējams nonākt līdz vienīgajai pareizajai atbildei vai uzskatam. Vienlaikus pedagogam ir jāiemāca cieņa pret uzskatu daudzveidību un pret to apmaiņas procesu sabiedrībā. Skolēni var nepiekrist citu viedoklim, taču nedrīkst noliegt tiesības to paust. Valsts izglītības satura centra vadītājs plāno tikšanos ar izdevniecības „Zvaigzne ABC” pārstāvjiem un sociālo zinību skolotājiem, lai veicinātu dažādu viedokļu apmaiņu sociālo zinību stundās.

30.05.2011. V.Jaunozola.
Pamatskolas Latvijas vēstures skolotāju semināri

Ar 2011./2012. mācību gadu pamatizglītībā sākot ar 6.klasi sākas pakāpeniska pāreja uz divu atsevišķu mācību priekšmetu "Latvijas vēsture" un "Pasaules vēsture" paralēlu apguvi. Lai palīdzētu pamatskolas skolotājiem plānot savu darbu, VISC piedāvā metodisku atbalstu, organizējot pamatskolas Latvijas vēstures skolotājiem vienas dienas seminārus dažādos Latvijas reģionos. Semināra mērķauditorija ir skolotāji, kuri uzsāks mācīt Latvijas vēsturi 6. klasē. Semināra dalībnieki, piedaloties visās nodarbībās un izpildot mājas uzdevumus, saņems apliecību par 12 stundu profesionālās kvalifikācijas pilnveidi. Semināra programmā paredzēts: Aktualitātes Latvijas vēstures historiogrāfijā, mācību priekšmeta standarta un programmas realizācija, metodiskie ieteikumi. Pieteikšanās semināram notiek elektroniski. 28. jūnija Rīgas semināra dalībnieku pieteikšanās ir līdz 15. jūnijam, pieteikšanās pārējiem semināriem ir līdz 10. jūlijam.

24.05.2011. V.Jaunozola.
Izstrādāti mācību priekšmetu "Latvijas vēsture" un "Pasaules vēsture" programmu paraugi

2011.gada 26.aprīlī tika pieņemti grozījumi Ministru kabineta 2006.gada 19.decembra noteikumos Nr.1027. "Noteikumi par valsts standartu pamatizglītībā un pamatizglītības mācību priekšmetu standartiem", nosakot pakāpenisku pāreju uz divu atsevišķu mācību priekšmetu "Latvijas vēsture" (38.pielikums "Latvijas vēsture. Mācību priekšmeta standarts 6.–9.klasei") un "Pasaules vēsture" (37.pielikums "Pasaules vēsture. Mācību priekšmeta standarts 6.–9.klasei") paralēlu apguvi no 2011./2012.mācību gada pamatizglītībā, sākot ar 6.klasi.
Sākot ar 2011./2012.mācību gadu, mācību process 6.klasē jāorganizē saskaņā ar šiem normatīvajiem dokumentiem. Lai palīdzētu pamatskolas skolotājiem plānot savu darbu, VISC izstrādājis mācību priekšmetu programmu paraugus "Latvijas vēsture" un "Pasaules vēsture".

23.05.2011. I.Kadiķe.
"Mājturības un tehnoloģijas" un "Mājsaimniecības" MA vadītāju un izglītības koordinatoru seminārs

2011.gada 25.maijā plkst. 10.00 Strūgu ielā 4 notiks mācību priekšmetu "Mājturības un tehnoloģijas" un "Mājsaimniecības" MA vadītāju un izglītības koordinatoru seminārs.

10.05.2011. S.Austruma.
Noslēdzies konkurss "Globalizācija – vieno vai šķir?"

Konkursa, kurš šogad aizstāja kulturoloģijas mācību priekšmeta olimpiādi, I kārta notika Latvijas izglītības iestādēs, kur  tika izveidotas komandas, pa trim cilvēkiem katrā.  I kārtā pieteicās 77 Latvijas izglītības iestādes. II kārtā pieteicās 48 komandas, no visiem Latvijas novadiem, bet Rīgas Kultūru vidusskolā 29. aprīlī piedalījās veiksmīgākās 24 komandas.
Noslēguma pasākums  un apbalvošana notiks š.g. 12. maijā Latvijas Nacionālajā  Vēstures muzejā, kur konkursa 1.- 3. vietas ieguvēji saņems diplomus un Latvijas Kultūras akadēmijas speciālbalvas:

 • Rīgas Franču licejs
 • Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzija
 • Limbažu 3.visdusskola
 • Jelgavas Spīdolas ģimnāzija
 • Preiļu Valsts ģimnāzija
 • Āgenskalna Valsts ģimnāzija
 • Cēsu Valsts ģimnāzija
 • Ventspils 4.vidusskola
 • Rīgas Kultūru vidusskola
 • Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzija
 • Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskola

Konkurss „Globalizācija – vieno vai šķir?” apliecināja, cik nozīmīgs ir kulturoloģijas mācību priekšmets un olimpiāde Latvijas skolām. Kulturoloģijas mācību priekšmets Latvijā ieņem stabilu vietu visās izglītības programmās, to apliecināja konkursa dalībnieki no visiem Latvijas novadiem.

28.04.2011. B.Bērziņa.
Eiropas dienas svētki Vērmanes dārzā

Šī gada 8.maijā notiks Eiropas dienas svētki Vērmanes dārzā Rīgā. Eiropas Parlamenta informācijas birojs aicina skolēnus tikties un uzzināt vairāk par Euroscola konkursu — iespēju ar savu klasi apmeklēt Eiropas Parlamentu Strasbūrā vēl šogad! Par savu pieredzi Euroscola konkursā un iespaidiem stāstīs Rīgas 25.vidusskolas skolēni. Tikšanās notiks Eiropas Savienības Mājas Istabas teltī plkst. 12.00.

27.04.2011. S.Austruma.
Kulturoloģijas un kultūras vēstures skolotāju MA vadītāju seminārs

2011.gada 11.maijā plkst. 10.30. IZM Lielajā zālē ,Vaļņu ielā 2 notiks kulturoloģijas un kultūras vēstures skolotāju metodisko apvienību vadītāju seminārs.

20.04.2011. S.Austruma.
Kristīgās mācības un ētikas skolotāju un MA vadītāju seminārs

2011.gada 28.aprīlī Rīgas Kristīgajā vidusskolā A.Deglava ielā 3 notiks kristīgās mācības un ētikas skolotāju un metodisko apvienību vadītāju seminārs. Reģistrācija semināram sākas 10.30, aicinām dalībniekus iepazīties ar semināra darba kārtību.

13.04.2011. I.Vasmanis.
"Integrētas mācību programmas sešgadīgiem bērniem" aprobācijas 1.pusgada rezultāti

Ir noslēdzies “Integrētas mācību programmas sešgadīgiem bērniem” aprobācijas 1.pusgads. Aprobācija tiek veikta kā pētījums. Pētījumu veic pilotprojekta vadības grupa, kas sastāv no VISC speciālistiem un pieaicinātiem ekspertiem. Pētījuma dizains – teorētiskās metodes – mācību satura un līdzekļu izpēte un analīze, empīriskās metodes – bērnu zināšanu un prasmju fiksācija, Marte Meo metode, gadījumu izpētes metode, aptaujas un fokusgrupu metode, kā arī ekspertu viedokļu apkopojums un analīze.

