Ilustratīvs attēls

Kultūras un mākslas eksāmens bija noslēdzošais no augstākā līmeņa eksāmeniem, kurš šogad notika tiešsaistē, jaunajā Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmā. Eksāmenu norises uzsākšanas laikā tika konstatētas tehniskas problēmas, kā rezultātā atseviškās izglītības iestādēs eksāmena darba izpilde sākās 2h pēc noteiktā eksāmena sākuma laika.

Lai gan eksāmenu norisei ir sagatavoti vairāki eksāmenu norises rezerves plāni un risinājumi gan tūlītējiem, gan laikā nedaudz atliktiem risinājumiem, lai nodrošinātos pret atkārtotu kļūdu iespējamību eksāmena laikā, kultūras un mākslas eksāmena uzsākšanas pārcelšana daļai skolēnu uz plkst. 12.00 bija piemērotākais no iespējamajiem risinājumiem, lai pārliecinātos par drošu eksāmenu norisi. Ne vienmēr šādi risinājumi tiek izmantoti tikai serveru kļūdas dēļ, kā tas bija šoreiz, bet arī situācijās, kad, piemēram, izglītības iestādēs pazūd elektrība/internets, kā tas bija ģeogrāfijas eksāmenā, kad dažiem skolēniem eksāmena kārtošana tika pārcelta nevis uz vēlāku laiku, bet uz nākamo dienu, jo laika atlikšana negarantētu eksāmenu norisi, ko ietekmēja elektrības un interneta  piegāde konkrētajām izglītības iestādēm.

Šī mācību gada eksāmenu sesija noteikti ir izaicinājums visām iesaistītajām pusēm, jo tik būtiskas izmaiņas jau ierastā kārtībā, kāda bija līdz šim, ir ne tikai ārkārtīgi grūti ieviešamas, bet ļoti resursietilpīgas, tāpēc Valsts izglītības satura centrs atvainojas un saka lielu paldies katrai izglītības iestādei, katram skolēnam, skolotājam un atbalsta personai, kas ir iesaistītas šajā procesā.

Šobrīd notiek visu eksāmena darbu vērtēšana. Pēc rezultātu iegūšanas tiks analizēts arī skolēnu sniegums, eksāmenu saturs un uzdevumi. Pēc šī mācību gada eksāmenu sesijas noslēguma tiks izvērtētas visas šajā eksāmenu sesijā konstatētās problēmsituācijas, lai pieņemtu lēmumu par to, vai nākamajā mācību gadā tiks saglabāta tikai šo eksāmenu norise tiešsaistē vai to skaits tiks palielināts. Kopumā Eksāmenu digitalizācijas un VPS sistēmas projekts paredz, ka pāreja uz eksāmenu norisi tiešsaistē notiek pakāpeniski.

Kopumā šajā mācību gadā tiešsaistē notika trīs augstākā līmeņa eksāmeni – programmēšanā, ģoegrāfijā, kultūrā un mākslā.

Lai iegūtu apliecinājumu par vispārējās vidējās izglītības apguvi, šogad jānokārto latviešu valodas, matemātikas un svešvalodas eksāmens vismaz optimālajā līmenī un divi eksāmeni no 14 piedāvātajiem  augstākajā līmenī.

Šis ir pirmais mācību gads, kad visi skolēni kārto noslēguma pārbaudījumus atbilstoši jaunajam mācību saturam. Sākot ar 2022./2023. mācību gadu noslēguma eksāmenu vērtējums tiek izteikts procentos, un, lai eksāmens tiktu uzskatīts par nokārtotu, tajā jāiegūst vismaz 10%.

Šī mācību gada eksāmeni, kas jau ir notikuši, ir pieejami VISC mājaslapā. Ikvienam ir iespēja iepazīties gan ar eksāmenu saturu, gan uzdevumiem: https://www.visc.gov.lv/lv/20222023-macibu-gada-uzdevumi