13.04.2011. I.Upeniece.
Pirmsskolas izglītības un pamatizglītības satura pilnveides 2010. un 2011. gadā uzraudzības padomes sanāksme

2011.gada 28.martā notika Pirmsskolas izglītības un pamatizglītības satura pilnveides 2010. un 2011.gadā uzraudzības padomes trešā sanāksme. Sanāksmē piedalījās Izglītības un zinātnes ministrijas un Valsts izglītības satura centra darbinieki, kā arī Latvijas Pašvaldību savienības, Pirmsskolas izglītības asociācijas, Latvijas Lielo pilsētu asociācijas, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības, Latvijas izglītības vadītāju asociācijas, Latvijas vecāku apvienības "VISI" deleģēti pārstāvji. Sanāksmes apspriežamie jautājumi ietvēra VISC realizētā pilotprojekta „Sešgadīgo izglītojamo mācību programmas ieviešanas aprobācija” 1.pusgada izvērtējumu, satura pilnveides gaitu un plānotās aktivitātes 2011.gadā.

06.04.2011. S.Austruma.
Noslēgusies konkursa "Globalizācija – vieno vai šķir?" 1.kārta

Ir noskaidrotas 23 labākās Latvijas skolu komandas, kuras tiek uzaicinātas piedalīties konkursa "Globalizācija - vieno vai šķir?" 2.kārtā š.g. 29.aprīlī Rīgas Kultūru vidusskolā Ganību dambī 7. Dalībnieku reģistrācija no 10.30. līdz 10.50. Konkursa 2.kārtas norise no plkst.11.00 līdz 13.30. Lūgums uzaicināto skolu komandu skolotājiem apstiprināt komandas dalību konkursā līdz š.g. 21.aprīlim. (Ja kāda no komandām nepiedalīsies, tiks uzaicināta piedalīties nākamā labākā komanda).

06.04.2011. S.Margeviča.
Kanādas vieslektoru publiskā lekcija pulcē vairāk nekā 200 skolotāju un skolu vadītāju

Šī gada 4.aprīlī Latvijā notika Kanādas vieslektoru Fejas Braunlijas (Faye Brownlie) un Maurīnas Dokendorfas (Maureen Dockendorf) publiskā lekcija „Vadītāju un skolotāju loma pārmaiņu ieviešanas procesā skolā”.
Publisko lekciju organizēja VISC īstenotais ESF projekts „Dabaszinātnes un matemātika” sadarbībā ar Izglītības attīstības centru, Kanādas vēstniecību Latvijā un Rīgas Tehnisko universitāti. Lekciju atklāja VISC vadītājs Guntis Vasiļevskis, Rīgas Tehniskās universitātes rektors profesors Leonīds Ribickis un projekta "Dabaszinātnes un matemātika" vadītāja Dace Namsone.

28.03.2011. S.Margeviča.
Skolēni apliecina erudīciju dabaszinātnēs un matemātikā

25.martā notika konkursa noslēguma kārta ķīmijā, fizikā, bioloģijā un matemātikā 7.-9.klašu skolēniem. Konkurss ik nedēļu pusgada garumā interneta vietnē www.dzm.lv neklātienē pulcēja vairāk nekā 1100 skolēnu, no kuriem noslēguma kārtā klātienē piedalījās 36 skolēni no dažādiem Latvijas novadiem.

28.03.2011. D.Ozoliņš.
Par Itālijas Zemkopības un mežsaimniecības ministrijas organizēto kampaņu

Itālijas Zemkopības un mežsaimniecības ministrija izsludina un finansē kampaņu ”Food 4U” veselīga uztura lietošanas veicināšanai. Projekta mērķis ir iesaistīt šajā pasākumā jauniešus vecumā no 14 līdz 19 gadiem no 27 Eiropas Savienības dalībvalstīm un Norvēģijas vidusskolām.
Skolēnu uzdevums kopā ar skolotājiem ir sagatavot video klipus par veselīgu uzturu. Neseni pētījumi, kas veikti Eiropas Savienības ietvaros, parāda, ka arvien vairāk jauniešiem ir fiziskas un psiholoģiskas problēmas, kas radušās, lietojot neveselīgu uzturu. Starptautiskā žūrija izskatīs visus konkursa dalībnieku sagatavotos video klipus, izvēloties finālistus no vismaz vienas skolas no katras valsts.
Atlasītās finālistu grupas piedalīsies Food 4U Video festivālā 2011, kā balvu saņemot uzturēšanos Itālijā, kuras laikā jaunieši varēs mācīties, izklaidēties un sacensties par Food 4U Balvu 2011, ar ko tiks apbalvots labākais video.
Papildu informācija par konkursu pieejama: www.food-4u.it.

23.03.2011. S.Margeviča.
Tiek rīkota noslēguma kārta dabazinātņu un matemātikas konkursam

Projekts "Dabaszinātnes un matemātika" 2011.gada 25.martā rīko konkursa noslēguma kārtu ķīmijā, fizikā, bioloģijā un matemātikā 7.–9.klašu skolēniem. Konkurss ik nedēļu pusgada garumā interneta vietnē www.dzm.lv neklātienē pulcēja vairāk nekā 1100 skolēnu, no kuriem noslēguma kārtā klātienē piedalīsies 37 skolēni no dažādiem Latvijas novadiem.

21.03.2011. S.Margeviča.
Organizē publisko lekciju skolotājiem un skolu vadībai

Valsts izglītības satura centra īstenotais projekts „Dabaszinātnes un matemātika” un Izglītības attīstības centrs organizē publisko lekciju „Vadītāju un skolotāju loma pārmaiņu ieviešanas procesā skolā” skolotājiem un skolu vadībai. Lekciju vadīs Kanādas vieslektores Feja Braunlija (Faye Brownlie) un Maurīna Dokendorfa (Maureen Dockendorf).

28.02.2011. I.Bautre.
VUGD materiāli bērnu drošībai

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests informē, ka projekta „Reģionālā potenciāla stiprināšana brīdināšanas un reaģēšanas jomā ķīmiskās avārijās ar pārrobežu sekām Baltkrievijas – Latvijas – Lietuvas reģionā” ietvaros ir izstrādāts informatīvais materiāls, kas palīdzētu skolēniem veidot izpratni par ugunsdrošības un civilās aizsardzības jautājumiem. Tāpat ir izveidoti materiāli par cilvēka drošību, ko varat apskatīt VUGD vietnē. Aicinām pedagogus informēt skolēnus par materiāliem un izmantot tos mācību procesā, kā arī apmeklēt VUGD vietnes sadaļu Bērnu stūrītis, kur atrodamas dažādas interaktīvās spēles.

11.02.2011. I.Upeniece.
Darba grupu grafiks februārim

VISC ir sagatavojis 2011.g. februāra grafiku darba grupu sanāksmēm, kurās tiks izstrādāti dažādu mācību priekšmetu metodiskie ieteikumi un pirmsskolas mācību programmas atbilstoši izglītojamo vecumposmam.

07.02.2011. R.Kursīte.
Metodiskie semināri novadu angļu valodas skolotājiem

VISC sadarbībā ar izdevniecībām „Oxford University Press”, „Pearson Longman” un „Express Publishing” organizē metodisko semināru ciklu Rīgas un novadu angļu valodas skolotājiem, kuri plāno 2011./2012.mācību gadā mācīt angļu valodu vispārizglītojošo skolu 1.klasēs. Semināros skolotāji tiks iepazīstināti ar izmaiņām pamatizglītības mācību priekšmeta „Svešvaloda” standartā, VISC izstrādāto jauno mācību priekšmeta „Svešvaloda” (Angļu valoda) programmas paraugu 1.-6.klasei, izdevniecību piedāvātajiem mācību līdzekļu komplektiem 1.klasei un metodiskajiem ieteikumiem darbā ar tiem.
Novadu angļu valodas skolotājiem semināri notiks VISC, Strūgu ielā 4, 1.telpā (zālē) no plkst.10.00 – 14.30.
Tā kā interese par šiem semināriem ir ļoti liela, rīkojam tos atkārtoti:
8.martā – VISC un „Pearson Longman” (3.reizi atkārtojam 11.februāra un 22.februāra semināru).
9.martā – VISC un „Oxford University Press” (3.reizi atkārtojam 3.februāra un 24.februāra semināru).
15.martā – VISC un „Express Publishing” (2.reizi atkārtojam 8.februāra semināru)
Dalībai seminārā jāreģistrējas elektroniski www.directhit.lv/pieteiksanas/
Lūdzu nepieteikties atkārtoti!
Rīgas angļu valodas skolotājiem šie semināri notiks Rīgas izglītības un informatīvi metodiskā centra (RIIMC) telpās, Kaņiera ielā 15. Sekojiet informācijai!

19.01.2011. S.Austruma.
Konkurss "Globalizācija – vieno vai šķir?"

Ar VISC atbalstu Socioloģijas un kultūrizglītības asociācija (SKIA) sadarbībā ar Rīgas Izglītības un informatīvi metodisko centru (RIIMC), Latvijas Kultūras akadēmiju (LKA) un Rīgas izglītības iestādēm izsludina konkursu „Globalizācija – vieno vai šķir?” Konkursa mērķi ir popularizēt kulturoloģijas mācību priekšmetu, veicināt skolēnu interesi par kultūru, radošo darbību un iesaistīšanos mūsdienu pasaules kultūras procesos. Piedalīties aicināti Latvijas vispārizglītojošo skolu 10. – 12.klašu skolēni. Konkurss notiek divās kārtās. Pirmā kārta notiek izglītības iestādē. Skola jāpiesaka konkursam līdz 31.janvārim, nosūtot veidlapu uz epasta adresi skia2010@inbox.lv.

19.01.2011. R.Kursīte.
Metodiskie semināri angļu valodas skolotājiem

VISC sadarbībā ar izdevniecībām „Oxford University Press”, „Pearson Longman” un „Express Publishing” organizē metodisko semināru ciklu Rīgas un novadu angļu valodas skolotājiem, kuri plāno 2011./2012.mācību gadā mācīt angļu valodu vispārizglītojošo skolu 1.klasēs. Semināru gaitā skolotāji tiks iepazīstināti ar izmaiņām pamatizglītības mācību priekšmeta „Svešvaloda” standartā, VISC izstrādāto jauno mācību priekšmeta „Svešvaloda” (Angļu valoda) programmas paraugu 1.-6.klasei, izdevniecību piedāvātajiem mācību līdzekļu komplektiem 1.klasei un metodiskajiem ieteikumiem darbā ar tiem.
Novadu angļu valodas skolotājiem semināri notiks VISC ēkā Strūgu ielā 4, 1.telpā (zālē) no plkst.10.00 – 14.30.
- 3.februārī – VISC un Oxford University Press (pieteikšanās pārtraukta)
- 8.februārī – VISC un Express Publishing
- 11.februārī – VISC un Pearson Longman (pieteikšanās pārtraukta)
Sakarā ar lielo skolotāju interesi notiks sekojoši papildsemināri:
- 22.februārī – VISC un Pearson Longman
- 24.februārī – VISC un Oxford University Press
Dalībai seminārā lūdzam pieteikties elektroniski uz adresi www.directhit.lv/pieteiksanas/, norādot savu vārdu, uzvārdu un pārstāvēto skolu. Liela interesentu skaita gadījumā semināri tiks organizēti atkārtoti.
Rīgas angļu valodas skolotājiem šie semināri notiks martā Rīgas izglītības un informatīvi metodiskā centra (RIIMC) telpās, Kaņiera ielā 15. Sekojiet informācijai VISC mājas lapā.

 
2010.gads

23.11.2010. D.Saleniece.
Notiks vēstures MA vadītāju un izglītības koordinatoru seminārs

Šā gada 30.novembrī Latvijas Kultūras muzejā "Dauderi" (LNVM nodaļa) Sarkandaugavas ielā 30, Rīgā, notiks vēstures MA vadītāju un izglītības koordinatoru seminārs.

12.11.2010. N.Buile.
Notiks ekonomikas skolotāju MA vadītāju seminārs

Šā gada 10.decembrī LU Ekonomikas un vadības fakultātē, Aspazijas bulvārī 5, notiks ekonomikas skolotāju MA vadītāju seminārs. Plānotais darba laiks no plkst. 10.30 līdz 15.30. Darba programma tiek saskaņota un tiks publicēta VISC interneta mājaslapā.

12.11.2010. N.Buile.
Notiks ģeogrāfijas skolotāju MA vadītāju seminārs

Šā gada 3.decembrī VISC organizē ģeogrāfijas skolotāju MA vadītāju semināru. Seminārs notiks Vaļņu 2, IZM Lielajā zālē, no plkst.10.30 līdz 15.30.
Semināra darba kārtība:
1) Mācību metodisko materiālu izstrāde 7.-9.klases ģeogrāfijas satura apguvei (Anita Šaltāne);
2) Latvijas ģeogrāfijas mācību saturs;
3) Interaktīvo mācību līdzekļu praktisks lietojums ģeogrāfijas mācību satura apguvei (Gunta Šustere, Elita Segliņa, Inta Jorniņa);
4) Skolēnu mācību sasniegumu izvērtējums ģeogrāfijas eksāmenā (Iveta Eglīte);
5) Skolotāju tālākizglītības programmas;
6) Dažādi.

25.10.2010. S.Margevica.
Lekcijas matemātikas skolotājiem

Izglītības un zinātnes ministrijas Valsts izglītības satura centra īstenotais Eiropas Sociālā fonda projekts „Dabaszinātnes un matemātika” aicina matemātikas skolotājus uz Kornela univeristātes (ASV) asociētās profesores Dainas Taimiņas publiskajām lekcijām Latvijā! Lekcijas notiks šā gada 5. novembrī plkst. 10:30 Rīgas Tehniskās universitātes Lielajā aulā, Kaļķu ielā 1, Rīgā.

25.10.2010. I.Upeniece.
Ieteikumi par mācību priekšmetu standartu saskaņošanu

Sadaļā "Standarti" publicēti "Ieteikumi par izglītības iestādes izstrādātā valsts vispārējās izglītības standartos neminēta vispārējās izglītības mācību priekšmeta standarta saskaņošanu".

21.10.2010. K.Ilgaža.
VISC piedalīsies starptautiskā konferencē

VISC speciālistes Ināra Švarca un Natālija Buile šā gada 27.–30.oktobrī piedalīsies konferencē Vācijā, Braunšvigā „Mācību satura izmaiņas un mācību grāmatu attīstība Baltijas valstīs divos gadu desmitos” („Curriculum and Textbook Development in the Baltic States. Looking back at two decades”). Konferenci organizē Georga Ekerta institūts. Šī būs sadarbības projekta noslēguma konference, kurā piedalīsies pārstāvji no visām Baltijas valstīm. VISC speciālistes konferences laikā prezentēs informāciju par mācību satura izmaiņām un mācību līdzekļu daudzveidību „Ģeogrāfijas” apguvei, iepazīstinot konferences dalībniekus ar Latvijas pozitīvo pieredzi, kā arī iesaistīsies diskusijās par tālāko darbu, nodrošinot izglītības iestādes ar kvalitatīviem mācību līdzekļiem.

14.10.2010. K.Ilgaža.
Tiek plānots palielināt mācību slodzi 1.klasē

2010.gada 14.oktobrī Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātais likumprojekts "Grozījumi Vispārējās izglītības likumā", kas paredz paaugstināt prasības izglītības ieguves kvalitātei, atbalstīt svešvalodas apguvi jau no 1.klases, nodrošināt iespēju Latvijā īstenot starptautiskas izglītības programmas, kā arī veikt citus precizējošus grozījumus. Likuma 33.pantā noteikta mācību stundu slodze nedēļā pamatizglītības programmā. Lai veicinātu svešvalodu apguvi, plānots uzsākt pirmās svešvalodas apguvi nevis no 3.klases, bet jau no 1.klases. Palielinot mācību stundu slodzi 1.klasē par 2 mācību stundām un 2.klasē par 1 mācību stundu nedēļā, varētu izlīdzināt skolēnu mācību slodzi pamatizglītības pirmajā posmā, kā arī ieviest svešvalodas apguvi no 1.klases.

11.10.2010. K.Ilgaža.
Noslēdzies pirmais aprobācijas darba mēnesis

Šā gada 6.–30.septembrī VISC eksperti devās vizītēs uz 22 izglītības iestādēm, kas ir iesaistījušās pilotprojektā sešgadīgajiem bērniem paredzētā mācību satura aprobācijai. Skolu vizītes ir viens no aprobācijas instrumentiem, jo tās ļauj iepazīt reālo mācību procesu izglītības iestādēs, tikties gan ar pedagogiem, gan bērniem un viņu vecākiem un diskutēt par dažādiem jautājumiem, lai nodrošinātu aprobācijas procesa veiksmīgu norisi. Kā norit mācību process, izmantojot integrēto programmu? Kā tiek vērtēti skolām nogādātie mācību līdzekļi? Kā pilotprojektu vērtē bērnu vecāki? Uz šiem un daudziem citiem jautājumiem VISC aprobācijas darba organizētāji centās rast pēc iespējas plašākas atbildes.

11.10.2010. A.Miesniece.
Ieteikumi sešgadīgu bērnu rakstītmācīšanai

Saskaņā ar Ministru kabineta 2010.gada 3.augusta noteikumiem Nr.709 "Noteikumi par valsts pirmsskolas izglītības vadlīnijām" sešgadīgiem bērniem, beidzot pirmsskolas izglītības pakāpi, būtu atbilstoši savām spējām jālasa un jāraksta. Lai sniegtu metodisku atbalstu pirmsskolas pedagogiem, VISC ir sagatavojis metodiskus ieteikumus rakstītmācīšanai sešgadīgiem bērniem, kuros piedāvāts rakstāmo burtu alfabēts, ciparu saraksts, parādīta sarežģītākās formas burtu un ciparu rakstība. Metodiskajos ieteikumos raksturoti rakstītmācīšanas posmi, kā arī sniegts ieskats burtu elementu un burtu rakstīšanas metodikā. Aktualizēta arī pareizas stājas ievērošana bērniem, rakstot.

27.09.2010. S.Austruma.
Konference kulturoloģijas skolotājiem un metodisko apvienību vadītājiem

Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar ”Socioloģijas un kultūrizglītības” asociāciju, Latvijas Universitātes teoloģijas fakultāti un Rīgas Domi, 2010.gada 28. oktobrī organizē konferenci: ”Nacionālā identitāte kultūras globalizācijas kontekstā”. Konference notiks LU Mazajā aulā no plkst.10.00 līdz 16.00. Konferences mērķis ir aktualizēt kulturoloģijas mācību priekšmeta satura nozīmību izglītības kontekstā globālajā laikmetā. Konferencē aicināti piedalīties sabiedrībā atzīti lektori no dažādām kultūras nozarēm - zinātnes, reliģijas, mākslas, filozofijas, izglītības un socioloģijas.

24.09.2010. I.Bautre.
Notiks konference "Skolēnam atvērts mācību process sporta stundā"

Šā gada 28.oktobrī no plkst.10.00 līdz 16.00 Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas Aktu zālē notiks konference „Skolēnam atvērts mācību process sporta stundā”. To organizē Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju.
Konferences mērķis ir sekmēt sporta skolotāju profesionālo izaugsmi radošo spēju izkopšanai. Tās mērķauditorija – sporta skolotāji, valsts izglītības darbinieki, augstskolu pasniedzēji, topošie sporta skolotāji, medicīnas darbinieki, vecāki un interesenti.
Viens no galvenajiem sporta stundas uzdevumiem ir stundas pozitīvā ietekme uz izglītojamo. Tā kompleksi ietver intelekta attīstību un fiziskās sagatavotības attīstību, kura lielā mērā ir atkarīga no skolēna un skolotāja savstarpējās sadarbības un kvalitatīvas sporta stundas norises. Skolā ir svarīgi saglabāt izglītojamā motivāciju, entuziasmu un interesi par fiziskajām aktivitātēm, piedāvājot pietiekami plašu mācību satura programmu. Jāievieš arvien jaunas mācību metodes, kas veicinātu radošo un inovatīvo spēju attīstību skolēnos, jo nav radošas mācīšanās bez radošas mācīšanas.
Skolēniem ir jāiemāca un jāizskaidro vingrinājumu nepieciešamība un pielietošana dzīvē. Būtiski sporta skolotājam ir izvērtēt bērnu vecumu un fizisko formu, dot individuālus uzdevumus, kas atbilsts viņa sagatavotībai. Uzmanība jāvērš uz to, ko katrs bērns var izdarīt, nevis kā iepriekš visiem skolēniem izvirzīt kādu normatīvu mērauklu. Pedagogam jāpalīdz skolēnam sagatavoties dzīvei mainīgos apstākļos, dzīvot sabiedrībā, kas visu laiku mainās. Kustību aktivitātēm jākļūst par neatņemamu veselīga dzīvesveida un personības pašrealizācijas līdzekli.
Konferences uzdevums ir veidot dialogu starp sporta skolotājiem, izglītojamajiem, vecākiem, mediķiem un izglītības darbiniekiem. Izveidot darba grupas, kuras izstrādās sporta stundas un sporta pedagogu profesionālās darbības kvalitātes novērtēšanas kritērijus un projekta izstrāde sporta skolotāju profesionālai asociācijai.
No katra novada konferencē piedalīties tiek aicināts viens pārstāvis.

22.09.2010. V.Kakse.
Zviedrijas Izglītības un zinātnes ministrijas darbinieki viesojas mācību vizītē VISC

Pateicoties Eiropas Komisijas programmas „Izglītība un apmācība 2010” „Dabaszinātņu, matemātikas un tehnoloģiju” klāstera pieredzes apmaiņas semināra dalībnieku augstajam novērtējumam par projekta „Dabaszinātnes un matemātika” ieguldījumu dabaszinātņu un matemātikas izglītības reformā Latvijā, no šā gada15. līdz 16.septembrim VISC mācību vizītē bija ieradušies deviņi Zviedrijas Izglītības un zinātnes ministrijas Vidējās izglītības nodaļas darbinieki, lai iepazītos ar Latvijā īstenotajām vidējās izglītības reformām gan vispārējā vidējā izglītībā, gan profesionālajā izglītībā, un uzzinātu par mūsu valsts pieredzi dabaszinātņu un matemātikas izglītības reformu īstenošanā.
IZM Vispārējā izglītības departamenta direktora vietniece Inita Juhņēviča viesus iepazīstināja ar izglītības sistēmu Latvijā. Par VISC darbības virzieniem informēja VISC vadītājs Guntis Vasiļevskis, savukārt par skolēnu sasniegumu vērtēšanu stāstīja VISC Pārbaudījumu īstenošanas nodrošinājuma nodaļas vadītājs Rūdolfs Kalvāns un VISC Valsts pārbaudījumu departamenta direktore Ingrīda Kamarūte. Projekta „Dabaszinātnes un matemātika” vadītāja Dace Namsone un ekspertes Marita Melvere, Ilze France un Inese Dudareva viesus iepazīstināja ar projekta „Dabaszinātnes un matemātika” darbības virzieniem, sasniegtajiem rezultātiem un īstenotajām pārmaiņām dabaszinātņu un matemātikas izglītībā. Tika demonstrēti izstrādātie skolotāju atbalsta materiāli un projekta mājas lapa, kurā ir atrodama informācija gan skolotājiem, gan skolēniem. Izglītības satura departamenta direktore Sarmīte Valaine un vecākā referente Tatjana Truščeļova informēja par novitātēm un problēmām profesionālajā izglītībā. Savukārt, Zviedrijas IZM Vidējās izglītības nodaļas vadītāja Anna Vesterholma iepazīstināja ar izglītības sistēmu Zviedrijā.
Viesi apmeklēja arī projekta „Dabaszinātnes un matemātika” pilotskolu – Rīgas Valsts 3. ģimnāziju, kurā skolas direktors Andris Priekulis pastāstīja par skolā īstenotajām izglītības programmām. Vizītes dalībnieki vidusskolēnu-gidu pavadībā apskatīja labiekārtotos dabaszinātņu kabinetus un uzdeva skolēniem dažādus jautājumus par mācībām skolā, saņemot izsmeļošas atbildes angļu valodā.

03.09.2010. K.Ilgaža.
29.septembrī notiks drošības diena

2010.gada 29.septembrī VISC organizē drošības dienu 1.-9.klašu skolēniem „Lai dzīvo bērni!”. Tās laikā 29.septembrī plkst. 9.55 LTV1 notiks filmas „Lai dzīvo bērni!” jaunās daļas pirmizrāde. VISC aicina visus 1.-9.klašu skolēnus minētajā laikā noskatīties filmu un pēc tam organizēt diskusijas un dažādas citas aktivitātes, lai pārrunātu filmā redzētās situācijas un izprastu, kāpēc ikdienā jāievēro dažādi drošības noteikumi.

31.08.2010. K.Ilgaža.
Pedagogi sagatavoti, lai uzsāktu sešgadnieku mācību satura aprobāciju

No šā mācību gada 1.septembra tiek uzsākta sešus gadus veciem bērniem paredzētā mācību satura aprobācija.
Īpaši izveidota darba grupa ir izstrādājusi integrētu mācību programmas paraugu, kurā precīzi definēti mācību rezultāti, kas viena mācību gada laikā pēctecīgi un pakāpeniski jāsasniedz sešus gadus veciem bērniem. Jaunās programmas paraugs 2010./2011.mācību gadā tiks izmēģināts jeb aprobēts 22 izglītības iestādēs – izmēģinājumskolās (gan skolās, gan bērnudārzos). Vēl 13 izglītības iestādes (līdzdalības skolas) savā darbā izmēģinās konkrētus tematus, mācību metodes, mācību līdzekļus u.tml. Skolas ir izvēlētas tā, lai veidotu Latvijas izglītības tīkla modeli, ir iesaistītas gan pirmsskolas izglītības iestādes, gan pamatskolas un vidusskolas, pilotprojektā piedalās skolas no pilsētām un laukiem, izglītības iestādes ar dažādu mācībvalodu, tādas, kurās tiek integrēti bērni ar īpašām vajadzībām u.tml.
Lai pedagogi būtu gatavi aprobācijas darbam un saņemtu visu nepieciešamo atbalstu, VISC nodrošina gan pedagogu tālākizglītības iespējas, gan mācību līdzekļus, kā arī sniedz individuālas konsultācijas un plāno apmeklēt visas aprobācijas procesā iesaistītās izglītības iestādes.
9.-13.augustā VISC organizēja tālākizglītības kursus pilotprojektā iesaistīto skolu pedagogiem, to laikā tika organizētas gan lekcijas, gan praktiskas nodarbības, lai pārrunātu to, kā veicināt bērna valodas attīstību, mācīt lasīt, rakstīt, rēķināt un apgūt citas sociālās prasmes. Daudz diskusiju bija par to, kā veidot nodarbības bērniem, kuri ir ļoti atšķirīgi gan zināšanu, gan psiholoģiskās sagatavotības ziņā.
Jau līdzšinējā praksē pedagogi savā darbā izmanto ļoti daudz un dažādas metodes, kursu laikā visiem bija iespēja pastāstīt par savu pieredzi, tādējādi radot jaunas ierosmes darbam citiem kolēģiem. Lai izvērtētu, kā izstrādātais mācību saturs palīdz bērnam, kā tas attīsta un veicina viņa spējas, pilotprojektā iesaistītajiem pedagogiem darba procesā būs jāveic detalizēti pedagoģiskie vērojumi un jāplāno nodarbības.
4.septembrī plānots aicināt kopā pilotprojektā iesaistīto skolu pedagogus un administrāciju, lai izvērtētu profesionālās pilnveides kursos paveikto un detalizēti iepazīstinātu ar aprobācijas plānu. Septembrī VISC dosies uz visām pilotprojektā iesaistītajām skolām, lai tiktos ar bērnu vecākiem. Drīzumā tālākizglītības nodarbības tiks organizētas arī līdzdalības skolu pedagogiem.

09.06.2010. K.Ilgaža.
Notiks dabaszinātņu un matemātikas nedēļa "Domā citādāk! Eksaktāk!"

No 2010. gada 17. līdz 23. augustam visos Latvijas novados notiek dabaszinātņu un matemātikas nedēļa „Domā citādāk! Eksaktāk!”, kuras laikā ikvienam interesentam būs iespēja iepazīties ar valstī veiktajām izmaiņām dabaszinātņu un matemātikas izglītībā.
Ikviens interesents ir aicināts piedalīties interaktīvā izstādē „Daba un zinātne skolā! Mūsdienīgi!” 18. augustā plkst. 10.00 – 17.00 (Latvijas Universitātē, Raiņa bulvārī 19) un atvērto durvju dienā projektā iesaistītajās skolās 23. augustā plkst. 10.00 – 14.00.
Katram izstādes apmeklētājam būs iespēja izmēģināt jaunos elektroniskos mācību līdzekļus skolēniem bioloģijā, fizikā, ķīmijā un matemātikā, aplūkot mūsdienīgai dabaszinātņu apguvei nepieciešamo aprīkojumu, pašiem izspēlēt mācību spēles, piedalīties erudīcijas konkursā, iegādāties mācību grāmatas, kā arī iesaistīties citās aktivitātēs.
Dabaszinātņu un matemātikas skolotājiem izstādē būs iespēja iepazīties ar modernizēto mācību saturu un skolotāju atbalsta materiāliem 7. – 9. klasei, kā arī to aprobācijas rezultātiem un jauno centralizēto eksāmenu paraugiem. Katrs skolotājs varēs uzzināt par profesionālās pilnveides iespējām un iegūt visu nepieciešamo informāciju par pieejamo Eiropas struktūrfondu atbalstu dabaszinātņu un matemātikas skolotājiem.

31.05.2010. I.Upeniece.
Pilotprojekta sešgadīgo bērnu mācību satura aprobācijai pamatnostādnes

VISC aicina pieteikties pirmsskolas izglītības iestādes un skolas, kas vismaz trīs gadus īsteno pirmsskolas izglītības programmu (no pieciem gadiem līdz pamatizglītības uzsākšanai), pilotprojektā „Sešgadīgo izglītojamo mācību programmas ieviešanas aprobācija”. Pieteikšanās termiņa beigas: 18.jūnijs.

11.05.2010. D.Ratniece.
Notiks Veselību veicinošo skolu vasaras skola

Šā gada 20–25.septembrī Kopenhāgenā notiks pirmā Veselību veicinošo skolu vasaras skola. Vasaras skolas laikā tās dalībniekiem būs iespēja diskutēt par pārmaiņām izglītībā, pētījumu rezultātiem, sadarbības iespējām nākotnē starp dažādām valstīm un citiem jautājumiem. Dalība vasaras skolā ir par maksu.

23.04.2010. I.Peņķe.
Par sekmju izrakstiem

Ņemot vērā skolu ierosinājumus iepriekšējā mācību gadā, SIA "Plūsma" ir sagatavojusi 2 veidu sekmju izrakstus. 1. varianta sekmju izraksts veidots pēc tā paša principa kā iepriekšējos gados, t.i., norādot mācību priekšmetus u.c. Otrā varianta sekmju izrakstā (gan atestāta, gan arī apliecības pielikumā) uzrādīts tikai dokumenta nosaukums un attiecīgā hologramma. Lūgums novadu par izglītību atbildīgajām personām, pasūtot skolām nepieciešamos sekmju izrakstus, precizēt katra veida izraksta nepieciešamo skaitu. Pasūtījumus varēs saņemt no š.g. 17.maija.Plašāku informāciju sniegs SIA "Plūsma" speciālisti (e-pasts: plusma@plusma.lv; tālrunis 67321298; fakss 67321278)

15.04.2010. R.Kursīte.
Seminārs pirmsskolas iestāžu angļu valodas pasniedzējiem

Šā gada 30.aprīlī no plkst.13.00 līdz 16.00 Rīgā, Strūgu ielā 4 Valsts izglītības satura centrs organizē semināru pirmsskolas angļu valodas pasniedzējiem. Tā laikā izdevniecību „Oxford”, „Pearson Longman” un „Zvaigzne” pārstāvji iepazīstinās klātesošos ar mācību materiāliem un metodiku angļu valodas apguvei pirmsskolā un Lielbritānijas padome iepazīstinās ar interneta vietnēm svešvalodu apguvei.
Pieteikšanās dalībai seminārā ir elektroniski – rita.kursite@visc.gov.lv līdz 28.aprīlim.

15.04.2010. R.Kursīte.
Seminārs pirmsskolas iestāžu vācu valodas pasniedzējiem

Šā gada 6.maijā no plkst.11.00 – 15.00 Valsts izglītības satura centrs sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā, Torņa ielā 1 (ieeja no Klostera ielas) organizē semināru pirmsskolas iestāžu vācu valodas pasniedzējiem.

23.03.2010. N.Buile.
Notiks ģeogrāfijas skolotāju konference

26.–27.martā Rīgas 3.ģimnāzijā un Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātē notiks ģeogrāfijas skolotāju konference. Konferences mērķis ir kopīgi noskaidrot un risināt aktuālus jautājumus par mācību priekšmeta „Ģeogrāfija” mācību saturu un tā loma izglītības sistēmā un katra cilvēka izglītībā. Konferencē notiks diskusijas par izmaiņām „Ģeogrāfijas” mācību priekšmeta saturā, pieejamo mācību literatūru, pedagogi stāstīs par savu pieredzi mācību procesa organizēšanā skolās un citiem jautājumiem.

18.02.2010. K.Ilgaža.
Atklāj "Lasīšanas gadu"

Šodien, 18. februārī plkst. 11.00 Latvijas Dzelzceļa (LDz) Centrālajā stacijā norisinājās „Lasīšanas gada” atklāšanas preses konference. Preses konferencē piedalījās kultūras ministrs Ints Dālderis, kurš atklāja arī Lasīšanas gadu simbolizējošo „Grāmatu sienu”. Šī ir Latvijā vēl nebijusi iespēja – plašai sabiedrībai pieejams objekts, kas sniegs iespēju cilvēkiem publiskā vietā brīvi apskatīt un palasīt jaunākās grāmatas bez maksas.
Lasīšanas gada mērķis ir radīt cilvēkos vēlmi lasīt grāmatas. Lasīšana būtiski papildina zināšanas un paplašina redzesloku, bagātina valodu un spēju izteikties, kā arī attīsta kritisko domāšanu. Šis ir laiks, kad ikvienam no mums sākt vairāk domāt, iedziļināties un vērtēt, nevis paļauties uz visu, ko saka apkārtējie.

 

2009.gads

10.12.2009. I.Upeniece.
Notiks seminārs

Iepirkuma “Mācību priekšmetu standartu projektu un programmu paraugu pilnveide” (ID Nr. VISC 2009/53) uzvarētājiem VISC organizē ievadsemināru 2009.gada 11. un 12.decembrī Rīgas 3.ģimnāzijas telpās, Grēcinieku ielā 10.

08.12.2009. D.Saleniece.
Mācību priekšmeta "Latvijas vēsture" aprobācijas rezultāti

VISC ir sagatavojis pārskatu par mācību priekšmeta "Latvijas vēsture" standarta projekta mācību satura aprobāciju 2006./2007.–2008./2009.mācību gadā.

08.12.2009. I.Vasmanis.
Skolēnu mācību sasniegumu vērtēšana 4.klasē

Šā gada novembrī ir veiktas izmaiņas normatīvajos dokumentos, kas nosaka to, kā tiek vērtēti skolēnu mācību sasniegumi 4.klasē. Lai sniegtu nepieciešamo informāciju pedagogiem, VISC interneta mājaslapā ir publicēti paraugi, kā aizpildīt 4.klašu skolēnu liecības un mācību sasniegumu kopsavilkuma žurnālu 1.–3.klasei.
Ministru kabineta noteikumu "Noteikumi par valsts standartu pamatizglītībā un pamatizglītības mācību priekšmetu standartiem" grozījumi stājās spēkā šā gada 28.novembrī. Minētie grozījumi neparedz pārejas periodu skolēnu mācību sasniegumu vērtēšanai 4.klasē ballēs.
VISC vēl pirms šā mācību gada sākuma informēja skolas par to, ka šādi grozījumi minētajos noteikumos 13.augustā ir iesniegti Ministru kabinetā apstiprināšanai. Laikietilpīgā grozījumu saskaņošanas procesa dēļ ir izveidojusies situācija, ka vērtējums ballēs ir jāizliek salīdzinoši ātri - šā semestra nobeigumā.
Jau līdz šim 4.klasē 10 ballu skalā tika izteikts vērtējums daudzos mācību priekšmetos: „Latviešu valoda”, „Latviešu valoda un literatūra” (mazākumtautību izglītības programmās), „Mazākumtautību valoda”, „Matemātika” un „Dabaszinības”.
No šā mācību gada izmaiņas vērtēšanā 4.klasē ir šādos mācību priekšmetos: „Sociālās zinības”, „Mūzika”, „Vizuālā māksla”, „Mājturība un tehnoloģijas”, „Sports” un „Svešvaloda”, kur vērtējums tagad ir jāizsaka ballēs. Normatīvajos aktos nav noteikts, cik vērtējumiem jābūt semestrī. Skolām ir iespēja izveidot vienu nobeiguma pārbaudes darbu minētajos mācību priekšmetos ar vērtējumu ballēs un, ņemot vērā arī skolēnu mācību sasniegumu dinamiku visa semestra laikā, izlikt semestra vērtējumu ballēs. Tādējādi tiks nodrošināta skolēnu mācību sasniegumu vērtēšana 4.klasē ballēs visos mācību priekšmetos.
Grozījumi tika veikti pēc vecāku un izglītības speciālistu ierosinājuma. Par šiem grozījumiem tika sniegta informācija jau kopš šī gada sākuma gan izglītības iestāžu vadītāju reģionālajos semināros, gan arī izglītības pārvalžu speciālistu semināros.

01.12.2009. I.Zeltkalne.
VISC publicē mācību priekšmeta "Psiholoģija" programmas paraugu

VISC publicē mācību priekšmeta "Psiholoģija" programmas paraugu, kas ir veidots atbilstoši grozījumiem Ministru kabineta 2008.gada 2.septembra noteikumu "Noteikumi par valsts vispārējās vidējās izglītības standartu un vispārējās vidējās izglītības mācību priekšmetu standartiem" 18.pielikumā "Psiholoģija. Vispārējās vidējās izglītības mācību priekšmeta standarts".

26.11.2009. I.Upeniece.
Ieteikumi 4.klases liecību aizpildīšanai

2009.gada 24.novembrī Ministru kabinets apstiprināja Ministru kabineta noteikumu projektu "Grozījumi Ministru kabineta 2006.gada 19.decembra noteikumos Nr.1027 "Noteikumi par valsts standartu pamatizglītībā un pamatizglītības mācību priekšmetu standartiem"", kur noteikts, ka 4.klasē skolēnu mācību sasniegumi visos mācību priekšmetos tiek vērtēti 10 ballu skalā. Šajā mācību gadā, aizpildot esošā parauga 4.klases liecības par izglītojamā mācību sasniegumiem semestrī un gadā, ieteicams brīvajā ailē, kas paredzēta aprakstošajam vērtējumam, ierakstīt mācību semestri un mācību sasniegumu vērtējumu ballēs (skatīt paraugu).
Liecības var aizpildīt arī pēc cita parauga. Skolēna mācību sasniegumus šā mācību gada 1.semestrī var atspoguļot vienlaikus gan aprakstošajā vērtējumā, gan ballēs (skatīt paraugu).
Izglītības iestāde ierakstiem par 4.klases skolēnu mācību sasniegumiem var izmantot arī liecības, kas paredzētas 5.-9.klašu pamatizglītības posmam.

26.11.2009. I.Upeniece.
Mācību sasniegumu kopsavilkuma žurnālu 1.-3.klasei aizpildīšana

Mācību sasniegumu kopsavilkuma žurnālu 1.-3.klasei šajā mācību gadā jāaizpilda pēc pievienotā parauga (skatīt paraugu). 4.klašu skolēnu mācību sasniegumu semestrī un gadā fiksēšanai izmantot 5.-9.klašu mācību sasniegumu kopsavilkuma žurnālu.

06.11.2009. I.Bautre.
VISC aicina uz atklātajām stundām par ceļu satiksmes drošību

Valsts izglītības satura centrs ir sagatavojis rokasgrāmatu pedagogiem "Drošība uz ceļa". Rokasgrāmatā apkopotas ieteicamās mācību metodes ceļu satiksmes drošības jautājumu apguvei, kā arī labās prakses piemēri – mācību stundas videoformātā. Rokasgrāmatu šā mācību gada laikā saņems visas skolas Latvijā.
Lai mācību priekšmeta "Sociālās zinības" sākumskolas, pamatskolas pedagogiem un metodisko apvienību vadītājiem būtu iespējams iepazīties ar minētās rokasgrāmatas materiāliem, kā arī diskutēt par mācību procesa ceļa satiksmes drošības jautājumos organizēšanu skolā, VISC sadarbībā ar Rīgas, Bauskas, Valmieras, Ventspils un Daugavpils izglītības iestādēm aicina uz atklātajām stundām. 
Atklātās mācību stundas notiks:

 • Zemgales reģionā – 13.novembrī plkst. 10.00 Bauskas 1.vidusskolā (Uzvaras ielā 10);
 • Rīgas reģionā – 16.novembrī plkst. 12.30 Ziemeļvalstu ģimnāzijā (P.Lejiņa ielā 12, Rīgā);
 • Kurzemes reģionā – 23.novembrī plkst. 12.00 Ventspils 1.ģimnāzijā (Kuldīgas ielā 1) ;
 • Vidzemes reģionā – 26.novembrī plkst. 10.00 Valmieras pamatskolā (Rīgas ielā 42);
 • Latgales reģionā – 30.novembrī plkst. 12.30 Daugavpils Valsts ģimnāzijā (Cietokšņa ielā 33).

Aicinām interesentus pieteikties pa tālruni (67814439, 29584052) vai e-pastu (inese.bautre@visc.gov.lv) ne vēlāk kā trīs dienas pirms pasākuma sākuma. Pedagogiem ceļa izdevumi tiks apmaksāti.

04.11.2009. I.Baranovska.
Seminārs “Eiropas Savienības Mūžizglītības programmas mobilitātes projektu izstrāde, sagatavošana un īstenošana”

Ja Jums ir interese par to, kādas kompetences ir nepieciešamas, lai uzrakstītu, sagatavotu un īstenotu labu mobilitātes projekta pieteikumu kādā no ES Mūžizglītības programmas piedāvātajām aktivitātēm, aicinām pieteikties uz Valsts izglītības satura centra (VISC) organizētajiem mācību semināriem: “ES Mūžizglītības programmas mobilitātes projektu izstrāde sagatavošana un īstenošana”. Interesentus lūdzam aizpildīt klātpievienoto anketu un līdz 2009. gada 10.novembrim to elektroniski nosūtīt VISC Tālākizglītības un projektu nodaļas vecākai referentei Intai Baranovskai: inta.baranovska@visc.gov.lv; tālrunis: 67229987; mobilais tālrunis: 29338667

03.11.2009. M.Sprūģe.
Notikusi konference "Pieredzes skola dabaszinību 5.-6.klašu skolotājiem"

Lai veicinātu labas prakses piemēru popularizēšanu, kā arī pilnveidotu pedagogu profesionālās kompetences, VISC sadarbībā ar Bērnu un jauniešu vides izglītības centru „Rīgas Dabaszinību skola” un Rīgas Izglītības un informatīvi metodisko centru 2009.gada 27.oktobrī organizēja konferenci „Pieredzes skola dabaszinību 5.-6.klašu skolotājiem”. Konferencē piedalījās 129 dabaszinību 5.-6.klašu skolotāji, vēlmi piedalīties izteica 204 skolotāji. Konferenci atklāja VISC vadītāja vietniece, Interešu izglītības un tālākizglītības departamenta direktore A.Bērziņa un Rīgas Izglītības un informatīvi metodiskā centra direktore S. Neimane.
Konferencē interesants un pārdomas raisošs bija lektora A.Čekstera skatījums uz izglītības nākotni. Bija patīkami dzirdēt domas, kuras krasi atšķiras no vispārpieņemtajiem viedokļiem, domas, kas liek saprast, ka izglītības darbiniekiem jāmainās pašā būtībā un jāmācās konkurēt izglītības jomā. Bērnu un jauniešu vides izglītības centra „Rīgas Dabaszinību skola” direktore D. Kalniņa iepazīstināja ar pētījuma „Skolotāju izpratne par skolēnu pētniecisko prasmju pilnveidi dabaszinību mācībās” rezultātiem. Skolotājiem bija iespēja darboties četrās dabaszinību tematiskajās darbnīcās.
1. Darbnīca „Pētnieciskā darbība dabaszinību mācību procesā”. Darbnīcu vadīja Bērnu un jauniešu vides izglītības centra „Rīgas Dabaszinību skola” direktore D.Kalniņa. Darbnīcā skolotājiem tika piedāvāta iespēja pašiem kā pētniekiem gūt pieredzi dažādā pētnieciskā darbībā, dalīties savā pieredzē par pētniecības darba pamatu apguves organizēšanu 5.un 6. klasēs, kā arī diskutēt ar kolēģiem par metodikas efektivitāti pētniecisko prasmju attīstīšanai. Darbs darbnīcā deva ierosmi, idejas un iedvesmu turpmākajam darbam.
2. Darbnīca „Skolēnu mācību sasniegumu vērtēšana”. Darbnīcu vadīja Valsts izglītības satura centra projekta "Dabaszinātnes un matemātika" eksperte R.Hahele. Darbnīcā skolotāji guva daudz vērtīgu atziņu un zināšanu par skolēnu mācību sasniegumu vērtēšanu, noslēguma pārbaudes darbu veidošanu, vērtēšanas kritērijiem, iepazinās ar kolēģu pieredzi. Skolotājiem patika darbnīcu princips. Konferences dalībnieki atsauksmēs pēc darbošanās darbnīcās uzsvēra savstarpēji gūtās pieredzes lomu.
3. Darbnīca „Informācijas un komunikāciju tehnoloģiju izmantošana dabaszinībās”. Darbnīcu vadīja Pumpuru vidusskolas bioloģijas un dabaszinību skolotāja V.Vijupe. Skolotāji dalījās pieredzē par to, ko prot un spēj piektklasnieki un sešklasnieki sadarbībā ar datorskolotāju informācijas un komunikāciju tehnoloģiju jomā, kā dabaszinību mācību procesu bagātināt, izmantojot informācijas un komunikāciju tehnoloģijas, uzskatāmi parādot interneta resursu izmantošanas iespējas, prezentāciju izmantošanu mācību procesā, datu kameras un interaktīvās tāfeles iespējas. Darbnīcas aktivitātēs iesaistītie skolotāji atzinīgi vērtē gūto pieredzi, kopīgi risinot jautājumu- ko darīt, ja nav ,,dzelžu”, bet, toties, ir idejas?
4. Darbnīca „Kā strādāt ar šodienas skolēnu un šodienas vecākiem”. Darbnīcu vadīja Izglītības Attīstības centra projektu vadītāja L.Ugaine. Skolotājam ikdienā jāatbild uz jautājumiem: kā nodrošināt produktīvu mācību vidi; kā saistīt skolēna iepriekšējās zināšanas ar jaunām; kā iesaistīt vecākus; kā skolotājam būt zinošam un profesionālam. Lai nodrošinātu mūsdienīgu 21.gadsimta prasībām un vajadzībām atbilstošu mācību procesu, nepieciešama paša skolotāja enerģija, iedvesma un prasmes - viņš ir jebkuru pārmaiņu dvēsele. Darbnīcā skolotāji kopīgi meklēja atbildes uz jautājumiem, kā šīs dienas situācijā rīkojies tu pats, tavi skolēni, kā viņus ietekmē vide un sabiedrība, kāda ir tava loma izglītības kvalitātes nodrošināšanā pārmaiņu laikā un kādu mācīšanās modeli tu izmanto, lai strādātu ar skolēniem, kas dzīvos nākotnē un veidos nākotnes sabiedrību.

26.10.2009. A.Cābelis.
Notikušas diskusijas par ieskaiti dabaszinībās 6.klasei

20 skolotāji un citi interesenti šā gada16. oktobrī piedalījās VISC organizētajā sarunā par 6. klases noslēgumā plānoto ieskaiti dabaszinībās, ko plānots ieviest sākot ar 2010./2011. mācību gadu. Pasākumā, strādājot darba grupās, izdevās apspriest ieskaites programmas projektu un ieskicēt pārbaudes darba saturu.
Darba grupas izteica priekšlikumu organizēt rakstisku ieskaiti divos variantos divu mācību stundu garumā. Dalībnieki diskutēja, vai nepieciešams ieskaitē veikt arī reālu pētniecisku darbu ar vienkāršām ierīcēm. Apmēram puse sarunas dalībnieku izteica viedokli, ka tas būtu nepieciešams, taču šobrīd vēl nav skaidra koncepcija, kā to varētu izdarīt, jo dažādu skolu dabaszinātņu mācību kabinetu materiālā bāze ievērojami atšķiras.
Pēc diskusijas varēja secināt, ka apmēram puse skolotāju vēlas ieskaites saturu veidot atbilstoši standarta obligātā satura sadaļām: pētnieciskā darba pamati, dabas sistēmas un procesi, cilvēka un vides mijiedarbība. Daļa skolotāju vēlas ieskaitē iekļaut tikai atsevišķus standarta prasību jautājumus, tajā skaitā vērtēt arī attieksmes. Darba grupās ieteica ieskaites satura daļas veidošanā ievērot šādas izziņas līmeņu attiecības: iegaumēšanas un izpratnes līmenis - 35%, zināšanu un prasmju līmenis - 50%, analīzes un produktīvās darbības līmenis - 15 %. Sanāksmes dalībnieki ieskaitē vēlas izmantot dažādus uzdevumus: vērtējuma izvēles, atbilžu izvēles, savietošanas, sarindošanas, īso atbilžu, tukšo vietu aizpildīšanas un strukturētos. Par uzdevumu skaitu katrā variantā darba grupu domas ievērojami atšķīrās – viena grupa ieteica izmantot 6 uzdevumus, otra- pat vairāk par 30 uzdevumiem.
Daļa dalībnieku izteica interesi veidot uzdevumus ieskaites paraugam līdz 16. novembrim

29.09.2009.
Notiks „Mājturības un tehnoloģiju” un „Mājsaimniecības” skolotāju MA sanāksme

2009.gada 7.oktobrī plkst. 10.00 VISC, Rīgā, Strūgu ielā 4, Lielajā zālē* notiks „Mājturības un tehnoloģiju” un „Mājsaimniecības” skolotāju metodisko apvienību vadītāju sanāksme.
Sanāksmes norises darba kārtība:

 1. Novitātes mācību priekšmetā „Mājturība un tehnoloģijas” un mācību priekšmetā „Mājsaimniecība”;
 2. Izmaiņas mājturības/mājsaimniecības olimpiāžu organizēšanā;
 3. Aktualitātes skolotāju metodisko apvienību darbā;
 4. Stunda muzejā. No plkst.13.00 sanāksmes dalībniekiem būs iespējams apmeklēt Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeju.

*Satiksme uz Strūgu ielu 4: ar 15. trolejbusu no pieturas „Universitāte” vai pieturas „Centrāltirgus” līdz pieturai „Dzirnavu iela”.

27.06.2009. I.Vasmanis.
Noslēgusies mācību priekšmeta "Latvijas vēsture" standarta aprobācija

Vakar, 2009.gada 26.jūnijā notika mācību priekšmeta "Latvijas vēsture" standarta projekta mācību satura aprobācijas noslēguma seminārs. Tajā piedalījās minētā projekta 43 aprobācijas skolu vēstures skolotāji, kā arī standarta projekta izstrādātāji un Vēstures skolotāju biedrība.
Seminārā vēstures skolotāji pauda viedokli, ka būtu nepieciešams atstāt katram skolotājam iespēju izvēlēties, kā mācīt vēstures jautājumus skolā: kā integrētu mācību priekšmetu vai kā divus atsevišķus mācību priekšmetus.

Atgriezties sadaļā "Izglītības saturs. Vispārējā izglītība. Aktuālā informācija."